OFE mają za dużo akcji. Będą musiały trochę sprzedać.
Wyobraź sobie, że jesteś zarządzającym w otwartym funduszu emerytalnym. Zostało ci dwa i pół miesiąca starej ery. 31 stycznia rozpocznie się nowa era. Do 31 stycznia musisz spełnić kilka warunków, których (wiele na to wskazuje) teraz jeszcze nie spełniasz.

Po pierwsze ,31 stycznia według projektu ustawy udział w portfelu funduszu obligacji skarbowych, drogowych i innych papierów gwarantowanych przez państwo nie może być mniejszy niż 3 września.Tabela poniżej pokazuje jak zmienił się udział obligacji rządowych, drogowych i innych gwarantowanych przez państwo w ciągu września i października. Jeśli jesteś z Aviva OFE to nie masz problemu. Jeśli jesteś z każdego innego funduszu to masz, bo od września do końca października udział wymienionych aktywów w twoim portfelu znacznie spadł. Masz 2 i pół miesiąca na to, żeby ten udział znów podnieść.

Aby udział obligacji wrócił do poziomu z początku września musisz dokupić obligacji. Ale nawet jeśli je dokupisz, to cel osiągniesz tylko jeśli w tym samym czasie nie będziesz kupować akcji na giełdzie. Nie kupuj więc akcji. Nawet jeśli będą tanieć, przez te dwa i pół miesiąca raczej nie masz możliwości ich kupna, bo ich udział w portfelu masz za wysoki względem obligacji. Dlatego najlepiej jakby akcje potaniały – wtedy ich wartość w portfelu automatycznie spadły. Jeśli będą drożeć, niewykluczone, że będziesz musiał ich nawet trochę sprzedać (co swoją drogą samo w sobie powinno zahamować wzrosty).Nie jesteś sam. Taka nierównowaga jest w prawie wszystkich OFE, a aby dojść do wymaganego udziału obligacji ich wartość łącznie we wszystkich funduszach wg danych na koniec października powinna być większa o 4,75 mld PLN. Tyle trzeba będzie przełożyć w obligacje z innych miejsc. No chyba, że akcje potanieją. To wtedy mniej.

Po drugie, jak już osiągniesz odpowiednią strukturę aktywów na 31 stycznia, to po chwili zabiorą ci 51,5% tych aktywów. Akcji nie ruszą, zabiorą tylko obligacje, a jak ich nie wystarczy to w drugiej kolejność wezmą też papiery bankowe, względnie gotówkę, a może nawet obligacje komunalne. Ale akcji na pewno nie ruszą, chcą ci je zostawić. Po tej operacji to co ci zostanie musi być zainwestowane w akcje w co najmniej 75%, ale jednocześnie udział akcji w twoim portfelu nie może przekraczać 90%.Dodatkowo będziesz codziennie poddawany pomiarowi i porównywany z nowym benchmarkiem (jest już projekt rozporządzenia MF o benchmarku), w którym udział WIG, czyli udział akcji wynosi 80%Czyli najlepiej gdybyś po 31 stycznia miał w akcjach 80% portfela. Wygląda na to, że według stanu na 31 października akcji masz zdecydowanie za dużo. To chyba musisz trochę sprzedać. Albo liczyć na to, że będą spadki i ich wartość spadnie. Łącznie udział akcji w portfelach OFE po operacji przeniesienia 51,5% aktywów do ZUS wg stanu na koniec października wynosiłby 89,1%. Jest prawie pewne, że wiele funduszy na koniec stycznia będzie chciało mieć w portfelu mniejszy udział akcji.


Najgorsza sytuacja z możliwych jest taka, że jesteś z Pekao OFE (93,2% w akcjach), ING (91,6% w akcjach), albo PZU (92,1% w akcjach), a akcje dalej drożeją. Wtedy nie masz wyjścia i akcje musisz sprzedawać, bo w lutym przekroczysz dopuszczalny ustawowo limit.

Nie da się ukryć, że w takiej sytuacji najlepiej zacząć sprzedawać akcje już jakiś czas przed 31 stycznia. (wg danych na koniec października ING ma akcji „za dużo” o 583 mln PLN, PZU o 411 mln PLN, a Pekao o 71 mln PLN. Łącznie te trzy fundusze powinny do końca stycznia sprzedać akcje za 1065 mln PLN, chyba, że zaczną się spadki i akcje zaczną tracić na wartości). Najfajniej byłoby sprzedawać na rosnącym rynku, z dużą liczbą kupujących z drugiej strony. Niestety wiele wskazuje na to, że nie będzie tam twoich kolegów z innych OFE. Będą po tej samej stronie co ty i też będą sprzedawać akcje. Podobni jak ty, mają na to 2 i pół miesiąca.Jeśli wszyscy na koniec stycznia będą chcieli mieć w akcjach tylko 80% portfela, to wg stanu na koniec października musieliby sprzedać akcje za 13,4 mld PLN. Całkiem niezła podaż, jak na polski rynek.

24 komentarze:

Share pisze...

90% społeczeństwa jest głupie i im zmiany w OFE "wiszą" i nie zamierzają nic z tym robić, 9,99% społeczeństwa rozumie te zmiany i widzi, że to jawna grabież majątku przez państwo tylko po to by zapchać dziurę budżetową i zapewne powiększyć grono urzędasów w przyszłym roku. Natomiast 0,01% społeczeństwa, czyli premier Tusk, minister Rostowski i parę innych osób broniąc swojego interesu (dopięcie budżetu) próbuje przepchnąć tę ustawę. Jeśli się uda, a widać że tak, to współczuję nam jako Polakom, że zabiera się nam oszczędności i nic z tym nie robimy. Przykre.

PS Ciekawe jak bardzo zwiększy się zaangażowanie w akcje bliskich i współpracowników premiera (oczywiście mam tu na myśli krótką sprzedaż. Może się okazać, że w sprawozdaniach polityków pojawią się nadzwyczaj duże zyski, bądź nowe posiadłości za pieniądze niewiadomego pochodzenia.

Student pisze...

Witam
Panie Rafale. Sam Pan liczył te udziały i kwoty? Skąd pochodzą dane liczbowe?
Pozdrawiam

Rafał Hirsch pisze...

faktycznie, zapomniałem dać linka. dane są z KNF: http://www.knf.gov.pl/opracowania/rynek_emerytalny/dane_o_rynku/rynek_ofe/Dane_miesieczne/dane_miesieczne_ofe.html

JarekS pisze...

Gdzieś(chyba w Parkiecie)-z miesiąc,dwa temu?,czytałem wypowiedź jakiegoś kolesia z OFE na ten temat. Podobno KNF ma być w tej sprawie elastyczny i dać czas na przebudowę portfeli.

KW pisze...

Panie Rafale, proszę pobawić się jeszcze w uwzględnienie w suwak :) .

Wtedy to dopiero będą fajerwerki !

. pisze...

A od kiedy ustawa obowiazyuwac bedzie? Bo to chyba jest najwazniejsze.

Rafał Hirsch pisze...

ustawa ma obowiązywać od 31 stycznia 2014. no ale jeszcze jej nie uchwalono.

. pisze...

I tym samym Panie Rafale wiele szumu o nic. Uchwalenie podpis prezydenta itd. Kiedy Ofe paszkwila podrzuca bym sie zastanowil. Pozdrawiam :)

olab pisze...

czy można zaktualizowac najwazniejsza tabele wg stanu na koniec XI?

pozdrawiam

Czytelnik pisze...

Panie Rafale, czytam tekst ustawy przesłanej do Senatu i widzę, że część zapisów o których Pan pisał zostało zmienionych. Przede wszystkim nie znalazłem zapisu o górnym limicie udziału akcji w portfelu OFE. Po drugie w benchmarku udział akcji zwiększono z 0,8 do 0,9. Czyżby zarzuty, które Pan podnosił zostały uwzględnione w nowym projekcie? Może skala spadków będzie na GPW będzie więc mniejsza?

Rafał Hirsch pisze...

górnego limitu faktycznie już nie ma. zmiany benchmarku nie zauważyłem, benchmark był w projekcie rozporządzenia, nie w projekcie ustawy. natomiast słyszałem ostatnio inną ciekawą historię: otóż od kwietnia do lipca przy okazji decydowania ZUS czy OFE każdy uczestnik OFE będzie mógł też zmienić samo OFE, jeśli zdecyduje się pozostać w tym systemie. Podobno PTE spodziewają się dużych ruchów z funduszu do funduszu i na tę okoliczność zamierzają zrobić sobie spore poduszki gotówkowe, bo możliwe, że trzeba będzie robić sporo przelewów sobie nawzajem. a to kolejny powód, żeby troche zmienić strukturę portfela na przyszły rok.

Paweł pisze...

Panie Rafale,
Bardzo interesujaca analiza, ale szacując zmiany udziału akcji w efekcie ostatnich spadków WIG w odniesieniu do portfela OFE z konca listopada wydaje mi się, że jestesmy w tej chwili w odwrotnej sytuacji - udział obligacji objętych ustawą, w portfelach OFE jest wyższy niż na na poczatku wrzesnia 2013 (Od 30.11 WIG spadl o 7%. 30.11 udzial wspomnianych obligacji w portfelu OFE wynosil 47,3% ). Nie sledze dokladnie ustawy, ale jesli dobrze rozumiem jej wczesniejsze zapisy to udzial obligacji wyzszy niz z poczatku wrzesnia tez jest dla OFE wysoce niekorzystny - musza je po prostu oddac 'za frajer'?

Rafał Hirsch pisze...

OFE mają oddać 51,5% swoich aktywów z 31 stycznia. Wydaje mi się, że jeśli będą miały w aktywach np. 55% obligacji, to te 3,5% obligacji im zostaje. Tyle, że od lutego nie będą mogły już kupować kolejnych obligacji.

Tomasz pisze...

Zastanawiam się, kto w takim razie kupuje akcje od OFE ? czy aby nie są to umówieni inwestorzy zagraniczni ? Przemawia za tym umacnianie się PLN, jesli tak to niskie ceny utrzymają się do końca stycznia a później wzrosty i po nich spadek PLN

Unknown pisze...


http://www.youtube.com/watch?v=VD4X2LkSksM

Unknown pisze...

Większość OFE upadnie, ale będzie to powolne umieranie. Warto pomyśleć o IKE lub IKZE - tutaj można oszczędzać indywidualnie na emeryturę wykorzystując lokaty bankowe lub inne bezpieczne instrumenty.

Tutaj można sprawdzić aktualne oferty - ranking lokat

Unknown pisze...

Strasznie OFE potraciły na bankach przez te zapowdzi polityków. Ciekawe jak sobie z tym poradzą.


Mój serwis internetowy

Unknown pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
Unknown pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
Unknown pisze...

Jak ten czas szybko leci.. Już trzy lata minęły odkąd Pan tu nie pisze, a ja i tak cały czas zaglądam czy może jest coś nowego :)

Zapraszam na mój blog

قمة الدقة pisze...


شركة تسليك مجارى بالرياض
شركة مكافحة النمل الابيض بالجبيل

banki24 pisze...

Faktycznie, ja nadal bardzo chętnie tutaj zaglądam, serdecznie pozdrawiam Maciej z FPiR

Marcin Wolszczyk pisze...

Oto Mój blog finansowy który prowadzę wraz ze znajomym. Poruszaliśmy na nim w jednym z ostatnich wpisów właśnie OFE :)

Usługi remontowo budowlane pisze...

rzeczywiście, ciężko nie zgodzić się z autorem
zapraszam do siebie
http://budowa-remonty.xlx.pl/
remont mieszkania Słupsk
instalacje sanitarne Słupsk
instalacje elektryczne Słupsk