2012.01.19 - pokwitowanie

Minister skarbu państwa powiedział, że państwo odstąpi od umowy sprzedaży Energi PGE. Ponadto Enea ma być w tym roku sprywatyzowana, a poszukiwania inwestora dla Lotosu mają dotyczyć także inwestorów z Polski. Dodatkowo na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy KGHM Skarb Państwa nie zgodził się na skup akcji własnych spółki z rynku.

Nie ma przełomu w rozmowach o redukcji greckiego długu, ciąg dalszy rozmów jutro. IIF podobno zgadza się na oprocentowanie nowych obligacji poniżej 4% (tak jak chcą Niemcy), ale pod warunkiem, że potem te oprocentowanie będzie co 2 lata rosło. IIF określiło dzisiejszy przebieg rozmów jako konstruktywny.

Adam Glapiński jako trzeci członek RPP po J.Hausnerze i A.Zielińskiej-Głębockiej powiedział, że można zapomnieć o obniżkach stóp procentowych, a jeśli do końca kwartału inflacja nie spadnie poniżej 4%, to stopy trzeba będzie podnieść.

W projekcie unijnego układu wprowadzającego stały fundusz ESM w miejsce tymczasowego EFSF jest mowa o wprowadzeniu w miesiąc po przyjęciu układu „collectiva action clause” do wszystkich emisji obligacji strefy euro. To klauzula dzięki której można zmienić warunki spłacania obligacji głosami większości wierzycieli, czyli nie jednogłośnie (czyli na przykład ESM i ECB mogą skupić z rynku odpowiednio dużo obligacji danego kraju i potem przeforsować redukcje długu wbrew stanowisku inwestorów prywatnych)

Minister gospodarki Niemiec powiedział, że Merkel może wycofać swoje poparcie dla podatku od transakcji finansowych proponowanego przez Sarkoziego i poprzeć propozycje brytyjskie w tym zakresie, tak aby umożliwić wprowadzenie podatku w całej Unii

Szef ECB Mario Draghi powiedział, że niektóre rynki międzybankowe się odradzają, pojawiają się „zachęcające” sygnały i można być większym optymistą niż 6 – 7 miesięcy temu. Wg Draghiego banki podczas drugiej aukcji pompowania gotówki w system na 3 lata zgłoszą się po mniej pieniędzy niż w czasie pierwszej aukcji (wtedy było 498 mld EUR). Tymczasem Morgan Stanley wyliczył, że z tych 498 mld najwięcej wziął Unicredit (12,5 mld EUR), generalnie banki włoskie wzięły 33% całej sumy, hiszpańskie 17%, a irlandzkie 16%.

Emisja obligacji Polkomtela została wyceniona na 12% rocznie w USD i 12,5% rocznie w EUR

W USA była cała masa wyników spółek. Przed sesją miło zaskoczył Morgan Stanley, a Bank of America też nie rozczarował. Po sesji lepsze od oczekiwań wyniki pokazały Microsoft, IBM I Intel, natomiast zdecydowanie gorzej od oczekiwań wypadł Google.

Polska sprzedała obligacje 2letnie z rentownością 4,72%. Popyt na obligacje wyniósł 16,5 mld PLN I był drugi największy w historii (większy był tylko raz w lutym 2007)

Komisja Europejska liczy na to, że do szczytu G20 w lutym uda się uzgodnić kto ma się dołożyć do MFW I byłoby jej bardzo miło, gdyby wśród dokładających się były inne (pozaeuropejskie) państwa G20. Dość optymsitycznie dla Europy słowa w tej sprawie płynęły dziś z Chin I z Japonii. 

Commerzbank poinformował, że uda mu się własnymi siłami zwiększyć wskaźniki wypłacalności do nowych, podwyższonych poziomów, wymaganych przez nadzór bankowy. Oznacza to, że obejdzie się bez nacjonalizacji I bez podnoszenia kapitału. Commerzbank planuje sprzedać parę mniej ważnych części swojego biznesu, ale nie zamierza sprzedawac polskiego banku BRE

Hiszpania miała bardzo ładną aukcję obligacji. Dziesięcioletnie sprzedano z rentownością 5,40%, na poprzedniej aukcji było 6,98%.

W ciągu ostatnich 24 godzin obniżono stopy procentowe na dwóch dużych rynkach rozwijających się: w Brazylii i na Filipinach.

Kodak złożył wniosek o upadłość.

Lektury nieobowiązkowe

Chcesz zagiąć maklera ? To strona dla ciebie :) (phrasegenerator.com)

Historia Kodaka (Daily Telegraph)

Obligacje sprzed kilkudziesięciu lat znalezione w dżungli (Bloomberg)

W USA mamy w tym roku najlepszy start giełdy od 1987 (Bloomberg)

Apple większe niż Grecja, jeśli porówna się wartość rynkową Appla z PKB Grecji (tylko nie wiem jaki sens ma porównywanie PKB akurat z wartością rynkową) (CNN)

Dlaczego dziś spadła wartość depozytów jednodniowych umieszczanych przez banki komercyjne w ECB ? (Bloomberg)

Rinat Achmetow rośnie coraz większy (OSW)

Brak komentarzy: