POWSTAJE KGHM AJAX MINING CORP.

KGHM założył wraz z kanadyjską firmą Abacus spółkę joint venture KGHM Ajax Mining Corporation, która ma wydobywać rudy miedzi i złota ze złoża Afton Ajax w Kanadzie. Szacunki mówią o produkcji 50 tys. ton miedzi i 100 tys. Uncji złota rocznie, co przy obecnych cenach rynkowych ( 8000 USD za tone miedzi i 130 USD za uncję złota ) dawałoby 413 mln USD przychodu rocznie. KGHM objął w spółce 51% akcji za 37 mln USD czyli 106,57 mln PLN. Abacus wniósł do spółki prawa do złoża. Teraz ma zostać wykonane bankowe studium wykonalności, po nim KGHM będzie mieć opcje dokupienia 29% udziałów za 35 mln USD. Skozystanie z tej opcji będzie dla KGHM automatycznie oznaczać zobowiązanie do finansowania dalszych inwestycji w projekt.

NOVITUS OGŁASZA WEZWANIE NA ELZAB

Novitus chce w wezwaniu kupić 46,38% akcji Elzabu i oferuje za jedną 3,40 PLN. Obecny kurs rynkowy Elzabu to 3,33 PLN. W razie sukcesu wezwania Novitus będzie mieć 66% akcji Elzabu. Novitus chce sfinansować przejęcie kredytem w wysokości 25 mln PLN i ze środków własnych ( 5 mln PLN ). Zapisy od 2 do 16 listopada.

AMBRA ROZDAJE DYWIDENDĘ

Posiadacze akcji Amry po sesji w środę otrzymają prawo do 0,30 PLN dywidendy. Wypłata nastąpi 3 listopada. Stopa dywidendy to 3,26%

ASSECO POLAND ROZDAJE PRAWO POBORU NOWEJ EMISJI AKCJI

Posiadacze akcji Asseco po sesji w środę otrzymają prawo poboru nowej emisji akcji. Stosunek prawa poboru w przypadku Asseco jest dość dziwny i wynosi 14,28 :1. Asseco emituje 5,433 mln akcji serii J aby zebrać kapitał na przejęcie grupy Formula Systems. Cena nowych akcji nie jest jeszcze znana. Zarząd wcześniej informował, że chciałby aby nowe akcje kosztowały ok. 54 PLN.

CIECH MA WIĘCEJ CZASU NA OBIECANE INWESTYCJE W ZACHEMIE I ORGANICE SARZYNIE

Ciech podpisał aneks do umowy kupna od Nafty Polskiej Zachemu i Organiki Sarzyna, którą zawarto w 2006. Zgodnie z aneksem Ciech ma dodatkowe 3 lata za zrealizowanie obiecanych inwestycji w Zachemie i dodatkowe 2 lata w Organice.

KOMPUTRONIK MA 16 MLN PLN DO DYSPOZYCJI

Komputronik podpisał z BGŻ umowy kredytowe: 15 mln PLN kredytu w rachunku i 1 mln PLN limitu gwarancyjnego.

SKARB PAŃSTWA OFICJALNIE PRZYZNAŁ, ŻE SPRZEDAŁ 10% PGE

Po transakcji sprzedaży dokładnie 9,99% akcji PGE, Skarb Państwa zmniejszył zaangażowanie w spółce z 79,29% do 69,29%.

Brak komentarzy: