Gaz łupkowy na emerytury ?

Wybory się zbliżają. Pojawiają się programy wyborcze partii politycznych.Na przykład PO. I na samym początku zostałem zaskoczony takim tekstem

I od razu przypomniało mi się wczorajsze przemówienie premiera Grecji w Salonikach, w którym Papandreu przedstawiał różne mniej i bardziej idiotyczne pomysły ratowania Grecji przed bankructwem. Najbardziej idiotyczny był ten (źródło z twittera, ale bardzo wiarygodne, oryginalnego tekstu przemówienia w necie nie znalazłem) :Ropa z Morza Śródziemnego, o której nikt nic nie wie, pozwoli Grecji uniknąć bankructwa. To nic że na poszukiwania najpierw trzeba wydać miliardy dolarów. Gaz łupkowy pozwoli Polakom godnie żyć na emeryturze. To nic, że na poszukiwania i badania opłacalności wydobycia najpierw trzeba wydać wiele milionów. Podobne, prawda ? Pomijam fakt, że nikt nigdy nie może GWARANTOWAĆ wysokich przychodów z czegokolwiek w przyszłości, to po prostu nieprawda.

Niepokoi mnie tylko, że taki pomysł w ogóle pojawia się w Polsce, w której po kastracji OFE zapewniano mnie, że moja emerytura jest teraz nawet bardziej bezpieczna niż wcześniej, bo ZUS pod kuratelą dobrego ministra jest mądrzejszy i lepszy niż ci cyniczni prywatni kapitaliści z OFE z wysokimi prowizjami. Rozumiem, że Grecja jest w tak dramatycznym stanie, że tam faktycznie trzeba się już łapać takich tematów jak jakaś ropa (która gdyby tam była, od dawna wydobywałby ją jakiś zachodni koncern). Ale Polska przecież kwitnie. To dlaczego te łupki mają iść na emerytury ?

2 komentarze:

MM pisze...

Ja wolałbym mniej za ogrzewanie domu płacić o czym piszę w swojej ocenie programu PO do której linkuje. Tak to te pieniądze będą tylko służyć maskowaniu zadłużenia.

E.W. pisze...

Czyli wygląda na to, że pieniądze zostaną przejedzone. Szkoda, bo dochody z gazu łupkowego mogłyby się przysłużyć np. nierozwiązywalnemu na dziś problemowi likwidacji ZUS.