Dzisiaj FED, jutro ECB - będzie się działo

Amerykański FED nie zmienił dzisiaj żadnego parametru amerykańskiej polityki monetarnej. Ale moim zdaniem dał sygnał, że zrobi to i to możliwe, że niedługo.

Ostatni akapit komunikatu wygląda intrygująco. A tak właściwie ostatnie zdanie.Skracając nieco te ostatnie, najciekawsze zdanie możemy przeczytać, że "The Comittee will provide additional accomodation". Will provide. Nie, że może, że mogliby jeśli coś tam się wydarzy. Po prostu will provide. I do tego te closely monitor incoming information on economic and financial developments. Rozumiem, że economic developments, ale financial też ? Jakie to financial developments zamierzają monitorować ? Pierwsze co mi przychodzi do głowy to decyzje Europejskiego Banku Centralnego na jutrzejszym posiedzeniu :) Widziałem już w kilku miejscach opinie o tym, że chyba kroi się jakaś wspólna akcja ECB i FED, te closely monitor incoming information pasuje mi do tej hipotezy.


Co do jutrzejszego ECB. Wiadomo, że w Radzie podejmującej decyzje są dwie frakcje - północnoeuropejska i południowoeuropejska. Rada liczy obecnie 22 osoby. Z pobieżnych wyliczeń wychodzi mi, że w południowoeuropejskiej jest ich 13-tu, a w północnoeuropejskiej tylko 9-ciu, czyli decyzje o jakichś formach interwencji są możliwe. Zakładam, że wcześniej sam Draghi i drugi Włoch, a możliwe, że także dwóch Francuzów było po stronie niemieckiej, więc wcześniej większość była z drugiej strony. Konferencja Draghiego na pewno będzie superciekawa.

Brak komentarzy: