Przegląd po weekendzie


Grecja powoli dojrzewa do rządu nowej wielkiej, bliżej nieznanej jeszcze koalicji. Nawet Syriza twierdzi, że pozostałe partie ( Nowa Demokracja, PASOK, Independent Greeks, Democratic Left ) powinny stworzyć koalicję. Rozmowy z liderami partyjnymi prowadzi prezydent, może to robić aż do środy. Ciągle, podobnie jak kilka dni temu, obstawiam, że powstanie koalicja PASOK-Democratic Left z poparciem Nowej Demokracji, co daje 168 mandatów w 300osobowym parlamencie. Ale oczywiście trzeba na serio zakładać, że się nie dogadają i będą wcześniejsze wybory. Nie sądze, aby jutro sprawa wyjaśniła się do końca.  

Tymczasem agencja Real News  z Aten donosiła w sobotę, że Troika sugerowała pewne ustępstwa w programie reform greckich, jeśli powstanie rząd, który te reformy będzie nadal wspierać.

Bardzo ciekawe wyniki wyborów lokalnych w Nadrenii-Westfalii. Zgodnie z oczekiwaniami SPD wygrywa (38,8%), a Merkel przegrywa (25,9%), ale nieoczekiwanie FDP ma aż 8,4%, a Piraci pierwszy raz nie rosną i dostają tylko 7,6%. Oczywiście koalicje i tak stworzy SPD z Zielonymi, więc partia Merkel ma coraz większy polityczny problem, ale te FDP wygląda intrygująco. Warto przypomnieć, że jej lider, Roesler był pierwszym niemieckim politykiem, który głośno twierdził, że Grecja powinna wyjść ze strefy euro.

Chiny obcięły stopę rezerw obowiązkowych o 50 punktów bazowych do 20%. To trzecie cięcie w ciągu sześciu miesięcy. Szacuje się, że obniżka uwalnia dla banków około 63,5 mld USD.

Bild pisze, że Niemcy zdecydowali się popierać Schaeuble na stanowisko szefa Eurogrupy. Jeśli tak się stanie, to trzeba będzie odwołać Klausa Reglinga – szefa EFSF, bo nie może być na tych stanowiskach dwóch przedstawicieli tego samego państwa.

W piątek po sesji w USA Fitch obniżył rating JP Morgana i umieścił bank na liście watch negative po tym jak JP Morgan przyznał, że stracił na handlu derywatami 2 mld USD. Akcje JP Morgana w piątek poszły w dół o 9,3%

Sesja w USA w piątek zakończyła się niewielkimi spadkami. S&P500 -0,33%

EUR/USD wznowił notowania po weekendzie w okolicach 1,29, czyli minimalnie poniżej zamknięcia z piątku. 


Noblista – socjalista Paul Krugman pisze, że możliwe, że Grecja opuści strefę euro w przyszłym miesiącu. A potem strefa euro może się rozpaść 

W temacie wychodzenia Grecji ze strefy euro - okładka najnowszego Der Spiegel

Niemcy nadal nie godzą się na euro obligacje, czyli sposób, aby w ramach integracji europejskiej zintegrować także długi, czyli żeby Niemcy płacili za Greków, Włochów itd. Pojawiła się za to koncepcja pośrednia, delikatniejsza. Każdy emituje obligacje osobno, ale państwa strefy euro uśredniają i wyrównują sobie poziom odsetek. Czyli państwa z niższymi rentownościami przelewają trochę pieniędzy do państw z wyższymi rentownościami: 


Żywność w tym roku zdrożeje o 3% - 4% 

Brak komentarzy: