Polska bardziej wiarygodna niż Włochy

Ach, co to był za piątek, trzynastego. Agencja ratingowa Standard & Poors postanowiła w końcu wydać decyzję, o której wszyscy mówili od dawna i obniżyć rating Francji. A przy okazji kilku innym krajom - dokładnie dziewięciu.
 Ratingi obniżono Francji, Włochom, Hiszpanii, Portugalii, Austrii, Słowenii, Słowacji, Cyprowi i Malcie. Nie obniżono ratingu Polsce. Dlatego dzięki ruchom S&P Polska awansowała o dwa miejsca na liście państw Unii Europejskiej uszeregowanych wg ratingu i w drugiej kolejności wg perspektywy ratingu:Na czerwono zaznaczyłem ratingi, które dziś obniżono. Podświetlone na niebiesko są państwa strefy euro. Polska dziś wyprzedziła Maltę i Włochy. To, że wyprzedziliśmy na tej liście Włochów jest zgodne z tym, co obserwujemy na rynku obligacji. Rentowność polskich obligacji 10letnich od paru miesięcy utrzymuje się w okolicach 5,80%, rentowność obligacji włoskich była w tym czasie powyżej 7%, a wczoraj była na poziomie 6,60%. Jesteśmy więc jako państwo bardziej wiarygodni, co Standard & Poors właśnie potwierdziła ratingiem. Niestety nie ma to żadnego wpływu na poziom płac u nas i u nich, nie wspominając już o poziomie drużyn piłkarskich, jedzeniu, czy pogodzie.

7 komentarzy:

ZP pisze...

Nie wiem na czym polega ta niespodzianka. Wystarczy porównać rentowności obligacji dziesięcioletnich obu państw. Bez tych agencji widać kogo, jak się ocenia.

Anonimowy pisze...

Jaki rating ma Szwajcaria?

Wasilewski pisze...

Nic w tym zaskakującego. Ratingi z definicji są opóźnione, a prawdopodobieństwo bankructwa wycenia rynek w CDS'ach i yieldach obligacji. Ta decyzja SiP nie będzie miała większego wpływu, ale pewne przesunięcia kapitału będą...

Rafał Hirsch pisze...

Szwajcaria ma AAA, Norwegia też. Ale są poza UE.

Student pisze...

Witam
Decyzja to tylko formalność, ale od takich formalności zależy np. jakie papiery mają w swoich portfelach instytucje. Jeżeli muszą mieć te z AAA to francuskie już się nie mieszą w normach i można spodziewać się przemieszczania kapitału.
Pozdrawiam

Adrian pisze...

Duży minus należy się również agencji nie za obniżenie ratingu ale za kompleksowość ocen...

Anonimowy pisze...

Pamiętam jak jakiś czas temu gdzie nie w necie nie zajrzałem to każdy krytykował skandynawski model gospodarki a tu wszystkie te kraje AAA. Bardzo ciekawe ;)