Netia przejmuje Dialog za cenę raczej neutralną


Netia kupuje od KGHM Telefonię Dialog za 944 mln PLN. Drogo czy tanio ?

Rynek do takich ocen najbardziej lubi używac wskaźnika EV/EBITDA. EV to enterprises value, czyli wartość rynkowa spółki plus jej dług bankowy minus gotówka jaką posiada. EBITDA to zysk operacyjny spółki plus amortyzacja ( bo amortyzacja to koszt tylko papierowy, nie wiążący się z wydatkiem pieniędzy ). Im niższe EV/EBITDA tym tańsza spółka. Trudno mówić o jakimś jednym stałym pożądanym dla wszystkich poziomie tego wskaźnika, jest on różny w różnych branżach. Im szybciej branża się rozwija ( większe nadzieje na większe zyski w przyszłości ) tym wyższy wskaźnik rynek jest w stanie akceptować. Wskaźnik służy głównie do porównań między spółkami z danej branży.

Wycena Dialogu w transakcji przejęcia przez Netię w porównaniu do planowanego na ten rok zysku EBITDA daje wskaźnik EV/EBITDA na poziomie 6,4. A sama Netia ma go obecnie na poziomie 4,2. Czyli Netia przejmuje Dialog drożej niż sama jest wyceniana.

Inaczej rzecz ujmując: Netia ma zarobić w tym roku 405 mln PLN ( EBITDA ) a rynek wycenia ją na 1920 mln PLN. Dialog został wyceniony na prawie dokładnie dwa razy mniej, chociaż ma zarobić w tym roku 139 mln PLN, czyli nie dwa, ale prawie trzy razy mniej.

A jaki będzie wskaźnik EV/EBITDA dla Netii już po przejęciu Dialogu ?

Netia kupuje Dialog za kredyt. Dostaje od banków 700 mln PLN. Na półrocze miała więcej gotówki niż długu – dług netto wynosił -218,4 mln PLN. Teraz dług netto osiągnie więc 481,6 mln PLN. Oznacza to, że Netia dalej będzie na bardzo bezpiecznym poziomie jeśli chodzi o zadłużenie, bo wskaźnik dług netto / EBITDA wyniesie 1,2 ( groźnie się robi dopiero powyżej 3 ). Zakładam, że poziom długu w Dialogu nie jest duży, bo saldo finansowe w wynikach na półrocze sięgało raptem 1,2mln PLN. Nawet jeśli to w całości odsetki od kredytów, to oznacza to, ze dług w Dialogu nie może być większy niż ok. 40 mln PLN. A możliwe, że jest mniejszy, albo nie ma go wcale, zwłaszcza w ujęciu netto, czyli uwzględniając gotówkę w bilansie. Czyli ewentualny dług Dialogu pomijam jako nieznaczący.

Gdyby uwzględnić nowy dług w Netii i pro forma zsumować prognozowane wyniki Dialogu i Netii, to przy obecnym kursie giełdowym akcji Netii wskaźnik EV/EBITDA wychodzi na poziomie 4,4.

Dla porównania : EV/EBITDA dla TPSA to obecnie jakieś 4,36. ( zakładając, że EBITDA TPSA w tym roku sięgnie 5,5 mld PLN, na co wskazują prognozy lekkiego spadku przychodów i utrzymania marży EBITDA na poziomie 36%-37% )

Czyli od strony wyceny rynkowej Netii przejęcie Dialogu niekoniecznie musi coś zmieniać. Kupują Dialog trochę drożej niż sami są wyceniani, ale bez przesady ( słyszałem, ze przesadą byłaby cena powyżej miliarda, a jest poniżej ). Jednocześnie Netia bardzo minimalnie  traci na wycenie ( EV/EBITDA rośnie z 4,2 do 4,4 ) i nadal pod tym względem nie wygląda gorzej niż TPSA. Na wykresie też nic nie wskazuje na przełom. Do tego kurs musiałby przekroczyć 6 PLN, czyli urosnąć o ponad 22%. Przed 6 PLN jest jeszcze opory na 5,20 PLN i 5,28 PLN, z drugiej strony jest wsparcie 4,65 PLN. Nie sądze, żebyśmy jutro zobaczyli którykolwiek z tych poziomów. Chyba nie ma powodu. No chyba, że Netia zmieniłaby prognozę wyników. Ale na razie nie zmieniła.

Brak komentarzy: