Heca z Krugmanem i wchodzeniem Polski do euroZaskakującym newsem dnia okazał się dzisiaj wpis noblisty –Paula Krugmana na swoim blogu w New York Timesie. Wpis o Polsce i o tym, że chce mu się walić głową w ścianę („It really does make you want to bang your head against a wall”)na wieść o tym, że Polska chce wejść do strefy euro. Jak rozumiem z rozpaczy. Mi najbardziej podoba się w tym tekście oczywiście wykres, bo jest wymowny


Bardzo ładnie tu widać jak bardzo ślamazarny jest klub do którego mamy się w przyszłości zapisać.
Oczywiście po tekście Krugmana natychmiast pojawiły się riposty, zmierzające do jednego. Otóż Krugman nie zrozumiał, że propozycja premiera dotycząca referendum w sprawie euro to nie jest przejaw chęci wejścia do strefy, tylko wręcz przeciwnie – sposób na to, żeby tam nie wejść, albo przynajmniej to odwlec w czasie.


Przestrzegałbym przed takim bagatelizowaniem tej sprawy. No chyba, że to co mówił ostatnio w Sejmie minister spraw zagranicznych, to nieprawda. A mówił rzeczy bardzo ciekawe:


Kwestia domniemanych korzyści z wejścia do strefy euro, zarówno gospodarczych jak i strategicznych, to temat zasługujący na osobny wpis, który kiedyś popełnię. Na razie warto mieć nadzieję, że polskie władze będą trzymać się zdania „lecz tylko w taki sposób, który wzmocni gospodarkę” – bo takiego sposobu po prostu nie ma. Każde wejście do strefy euro gospodarkę osłabi, a nie wzmocni.

Najciekawszy w tym zamieszaniu wywołanym przez Krugmana jest głos jednego z polskich ekonomistów ukrywających się w sieci pod pseudonimem Barnejek. Wg niego polski rząd specjalnie teraz będzie mamił świat gadką o strefie euro, żeby podtrzymać wysokie notowania polskich obligacji:


A to ci dopiero heca, prawda ? :)  Oby Barnejek miał rację.

3 komentarze:

ralfowitz pisze...

"(...) odebranie politykom prawa do nieodpowiedzialności i psucia pieniądza (...)"

Pocieszne. Wysoka Izba jest pozbawiona refleksu, bo ktoś złośliwy (gdzie opozycja!) powinien krzyknąć w jego stronę, że wystarczy aby podał się do dymisji.

A na poważnie, twierdzę że to nie jest odebranie politykom prawa do nieodpowiedzialności i psucia pieniądza bo, jak w dowcipie, po pierwsze nikt im go nie dał a po drugie ono nie zostanie politykom odebrane, tylko wyeksportowane za granicę razem z kompetencją Wysokiej Izby do zmiany rządu, a przynajmniej do głosowania nad wotum nieufności. I nawet jeśli dane o inflacji w innych krajach przyjmujących Euro oraz zaokrąglaniu cen w dół (jutro zapytam pani na kasie w Tesco czy by może i nam też tak zaokrąglili, co im tam) są poprawne, to uważam że czysto polityczne kompetencje rządu i Parlamentu w zakresie kształtowania polityki gospodarczej są warte więcej niż możliwe zyski z akcesu.

Czekam wobec tego na ten wpis o domniemanych korzyściach.

ralfowitz pisze...

Prostuję: oczywiście głosowania na wotum nieufności itp będą się odbywać, chodzi o wyjęcie spod kontroli krajowego systemu politycznego polityki pieniężnej.

Unknown pisze...

My tu gadu gadu a overnights już powyżej 4,129.3. Co z tą kasą kiedy ona zacznie pracować?