Gdańsk w historii gospodarczej świata

Jako gdańszczanin nie mogę przejść koło takiej tabelki obojętnie:To zestawienie największych hiperinflacji w historii świata. Wolne Miasto Gdańsk na ósmym miejscu - 2440% inflacji we wrześniu 1923. Oczywiście nie był to efekt niczego, co wydarzyło się w Gdańsku, tylko pochodna tego co działo się w Niemczech i w Polsce - to też widać w tej tabelce. W Niemczech 29500% inflacji w październiku 1923, w Polsce w tym samym miesiącu 275%

Kilkudziesięciostronicowa praca naukowa, o której dowiedziałem się z bloga Felixa Salmona, zawiera zestawienie wszystkich hiperinflacji w historii. Wynika z niej, że spora część przypadków hiperinflacji zdarzyła się w latach 1922-1924 (powikłania związane z koniecznością płacenia przez zniszczone Niemcy odszkodowań wojennych) i 1992-1994 (powikłania po rozpadzie Jugosławii i Związku Radzieckiego). Reszta przypadków to też w ogromnej większości efekty albo wojen, albo upadków państw, albo zmian ustrojów w państwach.

Polska hiperinflacja z lat 1989-1990 też się znajduje w tym zestawieniu, raczej pod sam koniec i nie robi żadnego wrażenia w zestawieniu z liczbami z początku tabeli.

Brak komentarzy: