17 sierpnia 2011

Kontrakt na S&P w piątek o 17:30 miał wartość 1207,65. Teraz ma 1226,75, co oznacza wzrost o 1,58%.

WIG20 w piątek trzeci dzień z rzędu walczył z poziomem 2300. Krótkoterminowy opór to ubiegłotygodniowe szczyty 2320-2330 (2335-2345 dla kontraktu). Krótkoterminowe wsparcie, to ubiegłotygodniowe dołki 2243-2257 (2257-2261). W kolejnych dniach nadal możliwe jest podejście pod szczyt z 31 sierpnia – 2452. Złoty z kolei od środy walczy o zejście poniżej 4,28 na euro i 3,10 na dolarze.

S&P 500 oraz kontrakt na S&P 500 zamknęły się w piątek najwyżej od 3 sierpnia. Intradejowy szczyt z 31 sierpnia ( 1230 dla indeksu, 1229 dla kontraktu ) nie został jednak pokonany. Barierę tę zdecydowanie przekroczył natomiast Nasdaq, Nasdaq 100 i kontrakt na Nasdaq 100.  

Ministrowie finansów i bankierzy centralni z państw G20 chcą nałożyć na największe banki wymóg zgromadzenia większych kapitałów, tak aby nie trzeba było ich ratować z pieniędzy podatników w razie kryzysu. Możliwe, że obowiązek obejmie 50 największych banków. Lista banków zostanie opublikowana na szczycie G20 w Cannes 3 – 4 listopada.

G20 potwierdziło też że zasady Bazylei III nakazujące bankom utrzymywanie wskaźnika wypłacalności Tier 1 na poziomie co najmniej 7% wejdą w życie od początku 2013. G20 jednocześnie przyznało, że nie ma szans na globalny podatek od transakcji finansowych . Nie przeszła też francuska propozycja, aby nałożyć limity zaangażowania na rynkach kontraktów na surowce i towary. Niemniej jednak rynek derywatów ma mieć swoje regulacje do końca 2012.

Wszystkie nowe regulacje dotyczące banków opracowuje na potrzeby G20 ciało o nazwie Financial Stability Board. Dotychczasowy jego szef, Mario Draghi, od listopada zostaje szefem ECB, więc FSB szuka nowego szefa. Ma nim zostać szef banku centralnego Kanady, Mark Carney, który wcześniej przez ponad 10 lat pracował w… Goldman Sachs :)

Timothy Geithner powiedział, że MFW może wspomóc plan ratunkowy dla Europy swoimi pieniędzmi. Europejscy politycy mają zaprezentować całościowy plan dla Europy na najbliższym szczycie europejskim 23 października.
Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble powiedział, że grecki dług trzeba umorzyć w większym stopniu niż 21% ustalone w lipcu. W piątek Bloomberg podawał, że niemieckie banki już teraz przygotowują się na straty związane z umorzeniem 60% greckiego długu. Tymczasem Charles Dallara z organizacji bankowej IIF powiedział, że jak poziom umorzenia wzrośnie, to inwestorzy się przestraszą i będą dalej sprzedawać europejskie obligacje.

Sunday Times pisze, że Chińczycy chętnie kupią w Europie aktywa infrastrukturalne

Proletariusze wszystkich krajów łączą się. W Londynie, obok dzielnicy finansowej, pod katedrą św. Pawła rozłożyło się miasteczko z kilkudziesięcioma namiotami. W Rzymie w weekend były zamieszki.  

S&P w piątek obciął rating BNP Paribas z AA do AA-, ale poprawił perspektywę z negatywnej do stabilnej. S&P twierdzi, że największe francuskie banki muszą osiągnąć wyższe wskaźniki wypłacalności. Rentowność francuskich obligacji 10letnich wzrosła w piątek aż o 17 punktów bazowych do 3,11%. Różnica między rentownością obligacji francuskich i niemieckich, zwykle w okolicach 60-70 punktów bazowych, to już 92 pb.

Prezes Deutsche Banku powiedział w piątek wieczorem, że niektóre banki mają problem z płynnością i że niektóre rynki są sparaliżowane.

Trichet  powiedział we francuskim radiu, że trzeba zmienić traktat unijny i wyeliminować z niego możliwości wetowania rozwiązań przez pojedynce państwa.

Premier Chin Wen Jiabao powiedział w sobotę, że chiński juan pozostanie stabilny, aby wspierać chińskich eksporterów.

Dzisiaj: o 14:30 indeks aktywności gospodarczej w stanie Nowy Jork ( Empire State Index ), o 15:15 amerykańska produkcja przemysłowa.

Rozpoczyna się najciekawszy tydzień sezonu publikacji wyników w USA. Dziś w okolicach południa wyniki pokaże Citigroup, o 14:00 – Wells Fargo. Po sesji IBM. Potem w ciągu tygodnia wyniki publikują m.in. Apple, Intel, Microsoft, AT&T, General Electric, Coca Cola, Johnson & Johnson, Bank of America, Goldman Sachs, Morgan Stanley.

EMITENT:

KOV - wstrzymują wszelkie prace poszukiwawcze w Syrii z powodu coraz trudniejszych warunków operacyjnych w tym państwie

ADVADIS – zarząd złożył w sądzie wniosek o upadłość spółki z możliwością zawarcia układu.

INTERNET GROUP – porozumienie inwestycyjne z IDM i Mariuszem Sperczyńskim. IDM spłaci 1,39m PLN długów  spółki w postępowaniu upadłościowym, M.Sperczyński obejmie warranty za 1,6m PLN. Do spółki zostaną włożone udziały eFund i Technoboard, w zamian za nową emisję akcji Internet Group. Po nowej emisji IDM i JRWojciechowski mają łącznie mieć do 66% akcji. Porozumienie ulega rozwiązaniu, jeśli do 20 grudnia sąd nie zatwierdzi układu.

BIOTON – 20 października do obrotu ma wejść 260,98 mln akcji serii A1. To 4,5% kapitału spółki warte 20,9 mln PLN.

EKO HOLDING – ma być buy back, NWZA w tej sprawie 9 listopada. Skup ma dotyczyć 1 mln akcji ( 2% kapitału) za 5 mln PLN, do ceny 7,20 PLN ( 32,8% powyżej ceny rynkowej )

GRAAL – NWZA uchwaliło, że buy back akcji ma pójść 25m PLN, a cena akcji w skupie ma być nie wyższa niż 20 PLN i nie niższa niż 3 PLN. W czerwcu uchwalono, że ma być nie niższa niż 8 PLN. Cena rynkowa Graala spadła poniżej 8 PLN  w lipcu i teraz wynosi 5,17 PLN

NOVITA – we wrześniu przychody wzrosły o 24% do rekordowego poziomu 10,1m PLN, EBIT wzrósł o 50,6% rdr do najlepszego w tym roku poziomu  1,09m PLN. Zysk netto wzrósł o 20,4% do 0,61m PLN

PEGAS – po sesji rozdają 1 PLN dywidendy na akcję. Wypłata 27 października, stopa dywidendy 1,33%

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

W piatek drugi podmiot z grupy PZU przekroczył 5% głosów na WZA COGNORA, tym razem jest to PZU TFI

http://www.bankier.pl/inwestowanie/spolki/COGNOR/akcje.html

i/ Cognor, jedyny producent stali na GPW, do produkcji wykorzystuje piece łukowe i ta metoda obecnie wypiera produkcję stali w procesie wielkopiecowym w gospodarkach dojrzałych (UE, Ameryka Północna)
http://www.jsw.pl/fileadmin/user_files/inwestorzy/prezentacje/Miedzynarodowy_rynek_koksu_27.09.2011.pdf

ii/ w zasadzie sam zabezpiecza sobie dostawy surowca poprzez największą w kraju sieć skupu złomu ( złom ograniczy emisję CO2 nawet o 93% ).
Zmniejszenie emisji CO2 można osiągnąć nawet bez stosowania zaawansowanych i złożonych technologii, wyłącznie dzięki zastąpieniu surowców uzyskiwanych z rud materiałem wtórnym czyli złomem. Badania przeprowadzone przez renomowany Instytut Fraunhofera na zlecenie przedsiębiorstwa zajmującego się recyklingiem, Interseroh wykazały, znaczną opłacalność takiego postępowania. Podczas produkcji jednej tony stali procesem wykorzystującym rudę powstaje 1,54 t ditlenku węgla, a w procesie wykorzystującym złom tylko 0,86 tony. W przeliczeniu na jedną tonę stali oznacza to oszczędność 0,68 t lub 44,16%. Światowa produkcja stali wynosi 1,3 mld ton a więc potencjał oszczędności jest olbrzymi.

iii/ EBITDA 120 mln i to w takim słabym roku jak 2011, przy pobudzeniu gospodarki będzie znacznie powyżej,

iiii/ aby walczyć ze spowolnieniem, bezrobociem to potrzeba wzrostu inwestycji, bez wzrostu zużycia stali to niemożliwe, a ostatnie notowania niklu, metalu wykorzystywanego w technologiach wielkopiecowych( zwiększa twardość stali, wytrzymałość, oraz wpływa dobrze na udarność i ciągliwość przede wszystkim w niskich temperaturach) sugerują zwiększona produkcję stali,

http://www.gieldazlomu.com.pl/show_art.php?id=32

iiiii/ Polska ze swoim nowoczesnym hutnictwem ma szansę stać się europejskim liderem,

iiiiii/ w kraju i w Niemczech wielkie inwestycje energetyczne ( Niemcy przechodzą z energetyki jądrowej na gaz,

iiiiiii/ w razie sukcesu w wydobyciu gazu łupkowego ( obecnie ponad 70 koncesji), amerykańskie firmy będą naciskać na wskrzeszenie pomysłu drugiej nitki gazociagu jamalskiego, który przebiega przez Polskę,

iiiiiii/ po restrukturyzacji spółka gotowa do wejścia inwestora strategicznego, który w oparciu o Cognor skonsoliduje aktywa

iiiiiiii/ UE wesprze projekty kolejowe w Polsce ( budżet Unii na transport w latach 2014-2020 to ponad 30 mld EURhttp://stooq.pl/n/?f=524482

irek pisze...

Franek dnie wychodzi dołem. :)