14 września 2011 na koniec dnia


WIG20 +0,7% / EUR 4,3847 +5,1gr / CHF 3,6400 +4,1gr / S&P500 +1,3% / 

Obligacje: USA 2,01% / Niemcy 1,87% / Włochy 5,56% / Hiszpania 5,32% / Grecja 22,39%

         Złoty słabnie, kurs sięga dziś 4,40 PLN pierwszy raz od lipca 2009. Dolar jest powyżej 3,20 PLN pierwszy raz od lipca 2010.
 
      

 
      J.M.Barroso: Komisja Europejska wkrótce przedstawi opcje wprowadzenia euro obligacji. Niektóre opcje będą wymagać zmiany traktatu europejskiego. 

3.       Niemiecki minister gospodarki Philip Roesler (FDP) twierdzi, że nadal jest przeciwko euro obligacjom, że wyklucza je także orzecznictwo niemieckiego sądu najwyższego. Zdaniem ministra transportu Petera Ramsauera (CSU) wyjście Grecji z Eurolandu nie byłoby "końcem świata". 

4.       Komisja w austriackim parlamencie nie daje zgody na rozszerzenie europejskiego funduszu EFSF. Austria nie zdąży więc ratyfikować nowego EFSF we wrześniu, zrobi to dopiero w październiku. A Niemcy domagali się, żeby wszyscy to przegłosowali jeszcze we wrześniu.

5.       Grecki ATEBank oświadcza, że jeśli ludzie nadal będą wycofywać z banku depozyty, to będzie zmuszony skorzystać z linii ratunkowej z banku centralnego. W pierwszym półroczu bank notował spadek depozytów o 12,5% rdr. Dodatkowo bank zapowiada, że zaksięguje 836m EUR straty z tytułu utraty wartości przez posiadane w portfelu greckie obligacje.

6.       Chińczycy mówią, że pomogą Europie pod warunkiem, że Europa uzna ich za gospodarkę rynkową ( co będzie oznaczać konieczność zniesienia ceł zaporowych na chińskie towary i przez to jeszcze większe zalanie Europy chińskimi towarami, co znacznie pogorszy sytuację europejskiego przemysłu )

7.       MFW: Chiny są jedynym państwem z grupy BRIC które faktycznie są w stanie podtrzymać strefę euro kupując obligacje.

8.       Grecki wiceminister finansów:  państwa z poza UE takie jak Rosja czy Chiny na razie nie wykazują zainteresowania kupnem greckich obligacji

9.       Komisja Europejska twierdzi, że uporządkowa restrukturyzacja długu Grecji może okazać się iluzją, a ryzyko rozlania się problemu na inne kraje jest ogromne.

10.   Telekonferencja Merkel – Sarkozy – Papandreu kończy się stanowiskiem zawierającym tylko i wyłącznie same banały.

11.   Moody’s obniża ratingi Societe Generale i Credit Agricole. Rynek się tego spodziewał, nie ma więc zbyt dużej paniki. SocGen na koniec sesji spada tylko o 2,3%, a CA rośnie o 1,2%. Moodys nadal bada BNP Paribas zwłaszcza pod kątem dostępu tego banku do płynności na rynku. Akcje BNP spadły dziś o 2%

12.   BNP Paribas informuje, że dodatkowa strata 55% kapitału zaangażowanego w papiery greckie przyniosłaby 1,7 mld EUR strat i że bank by to udźwignął. W pierwszym półroczu bank miał 7,4 mld EUR zysku.

13.   S&P: ratingi niemieckich banków zależą od rozmiarów kryzysu długu w Europie. Jeśli kryzys się nie powiększy, to niemieckie banki poradzą sobie bez pomocy zewnętrznej.

14.   Facebook wejdzie na giełdę dopiero w drugiej połowie 2012 roku – donosi Financial Times.

15.   Powiększa się ryzyko deflacji w Szwajcarii. Ceny producentów w sierpniu spadły o 1,9% rdr, oczekiwano spadku o 0,6%.

16.   Sprzedaż detaliczna w USA w sierpniu nie wzrosła, oczekiwano wzrostu o 0,2%

17.   Włoski rząd przetrwał votum zaufania w parlamencie.Włoski parlament przegłosował pakiet oszczędnościowy.

18.   Znacząco spadła kwota depozytów, które banki przetrzymują na overnightach w ECB. Jeszcze wczoraj rekordowe blisko 200 mld EUR, dziś już tylko 75 mld EUR. To pozytywny znak, że na rynek międzybankowy powraca zaufanie. 

19.   RPP: Zyta Gilowska nie widzi przestrzeni do obniżki stóp procentowych, inflacja będzie spadać

20.   NBP w założeniach polityki pieniężnej na 2012 uważa, że w 2012 wzrost gospodarczy w Polsce będzie wolniejszy niż w 2010 i 2011.

3 komentarze:

na-plus pisze...

Fajna pigułka na koniec dnia :-)
Codziennie w standardzie?

Rafał Hirsch pisze...

Bym chciał. Ale nie wiem czy dam radę tak codziennie :)

dT pisze...

Dlaczego Grecji nie pozwalają upaść? Dlaczego nie chcą jej pozwolić na wyjście ze strefy Euro? Chodzi o traktat (brak prawnych narzędzi)? O "prestiż" Euro? O "koszty społeczne" (czyt. konieczność, ponowna, dofinansowania banków)?