Koniec Amber Gold wyznacza koniec spadków na złocie ?

Cena złota jest dziś najwyżej od 8 maja. Po kilku tygodniach walki wyraźnie przebity został poziom 1630 USD za uncje. Przebita została też średnia 200-sesyjna. Wygląda to obiecująco:Złoto ostatnio kojarzy nam się głównie z Amber Gold, a to temat przyciągający czytelników (chyba). W tym kontekście więc jeszcze raz ten sam wykres złota (w ujęciu tygodniowym), ale tym razem z ciekawym dodatkiem:


Ten dodatek to rate of change, czyli stopa zwrotu z 52-ch tygodni. Czyli na dole wykresu widzimy ile każdego tygodnia zarabiało się na rocznej lokacie w złoto. Widać wyraźnie, że przez cały okres działalności Amber Gold aż do kwietnia 2012 ta stopa zwrotu zawsze była powyżej 10%, w tym przez zdecydowaną większość tego okresu powyżej 15%, czyli powyżej poziomu obietnic AG. To jest oczywiście wykres dolarowy, więc stopa zwrotu też jest od inwestycji w USD, ale trzeba pamiętać, że Amber Gold stosował dla klientów tak kosmiczne spready walutowe przy zakupie i sprzedaży złota, że ryzyko walutowe praktycznie dla nich nie istniało. W kwietniu stopa zwrotu spada poniżej 10%, w lipcu spada poniżej zera, rozkręca się afera na całego.

W sierpniu Amber Gold przestaje działać, afera robi się nawet polityczna. Pod koniec sierpnia, co widać na wykresie, roczna stopa zwrotu ciągle jest w okolicach -10%, ale wygląda już nieco lepiej niż tydzień temu, a złoto właśnie zaczyna drożeć, Kto wie, może moment upadku Amber Gold to także moment zmiany trendu na rynku złota.

Brak komentarzy: