Emerytury z Bogdanki

Czy tego chcecie, czy nie, wasza finansowa przyszłość zależy w części od tego co się dzieje na giełdzie. Część emerytur ma pochodzić z OFE, a OFE część powierzanych im środków inwestują na giełdzie. Dziś dowiedzieliśmy się w co dokładnie inwestują fundusze emerytalne

Wg opracowania Analiz Online, w części akcyjnej portfeli funduszy emerytalnych na koniec 2011 mieliśmy głównie to:


Dla mnie najciekawsza jest kolumna pierwsza z prawej. To porównanie struktury portfeli OFE ze strukturą indeksu WIG. To, że OFE najwięcej pieniędzy wkładają w PKO BP czy PZU jest dośc oczywiste, bo to największe spółki na giełdzie, zajmujące najwięcej miejsca także w giełdowych indeksach. To, co ciekawe to wykrycie gdzie upodobania OFE rozmijają się ze strukturą rynku odzwierciedloną w indeksie WIG. Własnie w pierwszej kolumnie z prawej widać kogo fundusze tak naprawde lubią bardziej a kogo mniej.

Pupilem okazuje się być Lubelski Węgiel Bogdanka. 1,4% powyżej udziału w WIG. Zresztą Bogdanka to spółka kontrolowana przez OFE (mają w niej łącznie aż 59,4% akcji). Taki stan utrzymuje się od prywatyzacji spółki, bo minister Grad większość akcji sprzedał wtedy właśnie funduszom. Gdyby z Bogdanką było coś nie tak, to OFE zdążyłyby zapewne ograniczyć swoją obecność w spółce. Ale na szczęście spółka zarabia całkiem nieźle, kurs jej akcji zachowuje się zdecydowanie lepiej niż indeks WIG, więc nadal jest to ulubiony cel inwestycyjny funduszy pracujących na nasze emerytury.
 Można więc nawet powiedzieć, że największa prywatna kopalnia w Polsce należy do nas, przyszłych emerytów. Warto więc nawet nie interesując się giełdą, akurat Bogdance przyglądać się baczniej. A przejeżdżając kiedyś obok niej (niedaleko Lublina) można się nawet poczuć jak współwłaściciel.
 

(a w kontekście giełdowych kopalni, bardzo ciekawe, że w gronie dwudziestu największych giełdowych inwestycji OFE nie ma Jastrzębskiej Spółki Węglowej)

3 komentarze:

Jarema pisze...

A co sie stanie jak ZUS juz calkiem pochlonie OFE? Moze juz w tym roku?

Rafał Hirsch pisze...

może nie pochłonie... :)

Adrian pisze...

Pochłonie jak drugi Orban się pojawi ;)