Fundusze emerytalne to świetny biznes


Fundusze emerytalne w Polsce przeżyły w maju 2011 ogromny wstrząs. Rząd przeforsował wtedy zmianę prawa, która znacząco ograniczyła strumień pieniędzy płynących do OFE. Przedstawiciele Powszechnych Towarzystw Emerytalnych, czyli prywatnych spółek zarządzających funduszami OFE bili wtedy na alarm, że po pierwsze stracą na tym klienci,  straci na tym polski rynek finansowy  i stracą na tym same PTE. Pojawiały się wręcz głosy, że to teraz biznes bez przyszłości, że za chwile większość PTE zostanie wystawionych na sprzedaż, dojdzie do fuzji pomiędzy funduszami, bo spora część właścicieli PTE nie widzi już sensu w prowadzeniu tego biznesu w Polsce.


Minął rok. Nie sprzedano żadnego PTE, nie było też żadnej fuzji na tym rynku. Słyszałem ostatnio, że to dlatego, że KNF blokuje wszelkie takie pomysły. Ale jak sobie patrzę na roczne zestawienie z GUS  z wynikami PTE, to myślę sobie, że to może nie jedyna przyczyna.

Otóż w 2011 przychody PTE ( głównie prowizje od wpłacanych do funduszy składek i opłaty za zarządzanie ) spadły o 7,9% w stosunku do 2010. To zrozumiałe, skoro od maja 2011 płynie do nich znacznie mniej pieniędzy. Ciekawe jednak jest to, ze koszty PTE w tym samym czasie spadły o blisko 20%. W efekcie zysk netto wzrósł. W tym koszmarnym dla PTE roku 2011 zarobiły one o 4,7% więcej niż w 2010 !Zarobiły dokładnie 616 mln PLN. Dla jasności – ten zysk nie ma nic wspólnego z zyskiem właścicieli jednostek uczestnictwa w OFE. To nie są zyski funduszy OFE, tylko zyski PTE, które zarządzają OFE, a zarabiają na prowizjach.

Ale jeszcze ciekawsza jest rentowność tego biznesu ( który podobno od maja 2011 jest kompletnie do bani, bez sensu i większość chcą się z niego wycofać, tylko nie ma jak ). W 2010 PTE zarobiły netto 588 mln PLN przy przychodach 1,83 mld PLN. W 2011 zysk netto 616 mln PLN osiągnęły przy przychodach 1,68 mld PLN. Czyli marża netto w 2010 wynosiła 32,2%, a w 2011 wzrosła do 36,6%.

Zapewniam, że to jest kosmiczna rentowność. 36 złotych zysku ze 100 złotych obrotu nie notuje w gospodarce prawie nikt. Przeciętna rentowność polskich przedsiębiorstw wg GUS to około 5% - 6%. Na pewno nie 36%. Fundusze emerytalne w Polsce to jest wciąż biznes lukratywny.

3 komentarze:

na-plus pisze...

Lukratywny biznes? Pomimo, że podobnie jak Ty traktuję kasę w OFE jak ściągnięty ze mnie podatek, to nazwę ten lukratywny biznes nieco dosadniej - DYMANIE SPOŁECZEŃSTWA W BIAŁY DZIEŃ!

Rafał Hirsch pisze...

większość lukratywnych biznesów chyba na tym polega. chociaż nie każdy oczywiście opiera się na przymusie ustawowym.

Anonimowy pisze...

nie zebym sie czepial, ale jest w polsce cala wielka galaz prawieprodukcyjna ktora przez lata osiagala podobne rentownosci - deweloperka
a OFE to uslugowka a nie produkcja, co innego 30% rentownosci na "produkcji" mieszkan a co innego na przekladaniu papierow gdzie to juz mniej dziwi
przy czym dodatkowo roznica jest taka ze ofe nie zadluzaja was na cale zycie