Strefa euro wymyśliła sobie ratunkową deflację

Najpierw rano szef ECB Mario Draghi mówi o tym, że będzie walczył o stabilność cen z dwóch stron - czyli, że będzie bronić strefy euro także przed deflacją. Wieczorem prezydent Francji Nicolas Sarkozy mówi :

"I am convinced that faced with the risk of deflation that threatens Europe the central bank will act."

 Prezydent Francji dostrzega więc ryzyko deflacji, które Europie zagraża. Deflacja jest straszna, ceny wtedy spadają, spada więc opłacalność produkcji, trzeba więc ją ograniczać, zwalniać ludzi z pracy, recesja i dramaty społeczne gwarantowane. Aby uchronić gospodarkę przed katastrofą deflacyjną trzeba pobudzać inflację, czyli proces odwrotny do deflacji. Jak się w tendencje deflacyjne uderzy ruchami proinflacyjnymi, to poziom cen powinien mniej więcej zostać bez zmian, czyli stabilność cen zostanie zachowana. Czyli bank centralny powinien obniżać stopy procentowe, a najlepiej drukować pieniądze, bo to potrafi bardzo nakręcić inflację. 


Czyli wszyscy w Europie, którzy od dawna naciskają na ECB, aby zaczął drukować i przy okazji zasypywać tym dodrukiem europejskie długi mieli rację. Trzeba drukować, aby uchronić Europę przed widmem deflacji, które dostrzega już nawet prezydent Francji ( i trzeba być wyjątkowo złośliwym, żeby sugerować, że jak się dodrukuje, to wszystkie trudne reformy gospodarcze zostaną odwołane, bo po co się męczyć, skoro jest łatwiejsze rozwiązanie - tak na pewno nie będzie :) )


Jest tylko jeden problem. Według Eurostatu inflacja w strefie euro wynosi 3%. Wyraźnie powyżej, a nie poniżej celu inflacyjnego ECB. Do deflacji jeszcze bardzo daleka droga. Nicolas Sarkozy albo ma zwidy, albo od teraz nacisk polityczny na ECB będzie się odbywać pod hasłem "walki z deflacją" ( której nie ma ). Te hasło może zrobić zawrotną karierę, bo to hasło wytrych dzięki któremu ECB drukując pieniądze nie będzie łamać unijnego traktatu. No bo przecież walka z deflacją w ramach utrzymywania stabilności cen nie tylko nie łamie traktatu, to wręcz wg tego traktatu obowiązek EBC. No to urrra, bij deflację !

Brak komentarzy: