27 października 2011

Będą duże wzrosty. Kontrakt na S&P 500 był o 17:30 na poziomie 1223,45, teraz ma 1253,45, co oznacza wzrost o 2,45%.
Szczyt stery euro zakończył się o 4 rano i przyniósł w końu jakieś rozstrzygnięcia:

- dług Grecji będący w rękach prywatnych banków zostanie obcięty o 50%.

- wstępne wyliczenia pokazują, że banki trzeba dokapitalizować na 106 mld EUR, z tego 70 mld EUR potrzeba w Grecji, Włoszech i Hiszpanii

- fundusz EFSF ma mieć siłę 1 bln EUR. MFW jest gotowe wesprzeć EFSF, rozmowy z Chinami na ten temat odbęda się dziś ( Sarkozy – Hu )i jutro ( szef EFSF w Pekinie )Po szczycie zapanowała na rynkach euforia, stąd oczekiwane są duże wzrosty w Europie.

Warto jednak zauważyć, że kontrakt na S&P500 doszedł do poziomu 1255 i dalej nie idzie. Ostatni szczyt sprzed dwóch dni to 1254. Kontrakt jest więc na poziomie oporu. Jeśli go przełamie, grający na spadki stracą zapewne ostatnią nadzieję.  Na indeksie S&P 500 do pobicia jest 1256 sprzed dwóch dni. W przypadku dłuższego pozostawania poniżej tych poziomów rynek może wejść w fazę realizowania zysków, nie wierząc w to, że wzrost może być kontynuowany.

WIG20 ma do pobicia szczyt z wczoraj – 2395 – brakuje do niego wzrostu o 2,4%. Dla kontraktów ważne jest przebicie 2410 – brakuje wzrostu o 2,1%. Oczywiście możliwe są pułapki – przebicie tych poziomów tylko po to, żeby godzinę później być znów poniżej. Ważne więc będzie aby w razie wybicia w górę utrzymać się tam do końca sesji.

EUR/USD doszedł po szczycie do poziomów najwyższych od 8 września, ale zatrzymał się tuż poniżej 1,40, które nadal pozostaje nie pobite.

Bardzo ważny dla rynków będzie teraz komentarz ze strony agencji ratingowych, a zwłaszcza to, czy zdecydują się one oficjalnie ogłosić bankructwo Grecji, czy nie. Jeśli tak, to zostanie uruchomiony obowiązek pokrycia strat posiadaczy greckich obligacji przez posiadaczy CDSów ( CDS - ubezpieczenie długu ), co może wywołać troche zamieszania na rynkach.

Premier Grecji oświadczył, że Grecja po 2012 będzie mieć już nadwyżki w budżecie (primary surplus - czyli takie nie licząc wydatków na obsługę długu ) i dług nie będzie się ponownie powiększać.

Dziś o 14:30 wstępne dane o PKB w USA w III kwartale – ma być wzrost o 2,5%. O tej samej porze będzie tygodniowy raport o nowych zasiłkach dla bezrobotnych w USA – ma być 401 tys.

Sezon wyników w pełni, dziś swoje publikują : Santander, BASF, Bayer, Exxon Mobil, Procter & Gamble. Po sesji wyniki pokaże Motorola.

Pełne komunikaty po szczycie :

- ten strefy euro
- ten MFW
- ten EBA ( European Banmking Authority o bankach )

Brak komentarzy: