Grecja: dwa kluczowe cytaty dnia

Najważniejsze zdanie z trwającej całą godzinę konferencji Mario Draghiego, szefa ECB, brzmi tak :

15:14 09Feb12 RTRS-DRAGHI - ECB SELLING BONDS TO EFSF WOULD VIOLATE MONETARY FINANCING RULE IF ECB MAKES LOSS

 Kluczowe jest tu sformułowanie "if ECB makes loss". Czyli ECB nie może sprzedać greckich obligacji do funduszu EFSF jeśli na tym straci. Czyli w domyśle, jeśli na tym nie straci, to może to zrobić. Tym samym Mario Draghi potwierdził krążące już wczesniej plotki, że ECB może wrzucić swoją pulę greckich obligacji o wartości 40 mld EUR do worka, który będzie podlegać restrukturyzacji. To z kolei oznacza, że porozumienie Grecji z prywatnymi wierzycielami będzie łatwiejsze do osiągnięcia, bo część problemu bierze na siebie EFSF. Bardzo możliwe więc, że porozumienie to zostanie zawarte jeszcze dzisiaj. 

W samej Grecji mamy tez porozumienie polityczne liderów partyjnych, którzy zgadzają się na drakońskie metody stawiania greckiej gospodarki na nogi, proponowane przez troikę. Czyli wszystko gra, wszystko załatwione, Grecja dostanie pieniądze i znów nie ogłosi oficjalnie niewypłacalności. 


Ale oczywiście jest też drugi cytat dnia. Z ministra finansów Grecji, Evangelosa Venizelosa. 

Venizelos: "We now have an agreement. Concrete details of measures to be finalized within next 15 days."

15 dni ??? przecież parlament grecki ma to klepnąć w niedzielę, za trzy dni ?? Przecież jeśli wszystko nie będzie gotowe do poniedziałku, to potem już się i tak nie zdąży przed 20 marca, kiedy Grecja ma zapłacić 14,5 mld EUR długu (a na razie nie ma z czego). To o czym ten Venizelos mówi ? 
 
Dziś w kwestii greckiej sprawy poszły bardzo mocno do przodu. Ale mimo to,  ten problem  jest wciąż daleki od rozwiązania. Nie tylko dlatego, że na weekend w Grecji zapowiedziano strajk generalny i demonstracje w Atenach. 

Brak komentarzy: