12 października 2011

Szykuje się otwarcie bardzo blisko wczorajszego zamknięcia. Kontrakt na S&P500 wczoraj o 17:30 miał wartość 1188,65, teraz ma 1188,95, co oznacza wzrost o 0,03%. Kontrakt na niemieckiego DAXA spada o 0,14%

WIG20 po poniedziałkowym wzroście nadal jest wyraźnie powyżej przełamanej linii trendu spadkowego i nadal może rosnąć, choć możliwa jest też kontynuacja niewielkiej korekty. Ewentualne zejście poniżej wczorajszego minimum2243 (2257 dla kontraktu) z pewnością zmniejszy zapał optymistów do zakupów.

S&P500 jest już dość blisko oporu – linii przechodzącej przez szczyty z 31 sierpnia i 20 września – dzisiaj ta linia jest na 1207,7. Indeksowi brakuje tam już tylko wzrostu o 1%, więc rośnie prawdopodobieństwo ruchu w drugą stronę. Przez ostatnie 6 sesji S&P500 wzrósł o 11,6%, wczoraj doszedł do 1199, czyli okrągły poziom 1200 też może grać tu rolę oporu. Przebicie się indeksu przez 1200 i 1208 ( kontraktu przez 1196 i 1200 ) będzie sygnałem wskazującym na bardzo dużą siłę optymistów na rynku.

Słowacja nie przegłosowała zmian  EFSF. Zapowiedziano drugie głosowanie, prawdopodobnie w przyszłum tygodniu. Wynik drugiego głosowania może być inny, bo inaczej może zachować się opozycyjny Smer, który żądał odejścia rządu i to osiągnął. Rząd Słowacji wczoraj przegrał głosowanie nad votum zaufania.

Angela Merkel powiedziała dziś rano, że jest pewna, że do szczytu unijnego 23 października nowy EFSF będzie zaakceptowany przez wszystkie państwa strefy euro.

Dziś Jose Manuel Barroso przedstawi plan rekapitalizacji europejskich banków.

Dziś pierwsza, zapowiedziana pare tygodni temu, skoordynowana akcja banków centralnych dostarczania bankom dolarów, o które coraz trudniej na rynku międzybankowym. Im większy będzie popyt, na tym trudniejszą sytuacja będzie wyglądać. Wg Reutersa oczekiwania są takie, że ECB wpompuje w rynek 5 mld USD. 

Agencje Fitch i S&P obniżyły ratingi dziesięciu banków hiszpańskich, w tym Santandera.

Chiny interweniowały dziś na swojej giełdzie kupując taniejące akcje banków. Państwowy Central Huijin Investment kupił akcje czterech największych instytucji finansowych.  

Alcoa pokazała słabe wyniki za III kwartał. Sezon publikacji wyników finansowych rozpoczął się więc niedobrze.

Senat USA przegłosował currency bill, który umożliwia wprowadzenie ceł na chińskie towary, bo Chiny manipulują kursem walutowym. Chiny protestują, ustawę musi jeszcze przegłosować Izba Reprezentantów.

W oficjalnym kalendarium dziś tylko sierpniowa produkcja przemysłowa strefy euro o 11:00, o 19:30 wystąpienie JC Trichet,o 20:00 publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia FED

Brak komentarzy: