16 stycznia 2012 - dzień portugalski

Dziś się wydarzyło:

Portugalia jako jedyna poczuła siłę obniżki ratingu S&P. W jej przypadku obniżka oznacza przejście z grupy państw z ratingiem „inwestycyjnym” do grupy państw z ratingiem „smieciowym”. To z kolei oznacza, że pod koniec stycznia kraj wyleci z wielu pilnie śledzonych światowych indeksów obligacji. Wielu inwestorów kopiujących te indeksy zaczęło więc dziś wyprzedaż ich obligacji – rentowność przekroczyła 14%, a to oznacza, że Portugalia jest w sytuacji niewiele lepszej niż Grecja.

Christian Noyer, członek rady zarządzającej ECB i jednocześnie szef banku centralnego Francji powiedział, że przy kolejnej, lutowej, aukcji udostępniania bankom gotówki na okres trzech lat banki jako zastawu będą mogły używać także obligacji i kredytów nie będących w obrocie publicznym. To oznacza nieograniczone możliwości pozyskania gotówki przez banki komercyjne, ponieważ mogą one teraz emitować i sprzedawać sobie nawzajem obligacje tylko po to, aby użyć ich za kilka tygodni jako zastawu w ECB. Credit Suisse obstawia, że w lutym banki zgłoszą się do ECB łącznie po 1 bilion euro.

Dwóch członków RPP – Jerzy Hausner i Anna Zielińska-Głębocka zasugerowało dziś, że Rada po ostatnim posiedzeniu jest bardziej skłonna stopy procentowe podnosić, niż je obniżać. JH powiedział to wprost, AZ-G powiedziała, że prawdopodobieństwo obniżek jest coraz mniejsze. Obydwoje uznają, że na razie stopy w NBP nie będą się zmieniać

Baltic Dry Index – jeden z najlepszych mierników koniunktury gospodarczej na świecie spadł do poziomu najniższego od lutego 2009. Baltic Dry Index mierzy koszt przesyłu drogą morską podstawowych towarów i surowców. Jeśli gospodarka przestaje się rozwijać, wtedy coraz mniej towarów się transportuje, więc spadają koszty transportu. Obecne odczyty indeksu wskazują na szybkie zmniejszanie się popytu na usługi transportowe, czyli może to wskazywać na pogarszanie się światowej koniunktury

Rozmowy Grecji z wierzycielami w sprawie redukcji długu mają być wznowione w środę. Premier Grecji powiedział, że wierzy że do porozumienia dojdzie w ciągu 2 – 3 tygodni. Przedstawiciel wierzycieli wyjaśnił, że spór dotyczy tego jak będą oprocentowane nowe greckie obligacje, na które zostanie zamieniona ta część greckiego długu, która nie zostanie umorzona. Wierzyciele zgodzą się na całą operacje dobrowolnie, jeśli nowe obligacje będą oprocentowane odpowiednio wysoko. Agencja S&P uważa, że Grecja ogłosi bankructwo wkrótce (shortly)

Agencja Moody’s zapowiedziała, że wciąż bada sytuację Francji i że ogłosi swoją decyzję w sprawie ratingu Francji w tym kwartale.

Po ostatnich obniżkach ratingu Francji i Austrii z AAA do AA+, agencja S&P dziś obniżyła w ten sam sposób rating europejskiego funduszu ratunkowego EFSF

Fundusz Blackrock twierdzi, że złoty jest niedowartościowany

Fitch obniżyła perspektywę ratingu Rosji wskazując, że niepewność polityczna może wystraszyć kapitał zagraniczny


Lektury dodatkowe:

Precyzyjne, dokładne wyjaśnienie tego o co chodzi teraz w Grecji i dlaczego w marcu może zbankrutować

Ratingi pokazują, ze Europa Środkowa dogania Europę Zachodnią

Bill Gross twierdzi, że Grecja zbankrutuje

W lutym banki zgłoszą się do ECB po 1 bilion euro

Facebook ma podobno zadebiutować na giełdzie w drugiej połowie majaWykres dnia : Jastrzębska Spółka Węglowa


Od początku roku w górę o 12,5%. Dlaczego ? Nie wiem, ale co to za różnica. Ważne że rośnie, wygląda ładnie i jest najwyżej od trzech miesięcy.

1 komentarz:

Oswald pisze...

Rafał taka paczka newsów przed spaniem to cud miód:)