Fiskalizm w Polsce

Wygląda na to, że Polska ma jednej z najniższych podatków w Unii Europejskiej, a stopień aktywności państwa w gospodarce, mierzony wydatkami państwa w stosunku do PKB, też jest dość skromny na tle innych. Dane potrzebne do wyciągnięcia takich wniosków opublikował wczoraj Eurostat. 

Oto z lewej strony lista państw wg udziału dochodów państwa (czyli głównie podatków i składek ubezpieczeniowych) w PKB,  a z prawej strony lista państw wg udziału wydatków państwa w PKB ( dane za 2012)Polska jest na ósmym miejscu wśród 28-u państw Unii jeśli chodzi o dochody państwa, czyli inaczej mówiąc jeśli chodzi o stopień fiskalizmu. Nawet wyżej, bo na siódmym miejscu jesteśmy pod względem państwowych wydatków. To chyba trochę w poprzek przekonań większości Polaków.

W całej Unii zdecydowanie najmniej fiskalizmu mamy na Litwie. Bułgaria, Słowacja, Łotwa i Rumunia są niedaleko z tyłu. Z drugiej strony listy mamy Skandynawię - w Danii, Finlandii i Szwecji zarówno wydatki, jak i dochody państwa przekraczają 50% PKB. Podobnie wygląda Francja i Belgia.

Nie widać natomiast żadnej korelacji pomiędzy poziomem fiskalizmu, a podatnością na kryzys w ostatnich latach. Grecja i Włochy to kraje raczej bliżej Danii niż Litwy, ale na przykład Irlandia, a nawet Hiszpania wygląda zdecydowanie bardziej "liberalnie". A Portugalia tak jakoś pośrodku. Czyli może ten stopień fiskalizmu w ogóle nie jest aż taki ważny ? :)

13 komentarzy:

Jasiu pisze...

problemem jest to że w PL relatywnie wysokie podatki płącą mało zarabiający. stąd poczucie większości. Polecam porownac kwoty wolne od podatkow i stawki VAT na podstwowe atrykuly ktore kupuje przecietny Kowalski i average Joe w UK (na przyklad).

No i kolejny problem wysokosc podatkow w stosunku do otrzymywanego serwisu panstwowego.

mario nowak pisze...

Biedak w Luksemburgu (osoba kwalifikująca się do wsparcia) w Polsce jest krezusem w 2 progu podatkowym.


poza tym kto w Polsce płaci podatki?

RandomJog pisze...

Aż dziw, że nie dostałeś tony komentarzy od oburzonych tym, że śmiesz sugerować, że w Polsce nie jest najgorzej na świecie. Oburzające!!!
:)

Rafał Hirsch pisze...

bo to niszowy, mało popularny blog z wyrobioną publicznością. bardziej jak DKF niż multipleks ;)

RandomJog pisze...

Co do wyrobionej publiczności nie mam najmniejszej watpliwosci - to najprawdziwsza prawda. Ale z tym "malo popularny" to przesadziles na maxa :)

Patryk Siwiak pisze...

na dole ludzie zarabiają po 1300zl to ile maja płacić podatku na zachodzie bezdomny ma więcej nie pisze często ale cie czytam

Patryk Siwiak pisze...

na dole ludzie zarabiają po 1300zl to ile maja płacić podatku na zachodzie bezdomny ma więcej nie pisze często ale cie czytam

Jasiu pisze...

kolejnym problemem jest to ze wiele firm osiagajacych zyski w pl placi od nich podatki na przyklad w LUX i innym miejscach gdzie podatki sa nizsze.

Marek Dec pisze...

Aż się nie chce wierzyć, że w takiej Grecji jest większy fiskalizm...

Polecam stronę - oferty-kredytow.com - serwis finansowy dla kredytobiorców

قمة الدقة pisze...

شركة مكافحة حشرات بالاحساء
شركة مكافحة النمل الابيض بالقطيف

نور الهدى pisze...


كل هذه الخدمات واكثر من خلال شركة نقل عفش من الرياض الى الاردن افضل الخدمات الاساسية المميزة التى تساعد فى الوصول الى افضل النتائج المثاليه بالاضافة الى ان اعمال النقل تتم منذ لحظة اتصال عملاءنا الكرام بالشركة والبدء فى اعمال النقل منذ لحظة اتفاق مع عملاءنا الكرام فاذا اراد ان تشعر بالتميز بينا وبين اى شركة اخرى تقوم باعمال النقل واراد ان تشعر بالتميز والحفاظ على الاثاث دون ان يتاثر بالتغيرات التى تطرا على المكان فاعلم ان
شركة نقل عفش من الرياض الى دبي هى الحل الامثل فى القيام بهذه الخدمة على الفور

https://khalejmovers.com/

مجموعة زهور العاصمة pisze...

افضل شركة ترميم منازل بالرياض وبالدمام وعزل خزانات وعزل فوم بالرياض حيث تقوم شركة مجموعة ظهور العاصمة بكافة مستلزمات كافة الخدمات في كافة المنازل والفلل والشقق والمصانع بأرخص الأسعار وعن طريق افضل الأيادي العاملة والمدربة على أعلى مستوى شركة ترميم منازل بالرياض
شركة ترميم منازل بالدمام
شركة تمديد الغاز المركزي بالرياض
Ahmed Hamdy pisze...

تعد البراغيث من اصغر الحشرات لكنها من اخطرها ايضاً نظراً للعدوي التي تقوم بنقلها من فرد لشخص أخر واعتمادها على دم الإنسان كجزء هائل من غذائها بقرب أنها تتحرك بصورة سريعة ولا تتوقف عن الحركة فهي حشرة عنيدة بصورة عظيمة تبدو لوقت قصير وليس طول الوقت لاغير بهدف طعامها.
شركة مكافحة حشرات بسكاكا
شركة رش مبيدات بسكاكا
المبيدات الحشرية الكيميائية
افضل شركة مكافحة حشرات