Upadek Lehmana: strach przed dziennikarzami i 200 mld USD długu

5 lat temu umierał Lehman Brothers, co wywołało bardzo poważne następstwa, odczuwalne do dzisiaj na całym świecie. Jest więc co wspominać, a najlepiej do tego celu nadaje się ponad 600stronicowa publikacja " The Financial Crisis Inquiry Report" czyli efekt pracy czegoś w rodzaju amerykańskiej komisji śledczej.

Niektórzy zapewne nie będą chcieli czytać ponad 600 stron, a mimo to chcą znać odpowiedź na proste pytanie: dlaczego upadł Lehman Brothers. Na podstawie raportu można pokusić się o udzielenie równie prostych odpowiedzi (pomijając oczywiście długą historię o zaangażowaniu kredytowym w bańkę nieruchomości w USA itd, bla bla bla, wszyscy o tym wiemy, chodzi mi bardziej o to co się działo konkretnie już we wrześniu 2008, kiedy mleko było już rozlane)

Odpowiedź pierwsza: bo rząd bał się mediów i im nie pomógł:Odpowiedź druga: bo w momencie w którym rynek międzybankowy stracił do nich zaufanie, mieli na nim zaciągnięte 200 mld USD krótkoterminowego długu.200 mld ! Polskie PKB wtedy wynosiło jakieś 570 mld USD.

Jeśli komuś mało faktów, a jednocześnie nie chce mu się czytać ponad 600 stron raportu, to polecam konto @TBTFLive na twitterze, które "na żywo" z poślizgiem pięcioletnim relacjonuje upadek Lehmana. Pasjonująca lektura.

1 komentarz:

Łukasz Skibiński pisze...

Tak to jest jak się nie dba o takie rzeczy jak polisy. Każde biuro brokerskie to powie.