Spowolnienie gospodarcze - odczyt lipcowy

W kwietniu roczna dynamika zużycia energii ( w wersji skumulowanej za ostatnie 12 miesięcy ) wynosiła 2,03%, w maju było to już tylko 1,07%, a w czerwcu jest 0,74%. To najsłabsza dynamika od kwietnia 2010:Ciekawe jest to, że w ciągu ostatniego roku dane o dynamice zużycia energii grupowane kwartalnie, a nie miesięcznie pokrywały się dość ściśle z dynamiką PKB. Na przykład w pierwszym kwartale 2012 PKB rosło o 3,5%, a zużycie energii o 3,4%. W drugim kwartale zużycie energii rosło już tylko o 1,3%...Jak widać przed 2010 korelacja pomiędzy dynamiką zużycia energii, a dynamiką PKB była prawie żadna. Teraz chyba też zaczyna się rozjeżdzać, bo pomimo mojego pesymistycznego nastawienia, w zejście dynamiki PKB aż do 1,3% w drugim kwartale nie wierzę.

3 komentarze:

Unknown pisze...

Firmy jak i osoby prywatne oszczędzają gdzie się da a ceny energii stanowią w budżetach domowych jak i w większości firm zwłaszcza produkcyjnych znaczącą pozycję.

ujemny pisze...

A jak wygląda wykres Wigu czy też Wigu20 dołożony do tej dynamiki zużycia energii? Może da się z tego wyczytać start hossy i bessy.

chybil pisze...

Witam,

troszkę z innej beczki. Kilka miesięcy temu zachwalał Pan Twittera jako źródło szybkiej i pewnej informacji. Zapowiadał Pan wtedy rozwinięcie tematu. Czy można liczyć na jakiś wpis na ten temat?