Midas NFI - suplement

Prezes Midas NFI właśnie powiedział parę słów w TVN CNBC. Kluczowe sprawy :

- Cyfrowy Polsat nie będzie jedynym klientem Midasa/Mobylandu/Centernetu, czyli przychody będą mogły być większe niż kwota z umoyw z Cyfrowym Polsatem - to bardzo dobrze ( choć oczywiście nie wiadomo czy i kiedy pojawią się inni klienci i kim będą )
- zyski pojawią się za kilka lat, bo wcześnie kasa będzie iść na inwestycje w infrastrukturę Aero2 - te "kilka lat" pewnie inwestorów trochę martwi
- zapłata akcjami za Mobyland odbędzie się w ramach emisji z prawem poboru

To ostatnie wygląda ciekawie. NWZA Midasa zdecydowało ostatnio o emisji 236,747 mln akcji serii C z prawem poboru w stosunku 1:4, czyli za jedną starą akcję będą cztery nowe. Z dealu w sprawie kupna Mobylandu wynika, że Midas zapłaci za Mobyland 142,7 milionami akcji. Też serii C. To te same akcje. 142,7 mln to 60% z 236,747 mln. 60% w Midasie ma Nova Capital ( kontrolowana przez Aero2, które kontroluje też Mobyland ). Czyli po prostu Midas wyemituje akcje z prawem poboru dla wszystkich akcjonariuszy. Wszyscy będą mogli sobie kupić akcje za 1,24 PLN, ale Nova Capital nie zapłaci gotówką, tylko włoży do Midasa Mobyland. Z reszty akcji serii C do Midasa trafi 116,6 mln PLN - to bardzo wyraźnie poprawi strukturę pasywów funduszu.

Z punktu widzenia drobnego inwestora jest jeszcze jedno bardzo ważne ryzyko. W cały biznes związny z LTE zaangażowanych będzie kilka spółek: Na samym dole jest Centernet i Mobyland. Nad nimi jest NFI Midas. Nad nim jest Aero2. Obok Aero 2 jest Cyfrowy Polsat. Nad Aero2 i Cyfrowym Polsatem jest Zygmunt Solorz-Żak. Z jego punktu widzenia nie ma większej róznicy w której z jego spółek jest ośrodek przychodów i zysków, a w której ośrodek kosztów. Dla inwestorów mniejszościowych jest to sprawa kluczowa, bo uczestniczą tylko w jednym elemencie układanki - w Midasie. Jeśli prezes Midasa mówi, że na zyski trzeba czekać kilka lat, bo wcześniej trzeba będzie finansować inwestycje w Aero2, to nie brzmi to najlepiej, bo Aero2 na giełdzie niestety nie ma.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

http://www.rp.pl/artykul/605005.html?preview=tak-KOMENTARZ--Przetarg%20na%201800%20MHz%20a%20sprawa%20parafki-.html - Panie Rafale proszę o komentarz, ew. drążenie informacji przez kolegów z TVN CNBC. To wygląda na jakiś WIELKI PRZEKRĘT na midasie. Niestety kontakt na stronie TVN CNBC nie działa. Będę bardzo wdzięczny za odzew.