Akcje mają tanieć do 2021 roku

Bank Rezerwy Federalnej z San Francisco wyliczył, że akcje na giełdach amerykańskich powinny tanieć do 2021 roku. Ale nie trzeba się martwić, bo potem zaczną drożeć i już w 2027 będą droższe niż dziś. Do 2030 mogą być nawet o 20% droższe niż w 2010 :)

Akcje w najbliższych latach nie mają szansy na wzrosty, bo sprzedawać je będą amerykańscy emeryci, aby finansować sobie życie na emeryturze:

Korelacja pomiędzy wyceną spółek na giełdzie mierzoną wskaźnikiem P/E ( cena akcji do rocznego zysku spółki przypadającego na jedną akcję ), a stosunkiem liczby osób w wieku 40-49 do liczby osób w wieku 60-69 jest bardzo wyraźnie widoczna w przeszłości:


Ze względu na starzenie się społeczeństwa USA, w najbliższej przyszłości przy zachowaniu tej korelacji spadki na giełdach USA mamy gwarantowane:

Na szczęście w Polsce takie zjawisko nie powinno występować i psuć koniunktury na giełdzie. Polscy emeryci rzadko kiedy mają jakieś większe oszczędności, a jeśli nawet, to raczej nie w akcjach. Obecni pracujący, czyli przyszli emeryci też nie mają zbyt dużych szans na zbicie fortuny na akcjach. Spora część ich obowiązkowych oszczędności w funduszach emerytalnych będzie bowiem w najbliższych latach przeznaczana na finansowanie bieżących wydatków rządu. Mamy więc o jeden problem mniej niż Amerykanie.


2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Tak na marginesie - czy ten blog nie moglby byc oparty na wordpress?

Rafał Hirsch pisze...

nie wiem. pewni by mógł. a jaka to różnica ?