JSW nie wejdzie do WIG20 w trybie nadzwyczajnym

Aby nowa spółka mogła wejść do indeksu WIG20 w trybie nadzwyczajnym wartość jej freefloatu ( czyli akcji, które nie są w rękach Skarbu Państwa ani żadnego inwestora niefinansowego, który ma co najmniej 5% w spółce ) musi przekraczać 5% wartości freefloatu dla wszystkich spółek, które zaliczają się do rankingu, na podstawie którego są tworzone giełdowe indeksy. Z moich pobieżnych obliczeń wynika, że wartość freefloatu dla całego rynku to obecnie 228,7 mld PLN. Obliczenia są niedokładne, bo nie mam precyzyjnych danych, aby policzyć freefloat dla spółek zagranicznych, notowanych nie tylko na GPW, ale też na innych parkietach. Ale takich spółek nie jest dużo, więc generalnie przyjmuję, że freefloat rynku to jakieś 220 - 230 mld PLN. Od tego 5% to 11 - 11,5 mld PLN. To nie jest wielkość niewyobrażalna. Free float KGHM to 27 mld PLN. Do natychmiastowego wejścia do WIG20 kwalifikowałyby się dziś także PKO BP, Pekao SA, PZU, Orlen i PGE. Ale nie JSW.
Free float JSW to będzie prawie dokładnie 50% akcji spółki. Konkretnie 54,425 mln akcji. Aby ich wartość sięgnęła 11 mld PLN, cena akcji musiałaby wynosić 202 PLN. Czyli akcje JSW musiałyby podrożeć co najmniej o 48,5%. Myśle, że JSW da zarobić, ale poziomu 200 PLN za akcje jeszcze przez pewien czas na tych akcjach nie zobaczymy. Czyli rewizji nadzwyczajnej być nie powinno. W trybie zwykłym najbliższa okazja będzie we wrześniu. Ale ranking na potrzeby zmian wrześniowych będzie robiony w końcu lipca. W trybie zwykłym oprócz free floatu liczą się też obroty za ostatnie 12 miesięcy. JSW zapewne nie "wykręci" tych obrotów wystarczająco dużo w ciągu tylko 18 sesji. Możliwe więc, że Jastrzębską Spółkę Węglową zobaczymy w WIG20 dopiero w grudniu.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

witam

ciekawe analizy. wlasnie takich szukałem, ale prosze odniesc sie do szacunków Parkietu (http://www.parkiet.com/artykul/1071196_JSW-trafi-do-WIG20-dopiero-w-grudniu-.html), w których szacują, ze wystarcz obrót 1,5-2 mld zł. Jak to więc musi być?

Rafał Hirsch pisze...

pierwsza okazja do wejścia do WIG20 jest we wrześniu. Ranking, w którym ustala się kto wchodzi, a kto nie powstaje na koniec lipca. Ważny jest freefloat ( tu JSW bez problemu się łapie ) i skumulowne obroty za ostatnie 12 miesięcy. Tu JSW może nie dać rady, bo na koniec lipca będzie notowane tylko przez kilkanaście dni. Ale też słyszałem od analityków, którzy zrobili symulacje, że wystarczy, że JSW "wykręci" do końca lipca łącznie 2,5 mld PLN obrotu i załapie się do WIG20 od września. Jeśli nie wykręci 2,5 mld to wejdzie we wrześniu do mWIG40, a w grudniu pewnie przejdzie do WIG20, bo do grudnia już zdąży sobie tych obrotów nabić tyle ile trzeba.