OFE kontra wpływowe grupy nacisku

Wydawać by się mogło, że w debacie o zmianach w OFE padły już wszystkie możliwe argumenty za i przeciw. Tymczasem w bardzo ciekawym opracowaniu PKO BP na ten temat jest jeden ciekawy wątek, o którym wcześniej nigdzie nie słyszałem i sam tez na to nie wpadłem. Otóż jedną z korzyści wynikających z istnienia OFE było to, że jak rząd wydawał pieniądze pokrywając koszty funkcjonowania tego systemu (to  główny zarzut przeciwników OFE - system zbyt dużo kosztuje), to nie mógł już tych pieniędzy wydać na coś innego, a w domyśle, nie mógł ich zmarnować.W takim kontekście na istnieniu OFE traciły najbardziej różne "wpływowe grupy nacisku", które mogłyby wytargować od rządu jeszcze więcej pieniędzy, gdyby rząd nie był przyciśnięty do finansowej ściany faktem istnienia OFE. Ciekawy punkt widzenia.

12 komentarzy:

Unknown pisze...

A myslales, ze obowiazkowe OFE mialy na celu "zdjecie" pieniadza z rynku, bo gdyby go dac ludziom do reki i pozwolic wybierac, to pewnie kasa by zostala przejedzona na remonty kuchni, duze TV i nowe samochody.

Frey pisze...

Kiedy kolejny wpis! Czekamy na więcej.

Unknown pisze...

Za kluczowe pod tym wpisem uważam możliwość wciśnięcia reakcji "motyla noga". Nic lepszego w tym momencie nie jestem w stanie wyprodukować.

KR pisze...

To też http://www.krconsulting.pl/Bezpieczenstwo_dzieki_ubostwu.pdf

Unknown pisze...


http://www.youtube.com/watch?v=VD4X2LkSksM

WinryElrick pisze...

Uderzę bez wazeliny - nie mam zaufania do blogerów. Chyba nie rozpętam tutaj bitwy na komentarze swoją odpowiedzią, ale bywam bezpośredni do bólu. Wiecie, miłujemy się jak program do pit 2013 i PO. Jednak twój materiał podoba mi się. Trzymaj poziom.

Unknown pisze...

Powiem szczerze, że w tej chwili jak patrzę na to co się stało z perspektywy czasu to do OFE mam ambiwalentny stosunek. Opisałem to m.in. na mojej stronie - Ranking lokat

قمة الدقة pisze...


شركة مكافحة حشرات بالجبيل
شركة تنظيف سجاد بالقطيف

محمد الكومي pisze...

شركة تنظيف بالمنطقة الشرقية افضل شركة رائدة في مجال التنظيف شركتنا هي الاولى في محركات البحث العالمية والمحلية اذا كنت تبحث عن افضل شركة تنظيف فلابد ان يكون اختيارك على اساس صحيح حتى لاتندم بعد ذلك بسبب تواجد خسائر مادية ان في غنى عنها .
عزيزي العميل لا بد ان تكون حريص في اختيارك لافضل شركة تمثلك لك الخدمة المراد تنفيذها حتى تتم على اكمل وجه بدون اي اتلاف في اي غض من اغرضا المنزل .
لذا شركتنا شركة شاهه المثالية افضل وارخص شركة متواجدة حاليا في المنطقة الشرقية لاننا حريصين كل الحرص على ارضاء العملاء والعمل على تنفيذ مهام عملنا على اكمل وجه .
لذا ننصحك دائما بالبحث عنا والاتصال بنا وسوف يقوم احد ممثلي خدمة العملاء بالرد عليكم .
الخدمة متاحة طوال ايام الاسبوع وعلى مدار 24 ساع لا تترددوا في التواصل معنا نحن شركة شاه المثالية اسم يعني ثقة .
0536968703
شركة طيور الدمام لمكافحة الحشرات
شركة ماسة لمكافحة الحشرات بالاحساء
شركة واثق لمكافحة الحشرات
شركة المثالية للتنظيف بالقطيف

شركة المثالية للتنظيف بالدمام

شركة المثالية للتنظيف بالخبر

شركة المثالية للتنظيف بالجبيل

افضل شركة مكافحة الحمام بالدمام
شركة ورس لمكافحة الحشرات بالاحساء
شركة ورس لمكافحة الحشرات

شركة ورس بالاحساء
شركة تنظيف بالجبيل

mohamed pisze...

شركة تنظيف مكيفات
شركة اصلاح مكيفات بالقصيم
شركة تنظيف مكيفات بالقصيم
شركة شراء مكيفات مستعملة بالقصيم

mohamed pisze...

تكميم المعدة
هنساعدك تخس
عيادة تركيب بالون المعدة فى المنصورة

mohamed pisze...

شركة برمجة مواقع بالامارات