Co mają wspólnego Exxon Mobil i polskie rezerwy złota

Co mają wspólnego Exxon Mobil i polskie złoto ? Niewiele. Ale trochę tak.

Z zapartym tchem przeczytałem dziś historię ewakuacji z kraju polskich rezerw złota we wrześniu 1939. Ktoś powinien o tym nakręcić trzymający w napięciu film. Szczególnie zainteresował mnie ten moment w opowieści:


Byłem ciekawy której amerykańskiej firmy naftowej to tankowiec. Okazuje się, że wystarczyło wyguglać, aby dowiedzieć się o jednostce Eocene prawie wszystkiego. Statek w ciągu swojego 20letniego istnienia ( został zatopiony w 1942 ) zmieniał właściciela kilkukrotnie, przez 6 lat był nawet niemiecki:


W 1939 tankowiec należał do brytyjskiej firmy Standard Transportation Co. ( która potem stała się firmą Mobil Oil Corp, co za chwile okaże się ważne ) Firma ta w 1939 roku miała siedemnaście tankowców. W tym spisie interesujące jest to, co po prawej stronie, czyli opis tego, co te statki miały na kominach:"Red Esso inside blue oval". Czyli takie coś:
Znamy ? Pewnie. To jeden z brandów używanych jeszcze nie tak dawno temu przez światowy koncern Exxon Mobil. Bo Standard Transportation Co. z 1939 jak już wcześniej zaznaczyłem potem przekształcił się w Mobil Oil. Stał się tym samym elementem wielkiego koncernu Mobil ( tego od olejów silnikowych Mobil ), a ten z kolei w 1999 połączył się z Exxonem tworząc Exxon Mobil - największy koncern naftowy na świecie i jednocześnie największą pod względem wartości rynkowej spółkę na świecie (382,7 mld USD, czyli prawie czterokrotność polskich rezerw walutowych, albo 80% polskiego PKB )

ExxonMobil nadal jest biznesowo związany z Polską. Ma 6 koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego. I nawet jest w tych poszukiwaniach dość zaawansowany, bo wykonuje już odwierty.

A złoto ? W 1939 tankowiec protoplasty Exxon Mobil pomógł przetransportować z Polski 38 ton złota. Dziś Narodowy Bank Polski w złocie trzyma tylko niewielką część rezerw. Na koniec września dokładnie 5,4% rezerw:


Na koniec września złoto kosztowało 1625,55 USD za uncję. Czyli na 5,39 mld USD składało się 3,316 mln uncji złota. Jedna tona to 35273,97 uncji, czyli dziś Polska ma 94 tony złota. Dwa i pół raza więcej niż w 1939. Co ważne, dzisiaj już nie trzyma go w kraju, ale w skarbcu w Londynie. Te przedwojenne złoto też nigdy do kraju fizycznie nie powróciło.

Brak komentarzy: