Hiszpański dramat


Hiszpania przeżywa naprawdę fatalny tydzień. We wtorek klęska FC Barcelona, w środę klęska Realu Madryt, w czwartek obniżka ratingu, a w piątek rano nowe, fatalne dane o bezrobociu.


Stopa bezrobocia w Hiszpanii jest już tylko o 0,1 punktu procentowego poniżej poziomu rekordowego ze stycznia 1994. Stopy bezrobocia na poziomie 24,4% nawet w Polsce nigdy nie było. Co gorsze, nic nie wskazuje na to, aby trend szybkiego wzrostu bezrobocia miał zostać szybko powstrzymany.W Hiszpanii jest 5,6 mln bezrobotnych. Z tego ponad półtora miliona to ludzie, którzy są bezrobotni od co najmniej dwóch lat. W tej chwili ludzie są tam zwalniani z pracy już nie tylko w sektorze prywatnym ( tam mamy nieustanny spadek zatrudnienia od 2008 ), ale także w sektorzy publicznym, który został zmuszony do szukania oszczędnościA do tego wczoraj wieczorem agencja Standard & Poors obniża Hiszpanii rating o dwa oczka z A do BBB+. Wyjasnienie dlaczego to robi jest dość obezwładniający, ponieważ wynika z niego, że Hiszpania sama nie jest w stanie uzdrowić sytuacji. Może oczywiście wprowadzić szereg reform i znacząco zmienić stan rzeczy, ale w związku z tym, że leży w strefie euro, nie jest w stanie samodzielnie rozwiązać problemu do końca. Zmiany polecane przez S&P na poziomie europejskim to przede wszystkim „great er pooling of fiscal resources” czyli jak można się domyślić po prostu euro obligacje, których wprowadzanie ciągle blokują Niemcy.Większe bezpośrednie wsparcie banków komercyjnych to z kolei pomysł, który nie podoba się Europejskiemu Bankowi Centralnemu ( inspirowanemu przez Bundesbank). Zresztą w tym przypadku trudno ocenić na czym to jeszcze większe wsparcie miałoby polegać, bo jak pisze S&P już teraz finansowanie hiszpańskich banków jest oparte głównie o pieniądze z ECB właśnie


Rynki finansowe chyba trochę tematem kryzysu w strefie euro się znudziły i na hiszpańskie doniesienia nie reagują. Podobno mogłyby się ruszyć, gdyby rating obniżono Francji a nie Hiszpanii. Pewnie tezę tę będzie można zweryfikować w praktyce w najbliższych tygodniach / miesiącach.

3 komentarze:

Przemo Gaweł pisze...

A optymizm nie gaśnie. O co kur...... chodzi? Znowu QE??????
Ale paranoja.

stryjuniu pisze...

optymizm do pozazdroszczenia, ja tam widzę analogię do lipca sprzed roku a w sierpniu się działo...

Przemo Gaweł pisze...

Chyba zaomnieliśmy o możliwej obniżce stóp w Ue. Hm.......