Nie wiem dlaczego rynek rośnie, ale na pewno nie przez koniec kwartału


Na rynki finansowe zwaliła się dziś lawina negatywnych informacji. I nie zrobiła na rynku żadnego wrażenia. Ciągle mamy optymizm. Silniejsze wzrosty pojawiły się mniej więcej 24 godziny temu po tym jak furorę zrobiła plotka / sugestia , że Europa znalazła sposób na powiększenie siły rażenia swojego funduszu ratunkowego EFSF bez konieczności wpłacania do niego dodatkowych pieniędzy. Sposób ma polegać na tym, żeby z budżetowych pieniędzy utworzyć wspólną spółkę, która będzie wypuszczać swoje obligacje i dzięki temu operować nie tylko pieniędzmi państwowymi ale także tymi z rynku uzyskanymi ze sprzedaży swoich obligacji. Ale dzisiaj ta pogłoska była wielokrotnie dementowana, a w dodatku pojawiło się kilka ważnych wypowiedzi o tym, że na ratowanie się nawzajem w strefie euro w ogóle nie ma dodatkowych pieniędzy. Pozwoliłem sobie zrobić takie zestawienie z dzisiejszych wypowiedzi różnych:

  
I po takim bombardowaniu takimi informacjami ( odwrotnymi do tych, które wczoraj wywołały wzrosty ) dziś rynek wcale nie spadł. Ani na chwilę. Wręcz przeciwnie ciągle zasuwa w górę jak opętany. W USA S&P500 rośnie znów o ponad 2,5%. Dlaczego ?

Bardzo popularna jest teoria o końcu kwartału. Bardzo wiele instytucji finansowych przygotowuje raporty kwartalne, więc zależy im, żeby to co posiadają w portfelach było w momencie wyceny na koniec kwartału warte jak najwięcej. Stąd ponoć co 3 miesiące w samej końcówce kwartału rynek jest podciągany do gory, albo w najłagodniejszej wersji  “niewidzialne siły” nie pozwalają mu spaść. Sęk w tym, że to nieprawda. Sprawdziłem. W ciągu ostatnich 10 kwartałów WIG20 w trakcie czterech ostatnich sesji kwartału często spadał, a kiedy rósł, to zwykle minimalnie. Żadnych efektownych końcówek kwartału. Ani razu.Skoro to nie końcówka kwartału, to czemu tak rośnie ? Może pomimo dzisiejszego festiwalu zaprzeczeń rynek wie swoje i zakłada, że faktycznie za chwilę w Europie pojawi się jakieś w miarę sensowne rozwiązanie, które odsunie problem w czasie o kolejnych kilka miesięcy.

OK, pora kończyć, bo sam nie wierzę w to, co piszę…

3 komentarze:

Nievinny pisze...

Myślę, że dobrze wyjaśnił to Alessio Rastani i rynek wyczuł, co chce zrobić Goldman Sachs... ;)
Choć jak się postarają to Merkel z Sarkozym mogą jeszcze reanimować pacjenta przez jakiś czas. Tylko życie to nie serial i pacjent umrze.

bszuba pisze...

nie wiadomo o co chodzi, ale na pewno nie warto walczyc z ta "niewidzialna reka rynku", bo mimo, ze rynek wykupiony, ze te wzrosty sa nieuzasadnione etc. to jednak wciaz rosnie, a nam moze nie wystarczyc kapitalu na udowodnienie swojej racji. Ot Goldman Sachs:)

Anonimowy pisze...

Dobry wieczór.

Czy ktoś ze znawców mógłby zweryfikować i/lub zanegować poprawność moich wyliczeń w tym wątku. WIG 20 już sięsprawdził pozostał index DJ.

http://www.bankier.pl/forum/pokaz_tresc.html?thread_id=2358557&strona=1

Dobranoc