Optymistyczny FED

FED ogłosił, że skupi z rynku kolejne obligacje długoterminowe za 400 mld USD, a jednocześnie sprzeda obligacje krótkoterminowe ( do 3 lat ) też za 400 mld USD. To tak zwana operation twist. Skupujemy długie obligacje, żeby długoterminowe stopy procentowe ( te od chociażby rynku hipotecznego ) były niższe, ale jednocześnie sprzedajemy coś innego, żeby nie powiększać portfela papierów wartościowych, które leżą w FED ( popularne "drukowanie pieniędzy" w banku centralnym polega własnie na powiększaniu takiego portfela ). Czyli FED jednocześnie interweniuje na rynkowej stopie procentowej, a jednocześnie nie drukuje pustych dolarów.

Ale rynek tego akurat oczekiwał, więc nie jest to dla niego żadną niespodzianką. Moim zdaniem niespodzianka w komunikacie FED jest gdzie indziej. Dokładnie tutaj :


To niespodzianka, bo w sierpniu wyglądało to tak:

 Zamiast slower pace, mamy some pick up. Czyli nie będzie recesji w USA. Czyli nie ma się czym martwić. A skoro tak, to rynek może iść w górę. Gdyby tylko jeszcze rynek to zauważył. I gdyby nie to, że ten komunikat w żadnym stopniu nie dotyczy Grecji, Włoch i całej strefy euro. No ale to już zupełnie inna historia.

Cały komunikat FED jest tutaj

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

piszę komentarz :) KHP - tak da się tylko anonimowo!

Johnny Bravo pisze...

Ale rynek tego akurat oczekiwał, więc nie jest to dla niego żadną niespodzianką.

czyżby? prawie 3% na minusie na S&P 500 raczej przeczy temu, że rynek oczekiwał twistów...

Rafał Hirsch pisze...

Bo rynek oczekiwał tego plus coś jeszcze. a nie było nic ponad twista. a poza tym moim zdaniem te -3% było bardziej przez obniżki ratingów dla banków amerykańskich niż przez FED.

Arek pisze...

No i nie było QE3 i pewnie nie będzie