Styczeń na raty

Coś dziwnego stało się w styczniu z wartością kredytów ratalnych zaciąganych przez nas w bankach. Wg dzisiejszego raportu KNF wygląda to tak:Wartość kredytów ratalnych wzrosła nagle o ponad 7 mld PLN do poziomu wcześniej nie notowanego. Co ciekawe, nic takiego się nie stało z długiem na kartach kredytowtych. Tu widać, że Polacy nadal systematycznie zmniejszają swoje zadłużenieCo więc się stało z ratalnymi ? Widzę dwa rozwiązania. Albo reklamy bankowe tym razem okazały się wyjątkowo skuteczne a banki faktycznie uprościły dostęp do gotówki albo...w jakimś banku przedefiniowano jakiś portfel kredytów za 7 mld z kategorii np. "pozostałe" na "ratalne". Ten drugi wariant jest bardzo nieefektowny, lepiej więc pozostać przy tym pierwszym - niech żyją niższe stopy procentowe ;)

A przy okazji. W styczniu w polskim systemie faktycznie nastąpił koniec ery franka, co można było przewidzieć już miesiąc temuPo styczniu kredyty hipoteczne w PLN mają wartość 145,02 mld PLN, a te w CHF - 143,92 mld PLN. Chociaż warto pamiętać, że te blisko 144 mld PLN we frankach to ciągle 9% polskiego PKB.

3 komentarze:

na-plus pisze...

Rafał, odnośnie kolejnej odsłony wykresu p.t. "koniec ery franka" to przyjmujesz założenie, podobne do tego, jakie przyjęli ci, którzy się we franku zakredytowali - kreślicie sobie wizje na podstawi obecnego kursu CHFPLN - wizje te mogą zupełnie inaczej wyglądać za jakiś, nawet niezbyt długi czas ... wszystko oparte jest o wspomniany kurs, a ten kapryśny bywa ;-)

bydgoski pisze...

Bardzo proszę o bardziej wnikliwe analizowanie danych... Ratalne pozostałe +7311136265 ale... Konsumpcyjne pozostałe -7670178752... Stopy jeszcze nie zadziałały mamy realny spadek w kategorii "pozostałe" o 359042487... serdecznie proszę nie wprowadzać w błąd. Pozdrawiam!

Rafał Hirsch pisze...

@ na-plus - nie kreuję żadnej wizji, wiem, że jak CHF podskoczy do 4 PLN, to będzie to inaczej. Chociaż wydaje mi się, że jednak nie podskoczy :)

@ bydgoski - czyli jednak ktoś sobie przedefiniował portfel za 7 mld z hakiem. No trudno, trochę szkoda :)