Ulubiona fundacja dobroczynna Polaków to...


Raz do roku cały kraj żyje Orkiestrą Jerzego Owsiaka. Ludzie mają taką cechę, że przyciąga ich wszystko co jest „naj”. WOŚP dla bardzo wielu ludzi jest naj. Dla niektórych jest najlepsza, a dla innych jest najgorsza. Dla nich wszystkich z pewnością WOŚP jest po prostu pod wieloma względami największa. Dla mnie najciekawsze jest to, że to nieprawda.


Fundacja WOŚP jest organizacją z pewnością dużą. Potrafi zebrać w ciągu roku ponad 50 mln PLN, z czego w ciągu tylko jednej styczniowej niedzieli w okolicach 40 mln PLN. Dla mnie miarą popularności tematu WOŚP jest także to, że pomimo moich usilnych codziennych starań, nadal najpopularniejszym wpisem w historii tego bloga jest ten sprzed dwóch lat o finansach tej fundacji, który wtedy prawdę mówiąc popełniłem sobie trochę z nudów.

No ale skoro to taki napędzający widownię temat, to proszę bardzo. Oto ciąg dalszy. W 2008 najciekawsze w fundacji WOŚP dla mnie było to, że straciła półtora miliona w funduszach inwestycyjnych. W sprawozdaniu za 2010 nic nie pisze o tym czy zarobiła, czy straciła,ale jej przychody finansowe są wyższe niż koszty finansowe (o 176 tys. PLN), więc tym razem na polu zarządzania pieniędzmi fundacja odniosła sukces. Warto to podkreślić, bo pomiędzy 2008 a 2010 był jeszcze 2009, w którym WOŚP znów na działalności finansowej niestety wtopiła 1,39 mln PLNW 2010 WOŚP miała 58,3 mln PLN przychodów z czego zdecydowaną większość z 18 finału, a resztę z darowizn i 1% podatku, a także w 2010 z dodatkowej akcji zbiórki dla powodzian:


3,6 mln PLN daliśmy fundacji WOŚP z 1% od naszych podatków. Ciekawe, czy jest w Polsce jakiś podmiot, który z 1% podatku dostaje więcej. Od razu sobie założyłem, ze pewnie nie, bo przecież WOŚP jest najpopularniejsza. No i okrutnie się pomyliłem. Bo w Polsce jest aż 10 organizacji, którym Polacy dają więcej pieniędzy niż Owsiakowi. Oczywiście wtedy, kiedy mają wybór, czyli przy wypełnianiu PITa. 


WOŚP jest dopiero na jedenastym miejscu w rozliczeniach za 2010 (rok wcześniej była na dziesiątym). Oczywiście ktoś może powiedzieć, że to dlatego, że większość jak już da Owsiakowi trochę w styczniu, to potem w kwietniu przy pitach woli dać komuś innemu. Zapewne tak jest. Ale i tak warto zwrócić uwagę na pierwsze miejsce zestawienia beneficjentów „1 procenta” i na kwotę, która tam widnieje. WOŚP łącznie ze wszystkich źródeł zbiera około 50 mln PLN. Fundacja Dzieciom „Zdążyć z pomocą” tylko z pitów dostaje 88,8 mln PLN ! To ponad 20% wszystkich pieniędzy, które trafiają do ponad 6 tysięcy różnych organizacji z tytułu „1 procenta”. Co to z fundacja

Szukając znanych nazwisk znajdujemy patrona Programu Zdążyć z Pomocą – prof. Zbigniewa Religę, a także przewodniczącą Rady Fundacji Beatę Tyszkiewicz. Prezesem fundacji jest Stanisław Kowalski. Osoba chyba mniej popularna niż Jerzy Owsiak. Fundacja Zdążyć z Pomocą chyba też nie organizuje ogólnopolskich zbiórek relacjonowanych w telewizjach, festiwali muzycznych i chyba nie wysyła światełek do nieba. Jak oni to robią, że dostają z 1procenta aż 88 mln ? 25 razy więcej niż Owsiak ? Nie mam zielonego pojęcia. Ale moim zdaniem "to się nadaje do prasy" :) Na koniec jeszcze pare finansowych porównań

Majątek fundacji WOŚP to 58,9 mln PLN, majątek fundacji Zdążyć z pomocą to 110,9 mln PLN. Przychody WOŚP to 58,3 mln PLN, przychody Zdążyć z pomocą to 92,6 mln PLN.

Zdążyć z pomocą jest 25 razy lepsze niż WOŚP w zdobywaniu funduszy przy okazji 1procenta z PIT. Są też dużo lepsi w zdobywaniu darowizn. WOŚP z darowizn ma 9,1 mln PLN, Zdążyć z pomocą mają 22,1 mln PLN darowizn pieniężnych plus jeszcze 1 mln PLN darowizn niefinansowych. 


Dobroczynność w Polsce ma się dobrze i faktycznie jak można było podejrzewać, jest to dziedzina, która ma wyraźnego lidera. Tylko, że liderem tym wcale nie jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Mimo to jestem pewien, że wpis o fundacji Zdążyć z pomocą nie przyciągnie tylu widzów co ten sprzed dwóch lat o WOŚP :)

13 komentarzy:

Rafał Belka pisze...

Hipoteza dotycząca przyczyny wysokich przychodzów Fundacji "Dzieciom Zdążyć z Pomocą": fundacja była automatycznie wskazywana przez darmowy program do rozliczania PITów. Nie mam pojęcia, czy tak było, ale czysto hazardowo na to stawiam.

Czy Fundacja "Dzieciom Zdążyć z Pomocą" jest efektywniejsza od WOŚP? PFDZzP prawie na pewno więcej środków przeznacza na pomoc potrzebującym. WOŚP prawie na pewno jest szkołą działania dla ponad 100 tys. wolontariuszy, którzy uczą się współpracy, organizacji, przestrzegania przepisów, kreatywności (żeby przyciągnąć ludzi do swojej skarbonki). Jak to wycenić? Na pewno się da to zrobić, ale ja się tego nie podejmuję.

Rafał Hirsch pisze...

Jeśli faktycznie była wskazywana automatycznie przez program, to widać, że będąc fundacją warto się bić u producentów programów do wypełniania pitów o to, żeby nas umieszczali jako wybór domyślny.

efektywności obydwu nie porównuję.

qeew pisze...

Poza kwotowa efektywnością dotyczącą 1% warto by zobaczyć zakres, tzn. ile osób przeznaczyło swój 1% na konkretną OPP. Można gdzieś takie dane znaleźć?

I uwaga o Caritas - działa ona jako poszczególne oddziały diecezjalne czy konkretne zadania, co nie oddaje stanu które "miejsce" zajęła Caritas w całym kraju :-)

Anonimowy pisze...

Witam, W Fundacji Dzieciom "Zdążyć z Pomoca" prowadzone są subkonta dzieci niepełnosprawnych, np. mojego syna z Zespołem Downa. Każde Dziecko ma swój indywidualny numer, który podaje się na picie w informacjach uzupełniających. W ten sposób środki, które trafią na subkonto mojego syna są tylko do jego dyspozycji. Dysponowanie środkami odbywa się oczywiście w ściśle określony sposób.


My rodzice "nakręcamy" naszych znajomych, i ich znajomych itd. na przekazywanie 1% na nasze dzieci.

Pytanie: ile % z tych 88,8 mln to środki na indywidualnych subkontach.

Pozdrawiam.
Marcin

Anonimowy pisze...

Pytanie jeszcze na co są przeznaczane środki. Które organizacje przeznaczają je na leczenie, a które na profilaktykę, by nie trzeba było leczyć i ile dzięki temu uzyskujemy gospodarczo poprzez oszczędności.

Anonimowy pisze...

http://www.caritas.org.pl/images/stories/raporty/Caritas_Polska_sprawozdanie_finansowe_2010.pdf

Jakub Anderwald pisze...

Jako domyślny wybór w PITach zawsze była jakaś fundacja ojca Pio.

Hubert Koncki pisze...

Cytując autora tego bloga "Jeśli faktycznie była wskazywana automatycznie przez program,....., żeby nas umieszczali jako wybór domyślny."
Z tą różnica Panie redaktorze, że to nie był wybór domyślny tylko jedyna dostępna opcja.
Bodajże wczoraj w jedynce (radio) usłyszałem wypowiedź jednego z zaproszonych gości (niestety nie pamiętam kogo). Gość radiowy powiedział, iż osoby którym che się obrzucać błotem, WOŚP na blogu wykazują na jakieś zaburzenia emocjonalne. W pełni się z tym zgadzam

Pozdrawiam
http://koncki.blogspot.com

Anonimowy pisze...

No więc, "Zdążyć z Pomocą" ma jeden nr KRS (wpisujemy w pozycji 122 ), ale każde dziecko ma subkonto, które wpisujemy w pozycji 124 w PIT-37... ot i zagadka rozwiązana, że ma tyle przychodu z PITów. WOŚP nie bierze dzieci pod opiekę, Zdążyć z Pomocą ma wiele dzieci...

Anonimowy pisze...

Oczekuję analizy jaki jest poziom kosztów administracyjnych fundacji Zdążyć z Pomocą w porównaniu do fundacji Owsiaka.

Anonimowy pisze...

Jeśli chodzi o program do PITów to znów widać jakieś insynuacje. Po co gadać co ślina na język przyniesie. Sprawa wygląda trochę inaczej (mówię tutaj o programie firmy IPS):
1. Owszem fundacja ojca Pio jest jako domyślna ale to nie znaczy, że nie można tam wpisać czegoś innego! Rozumiem, że Pan Koncki oczekuje wpisania tam wszystkich fundacji do wyboru. Niestety trzeba się wykazać minimum wysiłku, znaleźć dane wybranej przez siebie fundacji i wpisać je "z palca". Chyba nie przekracza to możliwości przeciętnego człowieka?
2. Nieprawdą jest że fundacja o. Pio była "zawsze". Była też jakaś szkoła prowadzona przez zakonników i coś tam jeszcze. Natomiast zawsze były to organizacje związane z Kościołem.

Anonimowy pisze...

I jeszcze jedno. Program jest oferowany bezpłatnie a wpłata na tego wybranego ofiarobiorcę jest traktowana przez autora programu jako wynagrodzenie za używanie programu.

Anonimowy pisze...

Szanowni Państwo w ubiegłym roku do naszej organizacji pozarządowej, która ma status OPP napisała kobieta cytuję "Ile mogę dostać na autystyka ?". Odpowiedź nasza była następująca m.in. możemy Pani pomóc w zależności od posiadanych środków, no i chcielibyśmy zapoznać się bliżej z sytuacją Pani rodziny. Rodzina jak potem wynikło, przedstawiła nam nieprawdziwą sytuację ponieważ, współpracujemy z Ośrodkami Pomocy Społecznej w całym kraju. Jeden z Ośrodków na tą okoliczność zrobił wywiad w rodzinie i okazało się, że te dokumenty, które nam przesłano przez matkę dziecka nie zawierają całej prawdy. Jakież było nasze zdziwienie, kiedy w Internecie zobaczyliśmy zdjęcie (chyba najgorsze z możliwych) tego dziecka w Fundacji "Dzieciom Zdążyć z Pomocą" na które zbierano 1 procent. Zadzwoniliśmy do tej Fundacji z zapytaniem, czy przeprowadzają jakąś weryfikację w zakładaniu subkont dla tych osób na które zbierane są pieniądze, bo do nas zwróciła się kobieta o pomoc dla dziecka i niestety sytuacja wygląda inaczej niż nam przedstawiła. Odpowiedziano nam, że NIE bo im wystarcza tylko zaświadczenie od lekarza. No, cóż my nie możemy im ustalać zasad zbiórek 1% czy darowizn, ale przez to inne dzieci w bardzo złej kondycji rodziny mają mniejsze szanse na pomoc:( Po wywiadzie rodzinnym, każdemu choremu życzylibyśmy takiej sytuacji jaką ma rodzina autystyka ok. 15 tys. zł dochodu miesięcznego na 3 osoby. Czy Fundacja "Dzieciom Zdążyć z Pomocą" ma właściwe zasady pozyskiwania środków finansowych dla swoich podopiecznych, każdemu z Was pozostawiam do własnej oceny...