30 listopada 2011

Zaczniemy od spadków. Kontrakt na S&P500 wczoraj o 17:30 miał wartość 1199,55. Teraz jest na poziomie 1184,05, co oznacza spadek o 1,29%.

Po wzroście o 5% w dwa dni kontrakt na S&P500 ma prawo troche spaść i taki spadek niczego nie zmieni w sytuacji technicznej. zmiana nastąpiłaby dopiero gdyby przebił w dół ostatni dołek z 25 listopada, czyli 1147. To samo dotyczy samego indeksu, tutaj wsparciem jest 1158.

W Warszawie podobna sytuacja co w USA - ostatni dołek jest wsparciem - 2116 dla indeksu, 2122 dla kontraktu, a szczyty z dwóch ostatnich dni oporem - 2220 dla indeksu, 2231 dla kontraktu

Główna przyczyna pogorszenia nastrojów tym razem pochodzi z USA. Wczoraj wieczorem S&P obciął ratingi amerykańskich banków: Bank of America, Citigroup, Goldman Sachs, Wells Fargo, Morgan Stanley. 

Po Eurogrupie Juncker powiedział, że pieniądze dla Grecji będą wypłacone w grudniu po akceptacji przez MFW.  Uzgodniono szczegóły dwóch opcji lewarowania EFSF i zgodzono się na zmiany w traktacie europejskim. A do tego Juncker dodał, że "we will explore rapidly increasing firepower of IMF through bi-lateral loans" nie podając o jaką kasę z IMF chodzi.
EFSF ma zgodę na zlewarowanie  Klaus Regling powiedział, że EFSF będzie obecny także na rynkach krótkoterminowych, ale z drugiej strony zapowiedział, że fundusz będzie gotowy do działania dopiero na początku 2012, czyli cały grudzień nadal bez EFSF.

Meksyk będzie sprzedawać 400 mln USD dziennie za każdym razem, kiedy waluta spadnie bardziej niż o 2 procent dziennie. 

Microsoft planuje wprowadzić wersje Worda i Excela na Ipada  

Zynga ma rozpocząć ofertę publiczną swoich akcji 5 grudnia. Debiut giełdowy zapewne kilka dni później.  

Regulator rynku włoskiego ( odpowiednik KNF ) powiedział, że jeśli nie zmieni się rola ECB, to strefa euro się rozpadnie, a nowe obowiązki dotyczące poziomu kapitałów nałożone na banki grożą odcięciem kredytowania dla gospodarki.

Dziś: inflacja w strefie euro o 11:00, indeks KOF w Szwajcarii o 11:30, raport ADP o zmianach w zatrudnieniu w USA o 14:15, a o 15:45 indeks aktywności gospodarczej Chicago PMI. Do tego o 10:00 GUS poda dane o polskim PKB w trzecim kwartale - ma być wzrost o 4%

Dziś też obserwowane będą notowania akcji Bank of America, których cena jest tuż powyżej 5 USD. Wiele amerykańskich funduszy ma wewnętrzne przepisy zabraniające inwestowania w akcje, które kosztują mniej niż 5 USD. Wg niektórych analityków zejście notowań Bank of America poniżej tego poziomu ( wczorajsze minimum to 5,03 USD ) może spowodować dodatkową wyprzedaż tych akcji.

Brak komentarzy: