12 września 2011


Kontrakt na S&P500 w piątek o 17:30 miał wartość 1162,15. Teraz ma 1139,95, co oznacza spadek o 1,91%. Kontrakty europejskie są na minusach ( od -1,27% do -1,66% )

WIG20 w piątek spadł o 5% i przebił wszystkie wsparcia, więc ma teraz otwartą drogę do dołków z sierpnia na poziomie 2115-2164. S&P500 też spadł mocno – o 2,7%,ale tam linia wsparcia jeszcze się broni i dziś będzie na poziomie 1148,2 – o pół procent poniżej piątkowego zamknięcia. EURUSD schodzi coraz niżej pokazując, że rynek obecnie obawia się zdecydowanie bardziej tego co dzieje się w Europie niż tego co dzieje się w USA. Euro jest najsłabsze do dolara od lutego. Przez słabość euro na wartości traci też PLN.

Dziś „przebojem” sesji i głównym pretekstem do spadków może być obawa o francuskie banki.
Francuskie banki mogą dostać w tym tygodniu niższe ratingiod Moody’s. Jeśli tak się stanie, to zapewne zostaną odcięte od rynku pieniężnej i trzeba będzie w nich sztucznie podtrzymywac płynność.

O francuskie banki tez na pewno boi się G7, które w piątek wieczorem wydało dość rozpaczliwy komunikat potwierdzający, że sytuacja na rynku międzybankowym w Europie jest bliska paraliżu

Christine Lagarde z MFW zdementowała plotki, że wg MFW europejskiej banki trzeba dokapitalizować kwotą 273 mld EUR. Wg Lagarde MFW ciągle jeszcze to liczy i przedstawi swoje wyliczenia przed końcem września. Konieczność znalezienia nagle 273 mld EUR (jakieś 75% polskiego PKB) w Europie byłoby oczywiście dobrym pretekstem do paniki na rynku.

Dziś w Berlinie Angela Merkel spotyka się z J.M.Barroso. Niemcy ponoć przygotowują banki na greckie bankructwo. Coraz głośniej i częściej mówi się o tym, że strefa euro może się rozpaść nie przez odejście Grecji, ale przez odejście Niemiec. Dyskusję sprowokował Juergen Stark (Niemiec) informując w piątek, że odchodzi z ECB. O wychodzeniu państw ze stredy euro wspomniał też wczoraj Nouriel Roubini.

Grecja tymczasem wymyśliła w weekend nowy podatek. Od nieruchomości. Podatek musi zostać zebrany natychmiast, więc ma być dopisany do rachunków za energię elektryczną. Wpływy mają wynieść 2 mld EUR, co pomoże Grekom zebrać pieniądze na spłatę obligacji ( muszą ich do końca roku wykupić za 12 mld EUR, w tym za 4 mld EUR jeszcze we wrześniu ). Premier Grecji w sobotę w Salonikach mówił, że Grecja się nie poddaje i nie bankrutuje. 

Ciągle oficjalnie nie wiadomo jak ma się sprawa namawiania prywatnych banków do dobrowolnej zamiany obligacji greckich na nowe obligacje greckie ( i księgowania sobie strat z tego tytułu jednocześnie ). Podobno sprawa ma się gorzej, niż Grecy oczekiwali, bo do wymiany jak dotej pory zgłozono tylko około 70% obligacji, a Grecy chcieli co najmniej 90%. 

Włosi we wtorek mają aukcje obligacji za 18,5 mld EUR. Jej wyniki będą istotne dla nastrojów na rynku oczywiście dopiero jutro, ale już dziś rynek może się jakoś pod to ustawiać. Berslusconi powiedział w piątek wieczorem, że ECB dało Włochom 4 dni na uchwalenie nowego planu oszczędności. Wg Berlusconiego plan będzie przyjęty do środy.

Były dane z Chin. Import wzrósł o 30,2%, eksport wzrósł o24,5%. W obydwu przypadkach dynamiki były większe od oczekiwań. Czyli chińska gospodarka wcale nie zwalnia.


Dywidendę dziś po sesji rozdają PGE, Polimex i Stalprodukt:
- PGE: 0,65PLN / wypłata 30 września / stopa dywidendy 3,4%
- Polimex: 0,04PLN / wypłata 30 września / stopa dywidendy 2,4%
- Stalprodukt: 3,50PLN / wypłata 30 września / stopa dywidendy 1,3%

Archer Daniels podniósł cenę w wezwaniu na akcje Elstar Oils ale tylko do 6,50PLN. Główny akcjonariusz zgodził się na tę cenę i na kare umowną, jeśli akcji w wezwaniu nie sprzeda. Wcześniej Archer oferował 5,50PLN, ale pojawiło się kontrwezwanie koncernu Bunge z ceną 6,75PLN. 

Brak komentarzy: