14 września 2011

Idą spadki. Kontrakt na S&P500 o 17:30 miał wartość 1156,95. Teraz ma wartość 1151,45, co oznacza spadek o 0,48%. Kontrakty europejskie na wyraźnych minusach ( od -1,18% do -1,43% )

Wczoraj na indeksach WIG20 i S&P500 nie stało się nic przełomowego. WIG20 w piątek przebił linię wsparcia, w poniedziałek nadal spadał, a wczoraj spadki powstrzymał, ale na odrabianie strat nie było siły. Lokalne wsparcie utworzyło się na poziomie poniedziałkowego dołka – 2153,7, ale ważniejszy jest dołek sierpniowy – 2115,4. S&P500 broni się przed zejściem poniżej wsparcia. Wczoraj nawet nieco się od niego oddalił. Dziś wsparcie dla S&P500 na 1160,4.

EUR/PLN doszedł wczoraj w pobliże wskazywanej przeze mnie pare dni temu bariery 4,37 PLN. Wczorajszy max to 4,3668 PLN, rezultat walki o 4,37 PLN może mieć też znaczenie dla giełdy. Wyjście powyżej 4,37 PLN może znacząco osłabić złotego (kolejny opór na 4,5050), a co za tym idzie pogłębić spadki na GPW.

Agencja Moody's dziś rano obcięła ratingi dla Societe Generale i Credit Agricole. Rynek oczekiwał takiego ruchu od kilku dni, ale nie wiadomo, czy zdążył go w pełni zdyskontować. BNP Paribas ratuje się wyprzedażą aktywów.

Jeśli ktoś miał nadzieję na cudowne ocalenie PIIGS przez Chiny, to powinien szybko się z nią rozstać. Premier Chin dziś dość jasno dał do zrozumienia, że nic takiego się nie stanie i że Europa musi się sama uporządkować. Dodatkowo pojawiły się dość ciężkie warunki polityczne współpracy Europy z Chinami.

Dziś na nastroje na giełdach największy wpływ będą miały zapewne kolejne plotki/zapowiedzi/doniesienia w sprawie sposobów ratowania Grecji / Włoch. Wczoraj rynek cieszył się z oczekiwanej pomocy Chin, wieczorem były pogłoski o pomocy ze strony Brazylii, albo Rosji, za chwilę cały świat będzie pomagał strefie euro.

Będzie conference call premiera Grecji Papandreu, Angeli Merkel i Nicolasa Sarkoziego. Nie wiadomo czym się to zakończy i o której godzinie, ale rynek na pewno będzie czekał na jakieś oświadczenie z nadzieją, a już po nim zapewne się rozczaruje, jak to często ostatnio bywa.

Do Grecji ma dziś wrócić delegacja UE/MFW/ECB, która bada i decyduje, czy krajowi należy się pomoc finansowa, czy nie.

Coraz ciekawiej wyglądają publikowane przez ECB codziennie po 9:00 dane o tym ile kasy znajduje się w ECB na jednodniowym depozycie ( czyli jaką kasę banki wolą trzymać w bezpiecznym miejscu, zamiast obracać nią na rynku i wystawiać się na ryzyko jej utraty ). Od kilku dni bite są rekordy – w piątek było ponad 160 mld EUR, w poniedziałek ponad 170 mld, a wczoraj już blisko 190 mld EUR. A to oznacza, że rynek międzybankowy w Europie powoli, stopniowo zamarza.

Dziś włoski parlament głosuje votum zaufania dla rządu, oraz pakiet oszczędnościowy. Rentowność włoskich obligacji wczoraj na koniec sesji była na poziomie 5,66%. Aukcja włoskich obligacji wypadła dość słabo. Na rynku obligacje ciągle są podtrzymywane przez ECB.

Holenderski rząd, dzień po niemieckim, przyznał, że przygotowuje się na okoliczność bankructwa Grecji. Holenderskie ministerstwo finansów uważa, że upadek Grecji jest nieunikniony. Jak to zwykle w strefie euro bywa na koniec zrobiła się z tego straszna chryja 

W kalendarzu o 9:15 jest inflacja producentów w Szwajcarii, o 11 jest produkcja w strefie euro, która ma wzrosnąć o 1,5% mdm, o 14:00 dane o podaży pieniądza w Polsce, o 14:30 inflacja producentów w USA, a o 16:00 najważniejsza w tym zestawie sprzedaż detaliczna w USA, która ma wzrosnąć o 0,2% MDM.

Rekomendacje Ipopemy:  kupuj Eneę – cena docelowa 20 PLN (25% upside), trzymaj Cinema City, cena docelowa 35 PLN (31,4% upside), sprzedaj PBG, cena docelowa 79 PLN (15,4% upside)

Jastrzębska Spółka Węglowa po korzystnym dla siebie orzeczeniu TK może rozwiązać rezerwy na 274 mln PLN i odzyskać nadpłacony podatek w wysokości 161 mln PLN. JSW zastrzegł, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego nie oznacza automatycznego zakończenia istniejących sporów.

ZPUE planuje emisję akcji po 150 PLN –o 20% powyżej ceny rynkowej dla spółki Koronea z Luksemburga.  

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

Panie Rafale, na poczatku chcialbym pochwalic Pana prace, jest to bardzo dobry i merytoryczny blog pisany przez eksperta. Mam takze pytanie, czy warto brac na powaznie rekomendacje biur jesli za rogiem czai sie potezny spadek?

Kos pisze...

Panie Rafale, fajnie, że przeszedł Pan na tryb dzienny publikacji wpisów. Szkoda, że potrzeba było kryzysu, żeby się to stało ;)

Rafał Hirsch pisze...

Szkoda byłoby zmarnować taki fajny kryzys :) A rekomendacji biur maklerskich nie brałbym na poważnie, bo prawie nigdy się nie sprawdzają, natomiast warto poczytać sobie co jest w nich w środku, jeśli ma się możliwość. Tam są często bardzo ciekawe rzeczy.

Anonimowy pisze...

bardzo dobry blog, tak trzymać !