Ropa naftowa w polskich złotych

Dla wszystkich próbujących w głowie ogarnąć, czy ropa szybciej drożeje, czy dolar szybciej tanieje, wykres cen ropy naftowej przeliczonych z USD na PLN:W szczycie notowań ropy w 2008 kosztowała ona nieco ponad 300 PLN za baryłkę. Dziś jej cena przekracza już 330 PLN. Dla porównania ceny ropy w dolarach są ciągle o ponad 15% poniżej rekordów z 2008:


Czyli mamy gorzej. Ale jesteśmy w dobrym towarzystwie, bo w tym tygodniu nowe rekordy na ropie padły także w euro i w funcie brytyjskim.

6 komentarzy:

Njusacz pisze...

Korelację pomiędzy drogą ropą a stanem gospodarki dostrzegł nawet Bloomberg.

http://njusacz.blogspot.com/2012/02/zwiastun-zblizajacej-sie-recesji.html

Anonimowy pisze...

A tu są ceny paliw, gdzie styczniowa korekta w ogóle nie jest uwzględniona

http://moto.money.pl/ceny-paliw/#polska,0,olej_napedowy

Anonimowy pisze...

W 2008r. w szczycie cena benzyny bezołowiowej 95 wynosiła 4,82 zł w mieście, w którym mieszkam. Cena baryłki w przeliczeniu na złotówki była 10% niższa niż obecnie. Dodając to brakujące 10% do ówczesnej ceny otrzymujemy ~5,35 zł - 35 gr mniej niż obecnie na stacjach. Biorąc pod uwagę zmianę stawki VAT, po drodze pewnie jakieś zmiany akcyzy i inne haracze "dostosowane do wymogów unijnych" to może faktycznie nie ma za bardzo możliwości ruchu by cenę paliwa obniżyć. Shit happens jak to mówią.

jaca pisze...

bieżąca sytuacja na wig20.
http://www.bankfotek.pl/view/1192195
http://www.bankfotek.pl/view/1192196
www.galeriazyskow.pl

Anonimowy pisze...

Ropa Brent, przeliczona na złotówki, jest jeszcze droższa i na dzień dzisiejszy wynosi ponad 380 pln/bbl. Czyli o 50 pln drożej niż Crude. Czy ceny na polskich stacjach nie zależą bardziej od Brent niż Crude?

Rafał Hirsch pisze...

Na pewni bardziej od Brent niż WTI Crude z USA, a najbardziej to chyba od Russian Ural :)