OFE kontra wpływowe grupy nacisku

Wydawać by się mogło, że w debacie o zmianach w OFE padły już wszystkie możliwe argumenty za i przeciw. Tymczasem w bardzo ciekawym opracowaniu PKO BP na ten temat jest jeden ciekawy wątek, o którym wcześniej nigdzie nie słyszałem i sam tez na to nie wpadłem. Otóż jedną z korzyści wynikających z istnienia OFE było to, że jak rząd wydawał pieniądze pokrywając koszty funkcjonowania tego systemu (to  główny zarzut przeciwników OFE - system zbyt dużo kosztuje), to nie mógł już tych pieniędzy wydać na coś innego, a w domyśle, nie mógł ich zmarnować.W takim kontekście na istnieniu OFE traciły najbardziej różne "wpływowe grupy nacisku", które mogłyby wytargować od rządu jeszcze więcej pieniędzy, gdyby rząd nie był przyciśnięty do finansowej ściany faktem istnienia OFE. Ciekawy punkt widzenia.

8 komentarzy:

Pawel Magnowski pisze...

A myslales, ze obowiazkowe OFE mialy na celu "zdjecie" pieniadza z rynku, bo gdyby go dac ludziom do reki i pozwolic wybierac, to pewnie kasa by zostala przejedzona na remonty kuchni, duze TV i nowe samochody.

Frey pisze...

Kiedy kolejny wpis! Czekamy na więcej.

Michał Pyzik pisze...

Za kluczowe pod tym wpisem uważam możliwość wciśnięcia reakcji "motyla noga". Nic lepszego w tym momencie nie jestem w stanie wyprodukować.

KR pisze...

To też http://www.krconsulting.pl/Bezpieczenstwo_dzieki_ubostwu.pdf

Biotechnologia UMCS pisze...


http://www.youtube.com/watch?v=VD4X2LkSksM

WinryElrick pisze...

Uderzę bez wazeliny - nie mam zaufania do blogerów. Chyba nie rozpętam tutaj bitwy na komentarze swoją odpowiedzią, ale bywam bezpośredni do bólu. Wiecie, miłujemy się jak program do pit 2013 i PO. Jednak twój materiał podoba mi się. Trzymaj poziom.

Oko Na Finanse pisze...

Powiem szczerze, że w tej chwili jak patrzę na to co się stało z perspektywy czasu to do OFE mam ambiwalentny stosunek. Opisałem to m.in. na mojej stronie - Ranking lokat

قمة الدقة pisze...


شركة مكافحة حشرات بالجبيل
شركة تنظيف سجاد بالقطيف