2012.01.18 - pokwitowanie

Efekt stycznia trwa, indeks S&P500 po wzroście o 1,1% kończy sesję najwyżej od 26 lipca. W Warszawie WIG20 po wzroście o 0,9% kończy sesję najwyżej od 7 grudnia.

MFW ogłosił, że chce zwiększyć swoje zasoby finansowe o 500 mld USD do poziomu 1 bln USD. Nie wiadomo skąd ma te 500 mld wziąć, niemiecki minister finansów Schaeuble od razu przypomniał, że w USA to decyzja Kongresu, a ten raczej się nie zgodzi. Cameron powiedział, że on się dorzuci do MFW, jeśli zrobią to inni. Ktoś z rządu Brazylii powiedział, że o pomyśle MFW będzie rozmawiać G20 na najbliższym spotkaniu.

Dyrektor Fitch Ratings we Włoszech powiedział, że agencja może obniżyć rating Włoch o dwa poziomy do końca stycznia.  Natomiast premier Włoch powiedział, że jest pewien, że w 2013 Włochy będą miały podstawową (bez kosztów obsługi długu) nadwyżkę budżetową w wysokości 5% PKB.

Porozumienie o redukcji długu Grecji może być zawarte w tym tygodniu, wg greckiego ministerstwa finansów szczegóły mogą zostać upublicznione w piątek. Premier Grecji zasugerował, że jeśli wierzyciele nie zgodzą się na porozumienie, to mogą zostać do redukcji długu zmuszeni. Stowarzyszenie wierzycieli zwołało konferencje prasową na 24 stycznia. Jutro ciąg dalszy rozmów.

Niemcy obniżyli prognozę wzrostu gospodarczego w 2012 z 1% do 0,7%. W 2013 ma być 1,6%. Także dziś Niemcy sprzedali obligacje dwuletnie z rekordowo niską rentownością – 0,17%.

Agencja ratingowa Egan-Jones (największa z tych, która pobiera opłaty od klientów, a nie od emitentów) obniżyła rating Niemiec z AA do AA-, co zostało powszechnie odebrane jako próba zrobienia wokół siebie hałasu.

Goldman Sachs jako pierwszy duży amerykański bank w tym sezonie publikacji wyników kwartalnych pokazał wyniki naprawdę lepsze od oczekiwań. Wcześniej Citigroup, JP Morgan i Wells Fargo to były mniejsze lub większe rozczarowania. Jutro wyniki podają Bank of America i Morgan Stanley.

Węgrzy zadeklarowali wycofanie się z podatków nałożonych na banki, telekomy, firmy energetyczne i hipermarkety. Premier Orban powiedział, żę problemy wskazane przez Komisję Europejską zostaną rozwiązane. Węgrzy mają nadzieje, że porozumienie z UE i MFW zostanie zawarte jeszcze w tym kwartale. Na razie są to tylko nadzieje.

Dane z USA: Produkcja w USA w grudniu wzrosła o 0,4% - najwięcej od roku. Ale oczekiwano wzrostu o 0,5%. Inflacja bazowa producentów wyniosła 3% - najwięcej od czerwca 2009. Indeks rynku nieruchomości NAHB wzrósł niespodziewanie do poziomu najwyższego od czerwca 2007.

Depozyty jednodniowe, które wkładają do ECB banki komercyjne wzrosły z 501,93 mld EUR do 528,18 mld EUR ustanawiając oczywiście kolejny rekord wszechczasów

Czeski rząd poinformował, że w sprawie unii fiskalnej chce przeprowadzić w kraju referendum.

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy powiedział, że przekonał do pomysłu podatku od transakcji finansowych Niemcy i Hiszpanię. Głównym nieprzekonanym jest nadal Wielka Brytania.

Austria chce sprzedać obligacje 50letnie (zapadające w 2061). Ich oprocentowanie ma być w okolicach 3,80%

Wykres dnia: S&P500

Brak komentarzy: