dlaczego podrożało, dlaczego potaniało

OPTIMUS podrożał o ponad 9% i zamyka się najwyżej od września, bo Marcin Iwiński jednak nie odejdzie z zarządu. Iwiński półtora miesiąca temu poinformował, że odchodzi z Optimusa. Przez kolejne 2 tygodnie kurs Optimusa spadł o ponad 20%. Iwiński, związany z CD Projektem najwyraźniej dał się namówić kolegom z którymi zakładał producenta gier ( który teraz jest najważniejszą częścią Optimusa ) i postanowił zostać w firmie. No a do tego Optimus dziś wieczorem prezentuje Wiedźmina 2.

TESGAS podrożał o ponad 9%, bo analitycy BZ WBK zaczęli wydawanie rekomendacji dla tej spółki od rekomendacji „kupuj” i wycenili jedną akcję na 22,60 PLN. A to nawet po dzisiejszych wzrostach o 33% powyżej ceny rynkowej. Tesgas jest dziś rekordowo drogi, zanotował też rekordowe w swojej 16miesięcznej giełdowej historii obroty. Tesgas to firma budowlana wyspecjalizowana w budowie i remontach sieci gazowych, kotłowni i gazociągów.

BOMI potaniało o ponad 7%, bo rynek ciągle dyskontuje ogłoszon 2 dni temu prognozy, zgodnie z którymi sieć Bomi będzie mieć ponad 100 mln PLN straty netto w tym roku ( bo chce zrobić restrukturyzacji swojej sieci i zamknąć nierentowne sklepy ). Analitycy cytowani dziś w prasie wspominali, że Bomi może jeszcze tanieć. Akcje Bomi są rekordowo tanie. W tym tygodniu straciły na wartości 39,4%. Dzisiejszy spadek odbył się przy najwyższych od grudnia 2007 i jednocześnie drugich najwyższych w historii obrotach.

PC GUARD podrożał o ponad 5% bo będzie mieć nowego inwestora. 1,1 mln nowych akcji firmy informatycznej kupi fundusz Calatrava Capital. Fundusz posiada spółki zależnej również – podobnie jak PC Guard - zajmujące się produkcją oprogramowania wspomagającego zarządzanie w małych i średnich firmach i liczy na obopólne korzyści. Akcje Calatrava Capital po ogłoszeniu inwestycji w PC Guard poszły w dół o 2,5%.

CENTROZAP podrożał o ponad 5%, bo prezes spółki w rozmowie w TVN CNBC powiedział, że spółka, która zajmuje się głównie obrotem energią elektryczną i paliwami już w pierwszym kwartale 2011 osiągnie zysk operacyjny. Ponadto w styczniu Centrozap chce wprowadzić swoją spółkę zależną – klub sportowy GKS Katowice – na New Connect.


Brak komentarzy: