Ukraina zbankrutuje w 2014 ?

Wygląda na to, że Ukraina może w 2014 zbankrutować. A czynnikiem, który to wywoła będzie podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Sam bym na to nie wpadł, ale wynika to z uzasadnienia piątkowej decyzji agencji Moody's o obniżeniu Ukrainie ratingu. Polecam uwadze punkt trzeci uzasadnienia:I dalej rozwinięcie tego, o co chodzi w punkcie trzecimMówiąc w skrócie, jak Ukraina zrobi krok w stronę UE, to skorzysta na tym w długim terminie, ale zanim doczeka się jakichkolwiek plusów, to Rosja się wścieknie i możliwe, że zablokuje Ukrainie eksport (a także import gazu). Bez eksportu nie ma dolarów, a Ukraina ma w przyszłym roku prawie 11 mld USD długu do spłacenia. Tymczasem rezerwy walutowe Ukrainy spadły właśnie do poziomu zaledwie 20 mld USD. A po drodze, w zimie jeszcze trzeba będzie kupić gaz. Możliwe, że nie od Rosji, tylko z innych kierunków, albo i na rynku spotowym, czyli nawet drożej niż od Rosji. Trudno wyliczyć dokładnie jak to będzie z dolarami na Ukrainie, kiedy Rosja ich handlowo przyblokuje, ale rynek właśnie zaczął się bać. CDSy, czyli ubezpieczenie od bankructwa wyraźnie podrożało, a rentowność obligacji, które mają być wykupione w 2014 skoczyła do poziomu 16%, czyli poziomu nienormalnego (świat pożegnał smutno Grecję w 2011 kiedy rentowność ich obligacji przekroczyła 10%, zbankrutowali rok później)(h/t @cigolo)

To samo co Moodys widzą też inne agencje ratingowe i też przymierzają się do obniżek ratingu, co oczywiście sytuację Ukrainy dodatkowo pogorszy. W tym kontekście Reuters wspomina dziś o oczekiwanym bankructwie UkrainyWygląda na to, że jeśli Zachód naprawdę chce wyrwać Ukrainę z rosyjskiej strefy wpływów, to będzie musiał także umorzyć jej długi. Ukraina po walce o wyrwanie się z objęć Moskwy i tak nie będzie mieć siły na to, żeby je spłacić. Będzie kompletnie spłukana.  


4 komentarze:

Krzabr pisze...

Ciekawe info, teraz pytanie na jakiej platformie można grać hrywnami ? W razie takiego scenariusza ich waluta makabrycznie osłabnie, więc granie na krótko popłaci :)

Pawel Magnowski pisze...

Prosze nie zapominac o zblizeniu Ukrainy oraz Chin o czym swiadczy chocby gigntyczny plan dzierzawy 3mln ha ziemu uprawnej w zamian za pozyczki.

Mr Demotivator pisze...

Polacy śmieją się z Ukraińców a jednak naszych wschodnich sąsiadów stać na obniżki podatków

W 2013 r. podatek dochodowy dla firm na Ukrainie zmaleje do 19 proc., a od 2014 r. - do 16 proc.


oraz bardzo wysokie becikowe

http://wpolityce.pl/artykuly/44491-na-ukrainie-placa-tysiace-za-kolejne-dziecko-w-euro-w-polsce-rzad-zwija-becikowe-a-kobiety-wola-rodzic-za-granica

Uważam że Polska pochopnie pomaga Ukrainie w sprawie zniesienia ceł. Dzięki niskim kosztom pracy oraz niższym podatkom Ukraina będzie dużą konkurencją dla Polskich producentów nisko przetworzonych towarów, kolejny problem to niskie koszty działalności trucicieli środowiska na Ukrainie ponieważ ich nie obowiązują przepisy UE.

Mr Demotivator pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.