
koniec korekty - wracamy do trendu głównego

WIG20 - czas na media ?

WIG20 w stronę 1850 ?
Temat zrobi się nieaktualny jeśli WIG20 powróci powyżej przebitej linii obecnie w okolicach 2080, chociaż nawet wtedy pozostanie ryzyko utworzenia podwójnego szczytu.
Dziś ważny dzień dla WIG20


SEC Rule on 'Naked' Short-Selling Now Permanent - Financials * US * News * Story - CNBC.com
Shared via AddThis
A do tego w czwartek White House przedstawi projekt zmian w prawie gie³dowycm. Dziœ kongresmeni zaproponowali w swoim projekcie ograniczenie otwartych pozycji na CDSach, przeniesienie nadzoru nad Izb¹ Rozliczeniow¹ derywatów z FED do SEC ( amerykañska KNF ) i przymus notowania derywatów na gie³dach. Sam nie wiem czy to dobrze, czy niedobrze. Chocia¿ przeczucia mam raczej niedobre.
Duda - koszt przygody z opcjami dla akcjonariuszy
Rośnie a nie spada - zasadnicza zmiana sytuacji



Korektę poprowadzą banki
W przypadku PKO BP wsparcie to 29,04 PLN - poziom o 2,6% niższy od obecnego (29,80 PLN ). Dla Pekao SA można wyznaczy dwie linie wsparcia - wyższa to poziom ostatniego szczytu 128,90 PLN - oznaczałoby to spadek kursu jeszcze o 3,6% ( obecnie 133,70 PLN ). Ale możliwy jest też spadek do linii szyi z formacji odwróconej głowy z ramionami. Linia przebiegająca przez dwa ostatnie szczyty teraz znajduje się w okolicach 123 PLN i lekko opada - zejście do tego poziomu oznaczałoby spadek kursu o 8%, czyli znacznie powazniejszy.
Ciązyć rynkowi moze tez KGHM, który utworzył czwarty z rzędu nizszy szczyt i chyba wpadł w delaktny kanał opadający :
TPSA i Orlen wyglądają dośc neutralnie, więc moim zdaniem powinny w tej korekcie zachowywać się nie gorzej niż rynek.
Natomiast tylko same spadki banków do poziomów wsparcia mogą sprowadzić WIG20 o 2,35% nizej, czyli do poziomu 1984. To się mniej więcej pokrywa z wczorajszym dołkiem - 1980. Tam może byc pierwsze wsparcie. Chociaz raczej niezbyt silne.
jutro Midas raczej w dół. I TelforceOne pewnie też
Wyrok w sprawie przetargu 1800 MHz
2009-07-21
Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję o odmowie unieważnienia przetargu na dwie rezerwacje częstotliwości dla sieci telefonii komórkowej.
W dniu 21 lipca 2009 r. odbyła się rozprawa przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym (WSA) w sprawie ze skargi Polskiej Telefonii Cyfrowej Sp. z o.o. na decyzję Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 29 sierpnia 2008r. nr DZC-WAP-5174-9/07(182). Zaskarżona przez PTC decyzja utrzymała w mocy wcześniejszą decyzję Prezesa UKE z dnia 28 listopada 2007r. w sprawie odmowy unieważnienia przetargu na dwie rezerwacje częstotliwości, z których każda obejmuje 49 dupleksowych kanałów radiowych z odstępem dupleksowym 95 MHz, z zakresu 1710-1730 MHz i 1805-1825 MHz na obszarze całego kraju do wykorzystania w publicznej sieci telekomunikacyjnej na okres do dnia 31 grudnia 2022 r. W wyniku tego przetargu rezerwację częstotliwości otrzymały: CenterNet S.A. oraz Mobyland Sp. z o.o.
Po rozpoznaniu sprawy Wojewódzki Sąd Administracyjny ogłosił wyrok, którym:
uchylił zaskarżoną decyzję Prezesa UKE z dnia 29 sierpnia 2008r. oraz poprzedzającą ją decyzję z dnia 28 listopada 2007r., stwierdził, że uchylone decyzje nie podlegają wykonaniu.
W ustnych motywach wyroku WSA wskazał, iż dokonując kontroli decyzji Prezesa UKE uznał za trafny zarzut PTC odnoszący się do przesłanek wskazanych w przepisie art. 118 d ust. 1 Prawa telekomunikacyjnego rażącego naruszenia prawa, a w konsekwencji naruszenia interesu uczestnika przetargu – PTC, poprzez sformułowanie w dokumentacji przetargowej w pkt 1.2.9, który stanowi: „wszystkie zapisane strony oferty muszą być ponumerowane w sposób ciągły w ramach jednego tomu cyframi arabskimi i parafowane przez osobę lub osoby podpisująca/podpisujące ofertę zgodnie z punktem 1.1.5. Złożenie przez Uczestnika przetargu na danej stronie podpisu pod oświadczeniem lub poświadczeniem za zgodność z oryginałem nie zwalnia uczestnika przetargu od obowiązku parafowania tej strony.” wymogu obowiązku parafowania każdej strony oferty, któremu to obowiązkowi uchybiła PTC.
Oferta PTC jako uczestnika przetargu nie została zakwalifikowana do II etapu badania ofert w przetargu z powodu niezgodności złożonej przez PTC oferty z wymaganiami określonymi w Dokumentacji przetargowej – na stronie 57 I tomu oferty brak było bowiem parafy, co stanowiło naruszenie pkt 1.2.9 Dokumentacji przetargowej.
Sąd wskazał, iż to uchybienie formalne, któremu dopuściła się PTC w postępowaniu przetargowym należy oceniać w kontekście formy składania oferty i norm prawnych. Zdaniem więc Sądu, parafa (gdzie pojęcie parafy jak wskazał WSA nie posiada definicji ustawowej) jest rodzajem podpisu. Sformułowany w dokumentacji przetargowej zapis o obowiązku parafowania każdej strony oferty, mimo wymogu też jej podpisania, mija się, w ocenie WSA, z podstawową funkcją parafy i ratio legis unormowania o formie oferty. Skoro jest podpis (taki widniał na nieparafowanej stronie) w ocenie Sądu zbędna i niepotrzebna jest parafa (wymóg złożenia parafy).
Sąd wskazał też na okoliczność niekonsekwencji w działaniu Prezesa UKE polegającej na tym, iż mimo pewnych uchybień formalnych w składanych ofertach przez innych uczestników przetargu nie zostały one zdyskwalifikowane, co narusza zasady proporcjonalności oraz zakazu dyskryminacji. Zdaniem Sądu również doszło do naruszenia zasady wyrażonej w art. 6 kodeksu postępowania administracyjnego.
Wyrok nie jest prawomocny. Po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia wyroku Prezes UKE będzie miał możliwość skierowania skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Pekao SA

Rosną szanse na hossę
W związku z tym, że linia szyi w tej formacji jest rosnąca i znajduje się powyżej szczytu z 15 czerwca, kluczowe i najważniejsze dla utrzymania trendu wzrostowego będzie własnie pokonanie tej linii ( obecnie około 2070 ) a nie czerwcowego szczytu ( 2042 ).
Po wyjściu z formacji odwróconej R-G-R teoretycznie rzecz biorąc wzrosty powinny wynieść WIG20 do poziomu w okolicach 2700-2750. To by oznaczało, że licząc od poziomu dzisiejszego przed nami wzrost o 40%.
Chemoserwis
Chemoserwis zarabia głównie na świadczeniu usług utrzymywania ruchu maszyn w fabrykach, głównym klientem jest Synthos, ale spółka chce też zdobywac kontrakty w innych firmach. Złożyła swoje oferty w 194 przetargach ! Chemoserwis wykonuje też remonty urządzeń, roboty budowlano-montażowe i obróbkę skrawaniem. Na tym wszystkim w ubiegłym roku zarobił 0,912 mln PLN. Pierwszy kwartał był gorszy niż rok temu. Marża brutto spadła z 16,7% do 15,8%. Marża EBITDA spadła z 5,6% do 4,5%, ROE spadło z 8% do 3,1%. Zysk na akcje za cztery kwartały spadł z 0,067 PLN do 0,054 PLN. Chemoserwis generuje żywą gotówkę, przepływy operacyjne są dodatnie i większe niż bieżące wydatki inwestycyjne. W dodatku spółka prawie w ogóle nie jest zadłuzona. De facto Chemoserwis ma więcej gotówki ( 4,968 mln PLN ) niż całkowitego zadłużenia (4,233 PLN ). To wszystko sprawia że przy cenach w okolicach 1,70 PLN była to zwykła, może nie superatrakcyjna, ale też nie karkołomna inwestycja. Taka z P/E=25. Przy cenie 1,70 PLN wartośc free cashflow sięgała 6,4% wartości rynkowej spółki, więc nie była to spółka droga. Moim zdaniem nawet wtedy była taka sobie ze względu na niskie marże, ale nie było to szaleństwo. Dzisiaj wartośc free cashflow do wartości rynkowej to 1,9%, a P/E wzrosło do 167. Czyli teraz jest to już bardzo bliskie szaleństwa. No ale Mariusz Patrowicz kupował znacznie taniej.
IBM podmieni nam głowy ?


Duda - przełamanie dwuletniego trendu spadkowego
Gdzie są ramiona ?


Charts: S&P Buying Zone Between 770 and 800 - Economy * Europe * News * Story - CNBC.com
Bardzo mi sie podoba prostota twierdzenia, ze spadki potrwają do pazdziernika, bo w pazdzierniku wystepuje 95% wszystkich dołków :)
Shared via AddThis