finanse WOŚP

z powodów dośc oczywistych, akurat dzisiaj, tknęła mnie ciekawość i postanowiłem znaleźć odpowiedź na pytanie " ile pieniędzy w WOŚP idzie na "samo dobro" a ile na oprawę tego fenomenu ? Czyli jak dam dzieciakowi z serduszkami stówkę do puszki, to ile z tej stówki będzie na pompy insulinowe, defibrylatory itd, a ile na czynsz w biurze, łącza satelitarne przy produkcji telewizyjnej itd. Odpaliłem ostatnie dostępne sprawozdanie roczne WOŚP i podliczyłem :

- przychody to 41,817 mln PLN ( tylko 33,7 mln z orkiestry, reszta z innych źródeł )

Kosztów nie związanych z "samym dobrem" jest kilka i wiąża się głównie z działalnością promocyjną :

- koszt akcji "1% podatku" to 0,294 mln zł
- koszt organizacji finału zbiórki Orkiestry to 1,717 mln zł
- koszt organizacji Przystanku Woodstock to 1,933 mln zł
- koszt finansowy - strata na wykupionych jednostkach uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych to 1,612 mln zł

Razem koszty funkcjonowania tej maszyny to 5,556 mln zł. Czyli inaczej mówiąc 13,29% przychodów.

Czyli dając stówkę do skarbonki daję 86,71 zł na rewelacyjną akcję zaopatrywania polskiej służby zdrowia w potrzebny sprzęt medyczny. Jednocześnie też J.Owsiak z mojej stówki zabiera sobie 4,11 zł na organizację finału ze światełkiem do nieba i setką wejść do telewizji. Dodatkowo pobiera 4,62 zł na organizację festiwalu rockowego Woodstock.

Myslę że warto to wiedzieć. Większość na pewno uzna, że warto poświęcić tych 8,73 zł po to aby móc dać 86,71 zł na sprzęt medyczny. Ale żeby mogła tak uznać, najpierw powinna być o tym poinformowana.

Większość, która wspiera WOŚP powinna też wiedzieć, że ich pieniądze są inwestowane na giełdzie za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych. To już moim zdaniem jest problem. W sprawozdaniu wyraźnie jest napisane, że fundacja WOŚP w 2008 straciła w funduszach inwestycyjnych 1,6 mln zł. Czyli jak daję stówkę do skarbonki, to potem 3,85 zł z tego przepada na rynku kapitałowym. Rozumiem, że w dużych fundacjach istnieje problem zarządzania gotówką, nie wydaje się wszystkiego naraz, w związku z czym trzeba coś robić z pieniędzmi, które wyda się później. Ale nie sądze, żeby pomysł, aby wsadzić je do funduszu akcji, albo zrównoważonego ( bo na obligacyjnym tyle by chyba nie stracili ) był pomysłem najlepszym. Wolne środki trzyma się albo na lokatach, albo ewentualnie w obligacjach rządowych. Fundacja nonprofit chyba raczej powinna wystrzegac się ryzyka związanego z inwestowaniem w akcje. A jeśli chce zaryzykować, powinna o tym poinformować tych, od których ma pieniądze. Czyli większość dającą stówkę na samo dobro. Jakoś sobie nie przypominam żadnej informacji ze stony WOŚP o tym, że lokują pieniądze w funduszach inwestycyjnych.

I jeszcze jedna rzecz.

WoŚP jest najlepiej kojarzącą się marką w Polsce. Jedną z najbardziej znienawidzonych marek w kraju jest NFZ. WOŚP szybko i sprawnie zbiera dużo pieniędzy na potrzebne rzeczy, czego nie robi NFZ, bo to marnotrawiąca środki biurokracja, przez którą chorzy głównie cierpią. Takie mniej więcej jest postrzeganie rzeczywistości przez ogół.

Fundacja WOŚP na cele niezwiązane bezpośrednio z ochroną zdrowia wydała w 2008 13,29% swoich przychodów.

NFZ na cele niezwiązane bezpośrednio z ochroną zdrowia wydał w 2009 1,5% swoich przychodów. Jeśli to miara efektywności działania, to znienawidzony NFZ jest prawie 9 razy bardziej efektywny od uwielbianego WOŚP. Oczywiście NFZ nie musi prowadzić kosztownych akcji promocyjnych, bo jest państwowym monopolem, który dostaje pieniądze ze składek. Ale z drugiej strony w WOŚP pracują głównie wolontariusze, którym nie trzeba płacić. Więc różnica blisko dziewięciokrotna chyba jednak mogłaby być mniejsza. Nie wiem czy finał orkiestry musi kosztować 1,7 mln zł, a festiwal Woodstock prawie 2 mln. Może nie musi. Wiem na pewno, że 1,6 mln zł straty w funduszach jest do uniknięcia.

98 komentarzy:

ekspander1 pisze...

Podsumujmy:
- w całej kwocie przychodu (41,817mln) część pochodzi ze zbiórki (33,7mln) a część z innych źródeł (8,117mln)
- inne źródła, jak rozumiem, oznaczają, że te 8,117mln fundacja zarobiła sama.
- koszty fundacji to 5,556mln, czyli prawie 3mln mniej niż dochody z innych źródeł; co oznacza, że pieniądze pochodzące ze zbiórki mogły być przeznaczone wyłącznie na sprzęt medyczny, bo koszty działalnośći zostały pokryte przez dochody fundacji z innych źródeł.
Czy się mylę? Bo linkowany .pdf nie chce mi się otworzyć, więc nie wiem, jak dokładnie to jest z tymi innymi źródłami.

Pozdrawiam
Frugal
frugal.blox.pl - blog o oszczędzaniu

Nievinny pisze...

Można powiedzieć, że Woodstock jest niejako "zapłatą" za wolontariat. Ale to spore naciąganie.
Osobiście uważam, że jeśli ktoś chce pomóc to pomoże bez względu czy jest jakaś akcja czy nie. Kwestią tego jest fakt, że większość o tym po prostu nie myśli i aby do nich trafić musi być skierowana taka a nie inna forma zbiórki. Jak wiadomo impreza jest dobrym pretekstem. To już zahacza o psychologię a to nie jest tematem.

Co do inwestycji w fundusze to myślę, że taka fundację stać na porady kogoś, kto się na tym zna. Trzeba mieć nadzieję, że drugi raz tego błędu nie popełnią.

Pozdrawiam
Nievinny
viixtrader.com - Forex, Futures & Commodities Trader Blog

Rafał Hirsch pisze...

inne źródła, to głównie dochody z aukcji różnych przedmiotów, oraz z odpisów 1% podatku.

Ador pisze...

Koszty są za wysokie a lokowanie pięniędzy w fundusze przynajmniej nie roztropne do tego dochodzi brak rzetelnej informacji.Nie tego spodziewałem się po WOŚP.Może czas na zmiany w zarządzie fundacji?

Anonimowy pisze...

http://www.facebook.com/groups/238778766715/10150503818266716/

zapomniałeś o największych kosztach tej hucpy...

Anonimowy pisze...

http://s.wosp.org.pl/Files/Bilans%20Fundacji%20za%202010%20(1)(1).pdf

JJThompson pisze...

"Funkcja 20. Organizacja opieki zdrowotnej i polityka zdrowotna
Zadanie 20.1. Zapewnienie dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej
Zadanie 20.4. Wspieranie rozwoju i restrukturyzacji systemu ochrony zdrowia
Na realizację funkcji 20. w 2010 roku wydatkowano łącznie 9 100 278 tys. zł, z czego na zadania priorytetowe w ramach obszaru strategicznego Kapitał ludzki przeznaczono 5 684 939 tys. zł, co stanowi 38% wydatków poniesionych w ramach tej funkcji"

http://www.mf.gov.pl/_files_/budzet_zadaniowy/sprawozdawczosc/opis_2010_wykonanie.pdf

Anonimowy pisze...

a moze ty byś cos zrobił dobrego za darmo a nie szukal dziury w całymnajlatwiej jest pierdziec w stolek i krytykować

Jacek pisze...

tak tylko bez sensu cale to liczenie gdy sie porowna ile w ciagu jednej akcji pomoze sie ludziom a ile w porowaniu by pomoglo NFZ ktorego dochod jest napewno duzo wiekszy zawsze sie znajdzie glupi ktory szuka dziury w calym!! IDIOTYZM - TAK TO MOŻNA NAZWAĆ!

Anonimowy pisze...

70% sprzętu na oddziałach noworodków pochodzi z WOŚP - to na co NFZ wydaje naszą kasę ?

Saleen pisze...

A ja się postawię tak w roli oponenta:
Różnica między NFZ a WOŚP, którą Pan tutaj sprowadza do rangi trzeciorzędnej, według mnie jest jednak pierwszorzędna - skąd oni mają pieniądze. Mimo całej tej imprezy, całego zgiełku związanego z finałem WOŚP - nikt nie ma obowiązku płacić na fundację Owsiaka nawet grosza; w NFZ natomiast, nawet stwierdzenie że opłata jest przymusowa, nie oddaje pełni sprawy - bo brak płacenia składki ZUS zamyka nam drogę do wielu, nie tylko związanych ze zdrowiem, rozwiązań potrzebnych w życiu.
Po drugie - dla instytucji zbierającej rocznie przykładowo milion złotych, kosztujący 50 tysięcy samochód dostawczy będzie stanowił 5% przychodu - a urząd zbierający miliard złotych kupi sobie Rolls-Royce'a twierdząc, że i tak stanowi to tylko 0,2%. Zastanawiające, że człowiek taki jak Pan zapomina o podstawowej sprawie - po co kupuje się ten samochód? Nie należę bynajmniej do zwolenników Woodstocku, również jestem za tym, aby takie fundacje publicznie prezentowały wydatki związane z przekazywanymi im pieniędzmi - ale porównywanie tu NFZ i WOŚP względem procentów przeznaczanych na koszty utrzymania - to jednak duża przesada.
Sprawa trzecia - inwestowanie. Czy mógłby Pan przytoczyć informacje na temat inwestycji dokonanych przez WOŚP w latach innych, niż 2008? Niestety, w tym momencie czuję nieco typowo Polskie nastawienie, kiedy to miesza się z błotem kogoś, kto zaryzykował i na tym stracił. Jestem ciekaw czy tak samo niektórzy podeszliby do tej sprawy w sytuacji, gdyby fundacja postawiła na obligacje - a w tym czasie rynek ożył? Co jak co, ale pamiętam doskonale, jakie były emocje wśród przyszłych emerytów, kiedy okazywało się jaką część naszych pieniędzy fundusze emerytalne mają inwestować w obligacje, patrząc jednocześnie, jak wiele zyskiwały fundusze inwestycyjne...
A tak już na koniec - wrócę do początku. Kto powiedział, że musimy płacić na WOŚP? Jeden z komentatorów pokazał porównanie wydatków WOŚP i Caritas - niech więc wszyscy ci, którzy negują transparentność WOŚP, tego samego dnia przeznaczą skromny datek na Caritas. Przecież chodzi w końcu o to, by pomagać innym - a nie o to, by przez zastanawiającą działalność WOŚP znaleźć sobie prosty powód do zachowania kasy w portfelu?

Feeder pisze...

no niestety jurek jeszcze musi sie utrzymac, a on żyje na wysokim poziomie i niepracuje

Pozdrawiam
Feeder
poczytasz?
http://okiemfeeedera.blogspot.com/
książka, gra,film i muzyka

Anonimowy pisze...

"koszty fundacji to 5,556mln, czyli prawie 3mln mniej niż dochody z innych źródeł; co oznacza, że pieniądze pochodzące ze zbiórki mogły być przeznaczone wyłącznie na sprzęt medyczny, bo koszty działalnośći zostały pokryte przez dochody fundacji z innych źródeł."
dziękuję nie mam nic więcej do dodania. i skończcie już z jechaniem po WOŚPIE.

Anonimowy pisze...

"Fundacja WOŚP na cele niezwiązane bezpośrednio z ochroną zdrowia wydała w 2008 13,29% swoich przychodów.

NFZ na cele niezwiązane bezpośrednio z ochroną zdrowia wydał w 2009 1,5% swoich przychodów. Jeśli to miara efektywności działania, to znienawidzony NFZ jest prawie 9 razy bardziej efektywny od uwielbianego WOŚP."

Raczej jest 9 razy mniej NIEEFEKTYWNY, a bardziej efektywny o jakieś 13%. To różnica.

Anonimowy pisze...

http://wosp.org.pl/fundacja/rozliczeniafinansowe

a w szczególności:
"Fundacja WOŚP środki zebrane w corocznej zbiórce publicznej w całości przeznacza na zakup sprzętu medycznego i finansowanie programów medycznych."

Smutne, ile zakompleksionych osób stara się zyskać popularność na WOSP.

Tomek C. pisze...

Według mnie i tak jest bardzo dobrze, proszę się przyjrzeć liczbom:

przychody z orkiestry to 33,7 mln, a ponad 8 milionów fundacja zarobiła sama. Na koszty działalności poszło 5,5 miliona, na które de facto fundacja sama zarobiła nie biorąc ani złotówki z puszek.

Czyli ciągnąć analogię: wrzucam do puszki wolontariusza stówkę, a fundacja sama zarobiła 24 złote, z czego 16 wydała na swoje koszta.

Ja też bym tak chciał, że płacę podatki, a skarb państwa jeszcze dorobi na boku żeby pokryć koszty urzędasów :)

Anonimowy pisze...

Na przełomie 2009/2010 roku przeglądaliśmy wraz z kolegą zgłoszenia patentów w UPRP. Zupełnie przez przypadek trafiliśmy na patent obejmujący "specjalnej" konstrukcji kartonowy kołnierz usztywniający (takie zabezpieczenie, które lekarze zakładają poszkodowanym w wypadku na ewentualność uszkodzenia kręgosłupa). Ciekawostką jest fakt, że zgłaszającym był niejaki Jerzy Owsiak (jako osoba fizyczna, nie jako fundacja). Nie zadałem sobie trudu, żeby to sprawdzić, ale pozwolę sobie postawić hipotezę: licencja na wykorzystanie tego patentu została sprzedana przez właściciela tego patentu firmie, która wyprodukowała te "kołnierze" a następnie już Fundacja zarządzana przez Pana Owsiaka z zebranych pieniędzy dokonała zakupu np. 100 tys. sztuk takich kołnierzy i przekazała je na wyposażenie karetek pogotowia. Tym sposobem Pan Owsiak w zupełnie legalny sposób mógłby przetransferować pieniądze zebrane w szczytnym celu do własnej kieszeni za pomocą bardzo sprytnego mechanizmu. A przecież kołnierz może nie być jedynym patentem posiadanym przez p. Owsiaka. Jeżeli byłaby to prawda, to mamy tu do czynienia z absolutnym GENIUSZEM biznesu ;) Myślę jednak, że to nieprawda dlatego każdego roku wspieram tą akcję bo jak nie p. Owsiak to kto ?

szczepan pisze...

i dzieki temu postowi zaprzestaje wspierać JKM! Ok idzie te 10 czy 20 % dla organizatorow ale 90 czy 80 % idzie na dzieci ! natomiast gdyby nie bylo WOŚP nie poszlo by ani 10 czy 20 % dla organizatorow ani 80-90% dla dzieci wybor pozostawiam dla was. Ale Widze ze JKM woli zeby siedziec w domu i nie przekazywac chociażby tych 80-90 % żałosne stracił właśnie mój głos!

Anonimowy pisze...

NIe ma pan pojęcia, ale fajnie że ktoś sie zabiera za tak głeboką analizę.

100 zł wrzucone do puszki to zakup sprzętu do szpitali za 86 zł.

sedno problemu z ofsiakiem to nie to ze tylko 86 zł...

1) zakup sprzetu jest od czapy - nie odpowiada rzeczywistym potrzebom i brakom, ok jest to w większości zakup drogich mebelków do szpitali
2) zakup tego sprzętu to olbrzymie obciżzenie dla szpitali - to tak jakby ktoś panu kupił w prezencie telefon komórkowy a Pan musiał opłacać za niego drogi abonament
3) to że faktua na zakup sprzetu jest na 86 zł ... nie znaczy ze gdyby kupował ten sprzęt NFZ albo nawet zwykły ixiński też fakturka byłaby na 86 zł.
4) Jesli sprzedaje/kupuje sie sprzęt do szpitala - to zawsze wiąze sie z tym pewnien offset np. szpital kupuje w firmie zamrazrkę - to firma dostarczjaaca tą zamrazrke dostarcza również do szpitala " szprzęt kontolno monitorujacy" czyli laptopa którego szef oddaiłu sobie zabiera do domu ;)
5) w szpitalach nie brakuje sprzętu, kolejki i długie czasy oczekiwania zwiazane sa ... z umozliwniem pacjetowi wybrania czy dać łapówe czy czekać konajac.
6) gdyby szpitale chciały dostać nowoczesny sprzęt - kupiłyby go za złotówke lub wzięły w leasing odczynnikowy. Coś takiego ze za sprzet sie nie płaci - ale za materiały ekspolatacyjne sie płaci wiecej, coś takiego jak telefon komórkowy za złotówke z cyrografem na kilka lat.

Anonimowy pisze...

A ja bym to policzył tak:
Przychody to 41,817 mln PLN, w tym 33,7 mln z orkiestry, więc 8,117 mln orkiestra zarobiła w inny sposób niż zbiórki.
Koszty funkcjonowania fundacji to 5,556 mln. Z tego wynika że źródła pozostałe całkowicie pokrywają koszty diałania organizacji, a nawet zostaje 2,561 mln na cele harytatywne.
Podsumowując z 33,7 mln zebranych pieniędzy na szczytny cel poszło 3,6261 mln, a więc 107,6% zebranej kwoty. Nawiązując do słów autora artykułu: Czyli dając stówkę do skarbonki daję 107,6 zł na rewelacyjną akcję zaopatrywania polskiej służby zdrowia w potrzebny sprzęt medyczny.
Poprawcie mnie jeśli źle liczę.

qwerty pisze...

gdyby twoi rodacy organizowali dla orkiestry wszystko za darmo ( bo to orkiestra) to pewnie nie wydali by tych pieniędzy bo by nie musieli. Niestety od was trudno wymagać innego myślenia niż pryzmatem zarobku i tego ile ja powinienem zarobić a nie inni, i jak to zle ze ktos cos zarabia. Najlepiej odwolac orkiestre i liczyć że rudy z ekipą zasponsoruja rozwój infrastruktury hospitalizacyjnej. Jednak to prawda. Słoma przykleja się do nóg nie do butów. Typowe bazarowe myślenie.

Anonimowy pisze...

Sama miałam poważne problemy ze zdrowiem - i pomógł mi sprzęt z serduszkami! Gdy urodziła się moja siostrzenica, przebadano ją bardzo dokładnie - za pomocą sprzętu od WOŚPu! Na Woodstocku bawiłam się nie raz - i przeszkolono mnie jak pomóc przy wypadku! CO WIĘC CHCE PAN ZARZUCIĆ OWSIAKOWI PANIE HIRSCH?!?!?! Że impreza dla młodych ludzi kosztuje?! A ilu tych ludzi stać obecnie na bilety na inne festiwale?! Czemu nie próbować inwestować tych pieniędzy, by je pomnożyć i jeszcze bardziej pomóc! Życzę, by nie musiał się Pan nigdy przekonać na własnej skórze, jak potrzebny bywa sprzęt z serduszkiem... Pomóżmy dziś dzieciakom, by tacy jak Pan Hirsch nie zabili ostatniej dobrej rzeczy w tym chorym na nienawiść kraju...

AK pisze...

a ja powiem tak
NFZ jest dlatego znienawidzony bo niema możliwości odstąpienia od niego tzn można chodzić do prywatnych lekarzy ale składke muszę odprowadzać . Jeżeli by był wolny wybur to niedość że usługi by staniały to każdy by był zadowolony ze swoich decyzji a tak NFZ niejest decyzją Polaków chyba ze 25% osób które zadecydowały kto ma rządzić to większość.
Dlaczego 25%? Z prostego rachunku frekwencja w wyborach wynosi ok 50% z tego wygrywa partia z wynikiem max ok 50% czyli można średnio powiedzieć że wybór większości to ok 25% ankietowanych pozdrawiam wolnościowców

Anonimowy pisze...

"NIe ma pan pojęcia, ale fajnie że ktoś sie zabiera za tak głeboką analizę.

100 zł wrzucone do puszki to zakup sprzętu do szpitali za 86 zł.

sedno problemu z ofsiakiem to nie to ze tylko 86 zł...

1) zakup sprzetu jest od czapy - nie odpowiada rzeczywistym potrzebom i brakom, ok jest to w większości zakup drogich mebelków do szpitali
2) zakup tego sprzętu to olbrzymie obciżzenie dla szpitali - to tak jakby ktoś panu kupił w prezencie telefon komórkowy a Pan musiał opłacać za niego drogi abonament
3) to że faktua na zakup sprzetu jest na 86 zł ... nie znaczy ze gdyby kupował ten sprzęt NFZ albo nawet zwykły ixiński też fakturka byłaby na 86 zł.
4) Jesli sprzedaje/kupuje sie sprzęt do szpitala - to zawsze wiąze sie z tym pewnien offset np. szpital kupuje w firmie zamrazrkę - to firma dostarczjaaca tą zamrazrke dostarcza również do szpitala " szprzęt kontolno monitorujacy" czyli laptopa którego szef oddaiłu sobie zabiera do domu ;)
5) w szpitalach nie brakuje sprzętu, kolejki i długie czasy oczekiwania zwiazane sa ... z umozliwniem pacjetowi wybrania czy dać łapówe czy czekać konajac.
6) gdyby szpitale chciały dostać nowoczesny sprzęt - kupiłyby go za złotówke lub wzięły w leasing odczynnikowy. Coś takiego ze za sprzet sie nie płaci - ale za materiały ekspolatacyjne sie płaci wiecej, coś takiego jak telefon komórkowy za złotówke z cyrografem na kilka lat."

W życiu większych durnot nie czytałam....
Nie ma pan pojęcia o czym pan pisze.
Dzięki sprzętowi zakupionemu przez WOŚP rok temu na oddziale noworodkowym uratowano moje dziecko. Zanim WOŚP dokona zakupu sprzętu prowadzone są rozmowy ze szpitalami i zakupuje się tylko to, co szpital chce wziąć i jest w stanie obsłużyć oraz utrzymać.
Proszę zamilknąć zanim napisze pan takie bzdury i oszczerstwa!

Maro pisze...

żeby wypisywać takie głupoty trzeba być skończonym DEBILEM!!! jak tak można wyliczać?!?!?! Najlepiej to pierdzieć w stołek i krytykować jak szanowny Pan R. Hirsch. Tak jest najłatwiej, prawda?! Jeżeli jest Pan tak mądry to bardzo proszę założyć własną fundację i pomagać szpitalom, które naprawdę potrzebują sprzętu medycznego...proszę kto Panu broni??? Założę się, że nic Pan nie zrobi w tym kierunku bo trzeba ruszyć się i coś zrobić.

teleporter pisze...

Panie Rafale. Ja mam na to radę, myślę że całkiem niezłą, tylko trzeba sie do niej przyłożyć...
POtrzebne jest około ok 4metrow wolnej przestrzeni w linii prostej w dowolnym pomieszczeniu z mocną ścianką działową lub nośną.

Proszę się skupić a następnie mocno rozpędzić i z całej siły walnąć z dynki głową w tą ścianę... jak ten typ chorego myślenia nie przejdzie ponawiać proces do skutku.
pozdrawiam
Rafał.

Anonimowy pisze...

Prosze nie używać argumentów, sięgających po osobiste doświadczenie: „Moje dziecko uratował sprzęt kupiony przez WOŚP”. Z tego typu doświadczeniem nie da się dyskutować, bo to jest stwierdzenie z całkiem innego porządku niż racjonalna dyskusja na argumenty.

Tekst na + Sama prawda.

Anonimowy pisze...

Widzę jeden główny błąd w tym artykule - traktowanie wydatków na marketing (woodstock, światełko do nieba) jako czysty koszt a nie jako inwestycje.

Należało by postawić pytanie, czy gdyby nie te wejścia w TV i fajerwerki, zebrane fundusze wyglądały by tak samo - według mnie - były by zdecydowanie mniejsze.

Trzeba uświadomić sobie ze masa ludzi wrzuca do puszki "bo fajnie się pokazać z serduszkiem".

Krótko i zwięźle - 4 zlote zainwestowane w markę i PR.

Dodatkowo darczyńca też chyba otrzymuje bo proszę spojrzeć. Jak pięknie dziś w "Kawie na Ławie" panowie wypinali pierś udekorowaną serduszkiem.

Analiza mocno księgowa przez co słaba. Zakłada skrajny racjonalizm - a żyjemy w świecie w którym świetnie się sprzedają puchate różowe laptopy.

Anonimowy pisze...

Nie przesadzajcie z bezkrytycznym ocenianiem Fundacji, chyba przy takich kwotach powinno się patrzeć im na ręce!!! według niektórych każdy kto pyta o finanse WOSP to "debil""pajac""szuka dziury w całym" itp...a przecież to normalne,że taka fundacja powinna być przejrzysta i minimalizować koszty tak żeby zebrana kasa szła w jak największej ilości na "dobro" a nie na dziwne inwestycje?...trzeba ich prześwietlać i rozliczać!!! nie oznacza to że każdy kto pyta o ich finanse jest zły i nie chce pomagać!!! i nie przesadzajcie ze cały sprzęt w tym kraju we wszystkich szpitalach został kupiony przez WOŚP!!!takie stwierdzenie to dopiero bzdura, a z niektórych wypowiedzi aż bije głupota...

nt pisze...

nie ma się ich co za bardzo czepiac. chociaz powinni informaowac co robia z pieniedzmi... http://www.dane-miast.pl

piokuj pisze...

http://atom905.nowyekran.pl.nowyekran.pl/post/46840,l-warzecha-o-owsiaku
no właśnie są przecież inne fundacje zawsze można wesprzeć np. Caritas lub inną organizacje których jest wiele i które mają szczytne cele

Anonimowy pisze...

Czytam i widzę, że racjonalna krytyka WOSP, zadawanie pytań, nt. tej Fundacji i akcji nakręca spiralę nienawiści, obelg i chęci "dawania po ryju" u tych, którzy wolą bardziej bezkrytycznie podchodzić do tej inicjatywy. Tymczasem są to nasze złotówki, więc nie powinno nam być wszystko jedno, jak są wydawane. Mnie i Tobie, może być "rura". Ale społeczeństwo musi wiedzieć, powinno wiedzieć, że te pieniądze są bezpiecznie wydawane, a nie ryzykownie inwestowane w akcje. A co gdyby wobec krachu na rynku kapitałowym WOSP któregoś roku straciła wszystko? Tak hipotetycznie? Tez było by to OK? A co byłoby z tymi, którzy czekają na pomoc medyczną i sprzęt?

Anonimowy pisze...

gdyby nie organizacja akcji promocyjnych fundacji (takich jak Finał i Woodstock), fundacja zarabiałaby pewnie nawet nie połowę tego, co zarabia teraz. więc oszczędzając na kosztach, jak pan sugeruje, i tak nie daliby rady zrobić więcej dobrego. tak to społeczeństwa na świecie są ukształtowane, że potrzebują widocznych, spektakularnych wydarzeń, żeby się pod czymś podpisywać i do czegoś dokładać. ludzie lubią wiedzieć, że wydawane przez nich pieniądze są dobrze pożytkowane, a gdzie indziej mieliby się o tym dowiedzieć, jeśli nie podczas finału właśnie? ludzie chcą widzieć, że machina działa,a o tym przekonać się mogą właśnie w taki dzień. ciekawe te pana wyliczenia, dla mnie jednak zupełnie nie przekonujące, gdyż jawi mi się pan jako całkowity laik w dziedzinie marketingu i reklamy, która, bądź co bądź, okazuje się niezbędna, nawet, jeśli chodzi o akcję, której do osiągnięcia sukcesu, uzyskania zaufania publicznego i zyskania grona zwolenników w idealnym świecie powinien wystarczyć wyłącznie sam cel działania.

Anonimowy pisze...

Ale głupi ci Polacy! Krytykują bezpodstawnie ten wpis, nie zastanawiając się, o co naprawdę chodziło autorowi. A chodziło mu tylko o zwrócenie uwagi na sposób inwestowania wolnych środków (obligacje zamiast akcji, ostatnie zdanie), a nie o samą ideę!
Panie Rafale, niech się Pan głupolami nie przejmuje!

Viejo pisze...

Większość piszących wygląda mi na młodych ideowych - porusza ich pomaganie dzieciaczkom.Chyba 50% młodych po studiach jest bezrobotnych. Niech zakładają różne OŚP - nędzy ci u nas dostatek. To jest dobre zajęcie: 2 - 3 dni w roku ciężka robota, ale potem - biedy nie ma i nie trzeba wstawać 5 rano do jakiejś fabryki. Można też sie przejechać - np promując OŚP w Australii. Da się żyć z dzieciaczków na europejskim poziomie.

Viejo

Anonimowy pisze...

http://romanzaleski.nowyekran.pl/post/47243,dzis-grala-orkiestra
..."WOŚP to reality show i kolejne święto w kalendarzu a my lubimy święta, „bezpłatne” koncerty, coś się dzieje, wszyscy czują się lepsi. W sumie to zbiorowe samookłamywanie się, że jest dobrze tam, gdzie jest bardzo źle. Właściwie zbiorowa schizofrenia – bo Polacy zgodnie bardzo źle oceniają służbę zdrowia i ... w większości głosują na tych, którzy za to odpowiadają. "

Anonimowy pisze...

Ciekawe jest ile kasy zarabia w Fundacji Owsiak-prezes,żona-dyrektor ?To cuchnie nepotyzmem!W fundacji jak dowiedzialem sie z programu "Uwaga" na TVN jest taka funkcja jak "asystent rzecznika prasowego" raczej nie działaja oszczednie.Latanie w biznes klas w asyscie mysliwców chyba nie jest tanie?Skoro jest sie takim altruistą to te "wylatene" pieniądze można by przeznaczyc na pomoc.

Anonimowy pisze...

Czy Rafał Hisz wypisuje takie rzeczy jak ww paszkwil z głupoty czy z przekonań własnych - prośba o deklarację....

Anonimowy pisze...

A ja to żałuję, że nie można dać całej sumy na Woodstock a olać te wszystkie nudne defibrylatory.

Sloik pisze...

Czy 2008 to nie byl czasem rok kiedy wiekszosc Panow Fachowcow od finansow mocno sie nacielo na inwestycjach.
120 tys. Wolontariuszy to armia. Stworzenie przystanku woodstock i budowanie na jego bazie pewnej subkultury orkiestrowej to genialne posuniecie i nie widze innej drogi dla przyciagniecia takiej masy ludzi.

Pamietajcie, ze facet robil kiedys witraze, a dzis zarzadza najwieksza fundacja w PL.
Pamietam rok, czy dwa temu wyliczenie ile wosp zebral od poczatku dzialalnosci a ile wydal. Znacznie wieksza kwota po stronie wydanej swiadczy, ze nie zawsze wtapiali na inwestowaniu kasy.

KosKos pisze...

Trudno nie nadmienić jeszcze, że z powodu obecnego systemu polityczno-gospodarczego akcja charytatywna na taką skalę jest tak naprawdę bezsensowna...

Plan wydatków rządowych bierze przecież pod uwagę nadwyżkę pieniędzy w budżecie zdrowotnym - nie kupuje nowych sprzętów, bo najzywczajniej w świecie - nie potrzeba. Znając przychód WOŚPu z zeszłego roku potrafi plus/minus wywnioskować następnoroczny - stąd umieszcza go w swoich kalkulacjach.

Tym samym, przesuwa wydatki, które miały zostać skierowane do sektora zdrowotnego na inne "naglące" potrzeby (bo przecież nie ma mowy o niewykorzystaniu jakiejś kwoty w rządzie, prawda?).

Summa sumarum - wrzucając do skarbonki WOŚPu złotówkę, tak naprawdę dorzucamy się na "misje pokojowe" Wojska Polskiego pod skrzydłem Amerykanów, na elektroniczne gadżety dla posłów, czy na pracę następnej komisji śledczej...

Viva la democracia! Viva el socialismo!

Anonimowy pisze...

Ciekawe jakie pieniadze zostały by z tej zbiórki gdyby Owsiak musiał zapłacic za czas w TV i radio (publicznym), przeloty samolotami, wszystkie sceny i artystów które samorzady oplacają, policje zabezpieczajaca prywatna w końcu impreze prywatnej fundacji. Nogdzie na świecie nie ma takiej "orkiestry" bo wszedzie jest normalnie tylko w Polsce jest mozliwe organizowanie takiego czegos za pieniadze podatników.

Chiron pisze...

Problem, że tu prawie nit nie odnosi się do argumentów innych. Ja krótko: sam na własnej skórze przekonałem się, że sprzętu w szpitalach jest w piguły- i to rzeczywiście z serduszkiem. Jednak często stoi bezużytecznie, bo brak np odczynników albo osoby, która go potrafi obsługiwać.Nie mogę np zapłacić szpitalowi za te badania- chyba, że kupię cały pakiet odczynników:-). Są to więc najczęściej pieniądze wywalone w błoto, niestety. Pamiętam słynną akcję WOŚP, w której za zebrane pieniądze zafundowała iluś- tam dzieciakom operacje umożliwiające im słyszenie- jednak taka operacja bez późniejszej rehabilitacji (nauki słyszenia) jest całkiem bezwartościowa.A tego już nikt nie sponsorował, i tylko naprawdę nielicznych było na to stać...Kolejna sprawa- sam "Przystanek". Proszę popytać psychologów, zajmujących się uzależnieniami- jak bardzo im wzrasta ilość inicjacji narkotykowych po tym (jak to nazywa mój znajomy spec od uzależnień)- "ćpunowisku". I jeszcze jeden kamyczek dla Owsiaka- pisał o tym Ziemkiewicz- Polacy, zamiast oddolnie organizować się w setki, a nawet tysiące organizacji dobroczynnych "odfajkowują" swoją całą działalność społęczną wykupując serduszko. Są i dobre strony- o których pisaliście. Jednak chodzi mi o zrobienie takiego bilansu: czy warto? Czy może jest tak, że negatywy przewyższają pozytywy?

Krzysztof pisze...

Analiza dosyć tendencyjna. Trudno oprzeć się wrażeniu, że poprzedziła ją teza jakoby WOŚP przejadała sporą część zebranych pieniędzy.

Jestem w szoku, że koszty są tak niskie. Mniej niż 15% przy takim rozmachu całej imprezy i takim wpychaniu na siłę pewnych kosztów (organizacja Przystanku, która jest raczej inwestycją i szczególnie strata poniesiona na funduszach w roku 2008 - jedynym, w którym fundusze przyniosły stratę).

Nie dałem w tym roku nic orkiestrze, ale muszę stwierdzić, że ten artykuł, wbrew woli autora, jest raczej reklamą WOŚP (ewentualnie antyreklamą siebie). Ujmując to inaczej: jeśli autor liczył, że orkiestra coś straci po tym artykule a on sam zyska - to popełnił błąd.

spud pisze...

Bardzo się cieszę że oprócz nafaszerwoanych emocjami i propagandą głośni i rozgłośni radiowo-maryjnych PO-tvnowskich czy innych zaślepionych dzieciaków ktoś daje na tace suche fakty czyste porównania opatrzone komentarzem. Jeśli ktoś nie rozumie porównania NFZ WOSP to powinien skończyć internetowe igraszki na naszej klasie... Lub gronie...

Anonimowy pisze...

Koszty przystanku Woodstock nie są finansowane z pieniędzy wośp. Od tego rzeba zacząć, bo na Woodstock dają kase sponsorzy alkoholu, teraz calsberg, coca-cola, woj. lubuskie.

Ten tekst to 1 wielka bzdura, bo przecież regulacje prawne zabraniają korzystać z pieniedzy na cele inne niż zamierzone. niech pan prześledzi sobie sprzet który fundacja kupuje, i ile kasy za niego wydaje.

Inne, do czego mozna sie przywalic to owsiaknet.pl,

Euronymous pisze...

Prosto, krótko i na temat bo czas nagli...
Ktoś dobrze powiedział: "zmienisz zdanie kiedy zobaczysz swoje dziecko w inkubatorze z naklejką WOŚPu".
Nawet gdyby 10% dochodu poszło na sprawy niezwiązane z "głównym" celem, to dla mnie nie jest to problem.
4me większym problemem jest fakt, że szpitale (jak same "mówią") czekają na sprzęt od WOŚPu, a NIE od państwa/ministerstwa... Rzeczywiście jest na co narzekać i czego się czepiać.

AK pisze...

generalnie cała ta szopka związana z WOŚP jest dla mnie chora to znaczy te komentarze. Jest to DOBROWOLNA zbiurka więc nikogo nie powinno obchodzić czy etyczny i moralny obowiązek pan Jurek spełnia. Sam dałem 2 zł bo taki jestem . Jak widze żebraka czasem coś mu żucę choć wiem że często ten żebrak to przymuszony przez cyganów rumun . Nie obchodzi mnie czy uzbierają 40 mln i kupią sobie ferari za 39 mln a za 1 mln zł kupioą witaminę C czy może kupią jakiś sprzęt do szpitali. Generalnie karzda złotówka dawana dobrowolnie przez ludzi prywatnych nie powinna nikogo innego obchodzić. Zamiast zajmować się głupotami pujdzcie wszyscy po rozum do głowy przy następnych wyborach bo niedługo nikt nie bedzie miał co dać
Zaglądanie innym do portfela jest bardzo nie eleganckie. Dlaczego nikt się nie burzy jak Zdradziecki Rząd marnotrawi nasze pieniądze nie zebrane sprytem lub elokwencją ale zabrane siłą pod grożbą więzienia

pp pisze...

1. "Straty" WOŚP: 13,29%
2. "Straty" NFZ: 1,5%

To znaczy, że:
1. Sprawność WOŚP: 86,71%
2. Sprawność NFZ: 98,5%

98,5 / 86,71 = 1,14, czyli NFZ jest wydajniejszy od WOŚP nie 9 razy, ale 1,14 raza.

Jak już liczymy, to zróbmy to poprawnie.

Oczywiście NFZ jest 9x bardziej wydajny od WOŚP, ale w nie generowaniu "start", a nie w zarządzaniu pieniędzmi (zakładając, że to jest rzeczywiście tylko 1,5% "strat", choć jakoś nie potrafię w to uwierzyć, a nie mam ochoty sprawdzać).

Nie chcę tutaj bronić WOŚP, ani krytykować NFZ. Piszę raczej, żeby skrytykować to, jak Pan nagina matematykę.

Anonimowy pisze...

Wg tego co przeczytałem wyżej to wrzucając 100 zł do puszki to 100 zł idzie na sprzęt, a koszty pokrywane są z pozostałych źródeł.

Rafał Hirsch pisze...

usunąłem kilka komentarzy. w trosce o higienę intelektualną ewentualnych czytających. były kompletnie do niczego. pzdr.

Tylna belka pisze...

Wszystko się zgadza. Z wrzuconej stówki do puszki 100% idzie na sprzęt.

Myślę, że droga podatek > sprzęt zabiera dużo większy procent niż te 13% sugerowane w tekście (co jest nieprawdą).

Tommy pisze...

A może tak kilka liczb - np. Finał XVIII:
Kwota zebrana: 41.216.183,15 zł
Wydatki:
onkologia: 27.042.740,61 zł
pomoc indywidualna: 1.507.559,58 zł
RUR: 5.082.907,16 zł
okulistyka: 606.480,06 zł
cukrzyca: 310.363,05 zł
Infant Flow: 3.516.508,86 zł
słuch: 3.549.648,24 zł
pediatria – 84.449,03 zł

RAZEM: 41.700.656,59 zł

Finał: XVII
Zebrano 40.477.067,87
onkologia: 26.079.009,32 zł
pomoc indywidualna: 1.649.802 zł
RUR: 2.394.293,82 zł
okulistyka: 598.400,99 zł
cukrzyca: 90.988,56 zł
Infant Flow: 3.217.664,38 zł
słuch: 6.247.074,13 zł
pediatria: 454.725 zł


RAZEM: 40.731.958,20 zł

I tak dalej.
Jak ktoś nie chce niech nie daje, ale niech nie zabrania tego robić innym, bo sam nic lepszego nie proponuje. Polecam jednak wycieczkę do najbliższego szpitala i rozmowę z personelem - może wiele wyjaśnić. Wiem z własnego doświadczenia.

Rafał Hirsch pisze...

ktoś zabrania ? o co chodzi ?

Anonimowy pisze...

Minął dzień owsiaka, nasza nowa świecka tradycja. Niestety dla mnie Owsiak, Maruszewski i Burczyński (zarząd WOŚP) wywołują zgoła inne emocje. Negatywne.

Minęło 7 lat od śmierci mojego synka. Myślę że mam obowiązek podzielić się z autorem bloga oraz wpisującymi się w komentarzach z moimi przeżyciami, które w dużej mierze związane sa z działalnoscią Maruszewskiego i Burczyńskiego, pośrednio i Owsiaka.

Otóż znaleźli sobie panowie świetny pomysł na życie. Ale pomocy dzieciom do tego prosze nie mieszać. Dzieciom nie pomaga sprzęt, lecz inni ludzie. Lekarze.

Burczyński i Maruszewski to kardiochirurdzy. W CZD to piaskowi dziadkowie (byli, a może już nie są). Piaskowi, bo dzieci po ich operacjach ida do piachu.

Mój przypadek jest jednym z setek. Gwiazdorzy nie mają talentu do operowania. A tych, którzy talent mają (prof. Malec) potrafili przepędzić z Kraju. Albo z baśki, albo z plaskacza alb innymi metodami a la owsiakienne.

Profesor Burczyński mjego synka nie chciał operować (i dzięi Bogu). Operację wykonał ściągnięty ze snu jakiś podludzik. Burczyński jako pisakowy dziadek pewnie nie dałby rady. Następnej operacji nie było. Karta leczenie się nie odnalazła, terminów nie było, Maruszewski (szef tego burdelu) nie wyrażał zgody na operowanie gdzie indziej.

Miałem finansowanie operacji w NY od Montefiore. Też się temu sprzeciwili. Mój syn zmarł na moich rękach w styczniu 2005 roku.

I słowo o sprzęcie. Nie wim jakie i czy biorą łapówki za kupienie sprzętu w ramach WOŚP. Nie interesuje mnie to. Natomiast SPRZET NIE JEST WYKORZYSTYWANY!!!

Wiele dzieci umiera (ło) ponieważ lekarze nie potrafią się nim posługiwać, nie ma wpółpracy pomiędzy piętrami w CZD, i np. kamera do finiatrii nie była wykorzystywana, a synkowi zrobiono nacięcie na tchawicy, co w jego stanie skończyło się zapaścią!!!

Nie chcę was już więcej karmić wośpem. Ja mam czyste ręce, nie daję. W niedzielę nie oglądam telewizji i omijam agentów owsiakowych żebrzących na wośp. Lecz jeśli choć jedno dziecko WIĘCEJ zostało uratowane dzieki tym draniom, to chwała tym draniom. Moja pycha zwinęła się dawno temu w rulonik, a im wybaczyłem. Ale tylko prawda jest ciekawa.

Zadowolony pisze...

Obecnie tysiące jeśli nie dziesiątki tysięcy dzieci w Polsce zawdzięcza życie i zdrowie dzięki temu, że w szpitalach pojawił się sprzęt czasami NAJNOWSZY na rynku - dzięki akcji Owsiaka.

Nie rozumiem, czemu przyczepiacie się do akcji, która trwa ~24h.
Dyskusja na ten temat powraca co roku jak odgrzewany kotlet...

A jest masę innych, które dostają kilkukrotnie większe środki...

Załóżcie sobie sami stowarzyszenie, fundację czy jaki czort... spróbujcie się poświęcić i działać w NGO...
i nie miesiąc, rok... na pół swojego życia...

graforoman pisze...

"Większość na pewno uzna, że warto poświęcić tych 8,73 zł po to aby móc dać 86,71 zł na sprzęt medyczny. Ale żeby mogła tak uznać, najpierw powinna być o tym poinformowana."

No przecież jest informowana w sprawozdaniu na które autor tekstu się powołuje przy okazji obliczeń dochodów i wydatków WOŚP.

Przystanek Woodstock kosztuje, ale również przynosi dochody,które pokrywają część kosztów jego organizacji.

Andrzej Grala pisze...

Nie do końca trafny jest argument, że kto nie chce, ten nie daje kasy na WOŚP.
Każdy, kto płaci podatki, daje też (pośrednio) kasę na WOŚP.
Cała ta oprawa - F16, wojsko, policja, telewizja "publiczna", etc. - nie mam możliwości nie płacenia na Owsiaka, bo podatki skarbówka ze mnie ściągnie pod przymusem

kbywalec pisze...

Co do kołnierza usztywniającego:
J. Owsiak jest "twórcą wzoru uzytkowego" a "Uprawnionym z prawa ochronnego" jest Złoty Melon sp. z o.o.

Tu jest link do dokumentu z Urzędu Patentowego =
LINK

Anonimowy pisze...

no tak, bo skoro chore dzieci dostaną tylko powiedzmy 60% z tego co zebrał wośp, to lepiej nie wrzucić do puszki nic i niech nic nie dostaną, co za myślenie...

quasar pisze...

"Co do kołnierza usztywniającego:
J. Owsiak jest "twórcą wzoru uzytkowego" a "Uprawnionym z prawa ochronnego" jest Złoty Melon sp. z o.o."

A Pan Owsiak jest prezesem Złotego Melona. Wiadomo czym to cuchnie.

Tommy
To co wyliczasz to pieniądze zebrane podczas Finału WOŚP. Fundacja WOŚP to co innego, ona zbiera przez cały rok, a pieniądze z Finału WOŚP raz na rok też idą na Fundację WOŚP.
____

W sprawozdaniu finansowym za 2009 w tabeli "Jednostronny rachunek zysków i strat" przychód z inwestycji ~1,6mln zł. W tym samym sprawozdaniu: "wydatki na organizację koncertu przystanek Woodstock ~2,7mln zł.

Czy ktoś jeszcze twierdzi że 100 dana do puszki to stówka wydana na leczenie?

Na marginesie, szkoda że w 2010 Jurek już nie był tak przejrzysty i w sprawozdaniu w ogóle nie ujął wydatków na Przestanek.

Anonimowy pisze...

Autor bloga ośmielił się skrytykować Świętą Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Przyjaźni dotąd wolontariusze już zdążyli go zwyzywać od debili i toczą pianę w komentarzach. Liczby i dane nieważne. W telewizorze powiedzieli że Jurek jest super i nie ma bata. Nie ważne że napisał prawdę. W końcu kogo obchodzi prawda.

Anonimowy pisze...

Takie kontrowersje to nie tylko nasza krajowa działka:
"In 2007, the Movember Foundation events were featured on Australian tabloid current affairs program Today Tonight, which accused the foundation of spending a disproportionate amount on running costs and high salaries for its directors.[16] The financial summary of the Australian 2008 Movember campaign listed campaign costs (administration and fundraising) as being 8% of the total amount raised.[17][18] In 2007, campaign costs were listed as 9% of total amount raised.[19] Givewell reports that in 2008, the "Average Fundraising Cost Ratio" (fundraising costs as percentage of total fundraising revenue) for Australian charities was 18%.[20]"
za http://en.wikipedia.org/wiki/Movember

mona algamal pisze...

شركة كشف تسربات بالرياض

شركة نقل عفش بجدة

شركة عزل خزانات بجدة

شركات العزل الحراري بالرياض

تدبيس المعدة


شركة مكافحة البق بالرياض

شركة الصالحي لكشف التسربات

شركة رش مبيدات بالمدينة المنورة

كشف تسربات المياة بجدةشركة تنظيف خزانات بمكة


شركات رش المبيدات الحشرية بتبوكشركات رش المبيدات الحشرية بتبوك


شركة كشف تسربات المياه بالرياضnile7seo

nile7

nile7nile7

VanceV pisze...

.

Warto przeczytać - ciekawe inne spojrzenie (także na WOŚP):

http://lewica.pl/?id=28484&tytul=Krzysztof-G.-Kron:-Dziurawe-fundacje

+ dodatkowo nieznane fakty !

.

ekhtsasy pisze...

شركة تنظيف شقق بالدمام
شركة تنظيف مجالس بالدمام
شركة مكافحة حشرات بالدمام
شركة مكافحة الصراصير بالدمام
شركة مكافحة حشرات بالاحساء
شركة مكافحة حشرات بالجبيل
شركة مكافحة حشرات بالقطيف
شركة مكافحة حشرات برأس تنورة
شركة تنظيف منازل بالدمام
شركة تنظيف بالقطيف
شركة تنظيف شقق بالقطيف
شركة تنظيف بالاحساء
شركة تنظيف شقق بالاحساء
شركة تنظيف برأس تنورة
شركة تنظيف شقق برأس تنورة
شركة تنظيف بالجبيل
شركة تنظيف شقق بالجبيل
شركة تسليك مجارى بالدمام
شركة تسليك مجارى بالاحساء

Anonimowy pisze...


شركة نقل اثاث بالرياض
شركة تخزين اثاث بالرياض
شركة مكافحة حشرات بالرياض
شركة كشف تسربات المياه بالرياض

Austine Dan pisze...

Czy potrzebujesz pożyczki, aby zapłacić rachunki? Czy potrzebujesz
osobistych lub biznesowych pożyczki? Jest to konieczne, aby zasilić różne
do innych celów? Jeśli tak, skontaktuj się z nami już dziś na
(AustineDan413@gmail.com) pożyczki.
Oferujemy największy kredyt w wysokości $ 5,000.000.00. Oferujemy
pożyczki @ 3% stopy procentowej ustalonej na czas
1-20 lat. Dajemy dwa miesiące okres karencji przed
zaczyna miesięczne płatności. Więc jeśli jesteś zainteresowany
wypełnij poniższy formularz i odesłać do nas,
szybko jak to możliwe do przetwarzania.
Pełna nazwa: ...................
Płeć: ...................
Wiek: .....................
Adres: ................
Miasto: .......................
Kraj: ..................
Kwota kredytu: ..............
Czas trwania kredytu: .............
Numer telefonu: ................
Liczba osób: ...................
Miesięczny dochód: ..............
Celem kredytu: .................
Czy wniosek o kredyt przed? .............

حسام داود pisze...

شركة تنظيف بالرياض
شركة تنظيف فلل بالرياض
شركة تنظيف شقق بالرياض
شركة تنظيف مجالس بالرياض
شركة تنظيف خزنات بالرياض
شركة مكافحة حشرات بالرياض
شركة تخزين اثاث بالرياض
شركة تسليك مجارى بالرياض
شركة رش مبيدات بالرياض
شركة نظافه بالرياض
شركة تنظيف منازل بالرياض

Anonimowy pisze...

Witam wszystkich jestem Pani Juliana Lopez, z Texas, USA. Będę się dzielić dobroć Boga w moim życiu, po wielu miesiącach prób, aby uzyskać kredyt w internecie i został został oszukany, więc stał się niespokojny i zdesperowany w uzyskaniu kredytu z legit pożyczkodawcy w Internecie. Ale, jak Bóg chciał, że widziałem komentarz od znajomego nazywa Anabel i mówiła o tym legit firmy pożyczki gdzie wyszła jej pożyczki szybkie i łatwe bez stresu więc ona wprowadziła mnie do niejakiego pana Franklin Scott która kontroluje nazywa FRANKLIN SCOTT Loan Company, więc stosowane do kwoty pożyczki z dnia ($ 900,000.00USD) z niskim oprocentowaniem 2%, więc pożyczka została zatwierdzona i zdeponowane na koncie bankowym w ciągu mniej niż 48 godzin, to było jak byłem w stanie uzyskać na nogi, aby utrzymać moje złamane działalności przedsiębiorstwa, a także, aby spłacić rachunki, więc radzę każdemu z was, kto jest zainteresowany w uzyskaniu pożyczki bez zabezpieczenia, nie kredytowej sprawdzić, nie ma osoby podpisującej współpracy z zaledwie 2% stopy procentowej i lepsze spłaty Plany / harmonogram, proszę o kontakt z Panem Franklin Scotta, można się z nim skontaktować poprzez jego email: franklinosayandescott@gmail.com

Pani Juliana Lopez.

Alrayyan Clean pisze...

شركة تنظيف بالرياض
شركة تنظيف منازل بالرياض
شركة تنظيف فلل بالرياض
شركة تنظيف خزانات بالرياض
شركة رش مبيدات بالرياض
شركة كشف تسربات المياه بالرياض
شركة تنظيف مجالس بالرياض
شركة جلى بلاط بالرياض
شركة تنظيف واجهات زجاج بالرياض
شركة تنسيق حدائق بالرياض
شركة دهانات بالرياض
شركة عزل اسطح بالرياض
شركة نقل اثاث بالرياض

Ahmed Adel pisze...

شركة تنظيف بالرياض
شركة تنظيف منازل بالرياض
شركة تنظيف فلل بالرياض
شركة تنظيف خزانات بالرياض
شركة رش مبيدات بالرياض
شركة كشف تسربات المياه بالرياض
شركة تنظيف مجالس بالرياض
شركة جلى بلاط بالرياض
شركة تنظيف واجهات زجاج بالرياض
شركة تنسيق حدائق بالرياض
شركة دهانات بالرياض
شركة عزل اسطح بالرياض
شركة نقل اثاث بالرياض


Phone: 0555618071

website: https://www.alrayyanclean.com

شركة روائع للخدمات pisze...

شراء اثاث مستعمل بالرياض
شراء الاثاث المستعمل بالرياض
محلات شراء الاثاث المستعمل بالرياض
ارقام الاثاث المستعمل بالرياض
حقين الاثاث المستعمل بالرياض
شراء اثاث مستعمل
شركة مكافحة حشرات بجدة
مكافحة حشرات بجدة

مؤسسه الحرمين pisze...شركة كشف تسربات المياه بالرياض
كشف تسربات المياه بالرياض
شركة عزل اسطح بالرياض
شركة عزل خزانات المياه بالرياض
شركه عزل مائى بالرياض
شركة عزل حرارى بالرياض
شركة ترميم منازل بالرياض
شركة مكافحة حشرات بالرياض
شركة رش مبيدات بالرياض
شركة تسليك مجارى بالرياض

شركة كشف تسربات المياه بالاحساء
كشف تسربات المياه بالاحساء
شركة عزل اسطح بالاحساء
شركة عزل خزانات المياه بالاحساء
شركه عزل مائى بالاحساء
شركة عزل حرارى بالاحساء
شركة ترميم منازل بالاحساء
شركة مكافحة حشرات بالاحساء
شركة رش مبيدات بالاحساء
شركة تسليك مجارى بالاحساء
شركة ترميم منازل بالاحساء

Moner Adel pisze...

شركة تنظيف بالرياض
شركة نظافة بالرياض
شركات تنظيف بالرياض
شركات نظافة بالرياض
شركة تنظيف منازل بالرياض
شركة نظافة منازل بالرياض
شركات تنظيف منازل بالرياض
شركة تنظيف شقق بالرياض
شركة نظافة شقق بالرياض
شركات تنظيف شقق بالرياض
شركة تنظيف خزانات بالرياض
شركات تنظيف خزانات بالرياض
شركة نظافة خزانات بالرياض
شركات نظافة خزانات بالرياض
شركة رش مبيدات بالرياض
شركة مكافحة حشرات بالرياض
شركة كشف تسربات المياه بالرياض

soma taha pisze...

I'll just bookmark this web site.
http://www.prokr.net/2016/09/get-rid-of-cockroaches-4.html
http://www.prokr.net/2016/09/get-rid-of-cockroaches-3.html
http://www.prokr.net/2016/09/get-rid-of-cockroaches-2.html
http://www.prokr.net/2016/09/get-rid-of-cockroaches.html

حاتم النجار pisze...


شركة صقور الدمام لخدمات نقل الاثاث والعفش بالدمام والمنطقة الشرقية اتصل الان 0503430129
اهم خدمات شركه نقل اثاث بالدمام بالخبر بالجبيل بالقطيف بالاحساء
هناك عدد من الشركات التى تقوم باعمال نقل الاثاث من بالدمام والمنطقة الشرقية” الى اى مكان اخر او العكس فاذا كنت تبحث عن افضل الشركات التى تقوم باعمال النقل فتاكد انك لم تجد افضل من شركتنا كما ان سر نجاح شركتنا هو الاعتماد على بعض العوامل والاسباب التى ساعدتت على الوصول الى ذلك فمن اهم ما تقوم بيه الشركه هو كالتالى تعتمد على افضل طاقم عمل مميز لديه القدره على القيام باعمال الفك على اعلى مستوى من الخبره حتى لا يظهر فى الاثاث اى عيب مره اخرى بعد ان يتم” اعمال التركيب “فاذا اراد ان تشعر بالتميز فعليك ان تستعن بينا على الفور تستخدم “شركه نقل اثاث بالدمام والمنطقة الشرقية “على افضل طاقم عمل مميز لديه القدره على القيام باعمال التغليف على اعلى مستوى وبالاعتماد على البلاستيك ذات الفقاقيع والاربطه والاشرطه الاصقه وافضل المواد المتواجده فى الاسواق والتى لا تؤدى الى ظهور اى عيب فى الاثاث مره اخرى لان تغليف الاجهزه الكهربائيه يختلف عن “تغليف الاثاث ويختلف عن تغليف الزجاج “
شركة نقل عفش بالدمام
وهكذا فلا تتردد فى الاستعانه بينا على الاطلاق
تعتبر “شركه نقل اثاث بالدمام والمنطقة الشرقية ” من اهم الشركات التى تقوم باعمال النقل بالاعتماد على افضل السيارات المخصصه المعروفه باسم الكونتر لحمايه الاثاث من العوامل المناخيه المختلفه والاتربه فلا داعى للقلق او التردد من شان النقل على الاطلاق كما ان طاقم العمل المميز يتم ترتيب الاثاث بطريقه معينه لحمايته من الاهتزازات والمطبات حتى لا يظهر اى عيب فى الاثاث بعد ان يتم التركيب
تقوم الشركه باعمال النقل برا او جوا او بحرا بعد ان يتم اختيار عملاءنا طريقه النقل يتم القيام باعمال النقل مع توفير الاجراءات الجمركيه المميزه لاعمال النقل فكل ما عليك هو الاتصال بينا فقط

حاتم النجار pisze...

شركة تسليك مجاري بالدمام
شركة تسليك مجارى بالخبر
شركة تسليك مجارى بالجبيل
شركة تسليك مجارى بالاحساء
شركة تسليك مجارى بالقطيف

حاتم النجار pisze...

Knight cavalry company offers Cleaning companies Qatif homes
Best services in cleaning houses, homes, apartments, villas, mansions, chalets and partners Government institutions. We also offer other services in cleaning, such as tank cleaning and boards and rugs and carpets and corner and sofas and deduct only 25% of Home Cleaning Qatif Knight Cavalry Company Contact put you in touch wherever you are

Mie Helal pisze...


Your website is extremely helpful
http://www.kuwait.prokr.net/
http://www.emirates.prokr.net/

thuhuyen nguyen pisze...

bang gia ve may bay di ca mau cua hang
gia ve may bay di an do bao nhieu tien
dai ly ve may bay di honolulu hang nao re nhat

vé máy bay giá rẻ pisze...

dai ly eva air là địa chỉ tin cậy để khách hàng đặt mua ve may bay di my gia re. Không chỉ có vậy, nếu bạn đang lên kế hoạch cho chuyến du lịch khám phá Đông Nam Á như Thái Lan hay Singapore hãy mua ve may bay di singaporeve may bay di thai lan

Một số điểm đến trong nước thu hút du khách trong hè này như Nha Trang, Phú Quốc, Đà Nẵng cũng đang đưa ra cá chương trình khuyến mại giá vé. Nhanh tay đặt mua ve may bay di nha trang, ve may bay di phu quoc, ve may bay di da nang
Xứ sở Bạch Dương cũng là điểm đến vô cùng thú vị với ve may bay di nga
ve may bay di my

شركة المثالية لتنظيف pisze...

شركة طيوب للمجارى بعنك
شركة طيوب لتسليك المجارى بعنك
شركة طيوب للمجارى براس تنورة
شركة طيوب لتسليك المجارى براس تنورة
طيوب للمجارى
طيوب لتسليك المجارى

roba gad pisze...


http://www.prokr.net/2016/09/house-cleaning-companies-18.html
http://www.prokr.net/2016/09/house-cleaning-companies-17.html
http://www.prokr.net/2016/09/house-cleaning-companies-16.html
http://www.prokr.net/2016/09/house-cleaning-companies-15.html
http://www.prokr.net/2016/09/house-cleaning-companies-14.html

amira reda pisze...


موسسه سما المثالية خدمات الجبيل

شركة كشف تسربات المياه بالجبيل
شركة عزل اسطح بالجبيل

شركة مكافحة حشرات بالجبيل


شركة تسليك مجارى بالجبيل

Pantsata1 pisze...

Niewiarygodne. Swoją drogą, sam chętnie zainwestowałbym w tego typu rzeczy. Nie mam jakiejś szerokiej wiedzy, ale zarabianie pieniędzy na tego rodzaju inwestycjach, to naprawdę świetna sprawa, a jak wiadomo - pieniądze są niezwykle ważne w naszym życiu. Ja pieniądze biorę zawsze z credy24 - to naprawdę świetna strona!

شركة روائع للخدمات pisze...

شراء اثاث مستعمل بالرياض
شراء الاثاث المستعمل بالرياض
محلات شراء الاثاث المستعمل بالرياض
ارقام الاثاث المستعمل بالرياض
حقين الاثاث المستعمل بالرياض
شراء اثاث مستعمل
شركة مكافحة حشرات بجدة
مكافحة حشرات بجدة
شراء الاثاث المستعمل بجدة ومكة
شراء اثاث مستعمل بالرياض
شركة شراء اثاث مستعمل بالرياض
ارقام الاثاث المستعمل بالرياض
محلات شراء الاثاث المستعمل بالرياض
حقين الاثاث المستعمل بالرياض
أعزائنا العملاء ، يمكنكم شراء الاثاث المستعمل بالرياض من خلال متخصصين بشراء الاثاث المستعمل ، حيث نحن قادرين على شراء الاثاث المستعمل لديكم بأعلى الأسعار الممكنة فلدينا خبرة في شراء الاثاث المستعمل تمتد لدى أكثر من عشرون عاما في مجال المتاجرة بالاثاث المستعمل وإعادة تدويره مره أخري بعد صيانته وتنظيفه وإصلاح كافة عيوبه ، كلا منا يحتاج في بعض الأوقات إلى تغيير الديكور الخاص ببيته ليس فقط لديكور المنزل من حيث الشكل وإنما أيضا نحتاج إلى تغيير ديكور الاثاث لدي منازلنا ، وهنا يقع صميم عملنا حيث نقوم نحن بعض التواصل مع أحد مندوبينا بمعاينة الاثاث لديك والتواصل معك لأعلى سعر ممكن لبيعه ثم نقوم باصلح كافة العيوب المتواجدة بالاثاث وإعادة عرضه مرة أخرى لدينا في محلات شراء الاثاث المستعمل بالرياض وخصيصا بالحراج

jack ballard pisze...


Dobra szansa na pożyczkę

Mam pożyczkę 48 godzin przed chwilą tutaj,
pożyczka internetowa jest dobra, gdy starasz się o pożyczkę od dobrej firmy / osoby,
dobra firma / osoba, która kocha klientów,
dobra firma / osoba, która pomaga kredytobiorcom,
Jeśli chcesz uzyskać pożyczkę od dobrej firmy / osoby, skontaktuj się z tym e-mailem: jackballard396@gmail.com
Dostałem od niego pożyczkę i jestem bardzo szczęśliwy.

kontakt Jeśli potrzebujesz pomocy finansowej: jackballard396@gmail.com

pozdrowienia

rehabgad1 pisze...


Good write-up. I definitely love this site. Keep it up

https://www.tumblr.com/blog/rehabgad
https://robagad2.wixsite.com/website/blog
http://publish.lycos.com/rehabgad
http://andemh.com/

شركة الصفرات pisze...

شركة الصفرات للتنظيف بالرياض

afaf elgamal pisze...


شركة عزل حمامات بخميس مشيط
شركة عزل اسطح بخميس مشيط

شركة كشف تسربات بخميس مشيط
شركة كشف تسربات مياة بأبها

شركة مكافحة النمل الأبيض بأبها


شركة تسليك مجارى بأبها
شركة رش مبيد بأبها
شركة مكافحة حشرات بأبها
شركة عزل أسطح بأبها

شركة عزل اسطح بالرياض

rehabgad1 pisze...

Good write-up. I definitely love this site. Keep it up
https://prokr123.1msite.com/prokr123.html
https://www.goodnightjournal.com/author/rehabgad/
http://prokr111.freeblog.biz/
http://majdmf.net/

حاتم النجار pisze...


شركة تنظيف منازل بالدمام

حاتم النجار pisze...


شركة مكافحة حشرات بالخبر

حاتم النجار pisze...

شركة شفط بيارات بالخبر

حاتم النجار pisze...


شركة تنظيف موكيت بالدمام
شركة تنظيف كنب بالدمام
شركة تنظيف مجالس بالدمام
شركة تنظيف خزانات بالدمام

service kw pisze...

good
https://homecleaningads.com/

مؤسسة سحر اللمسات للمقاولات والديكور pisze...شركة جبس بالرياض