Warto obserwować opcje

Liczba otwartych pozycji na kontraktach ( cztery serie łącznie ) na WIG20 spadła dziś do 103,38 tysięcy. To najmniej od września 2010. Zwykle najmniejszy LOP jest w poniedziałek po piątku, w którym wygasała poprzednia seria kontraktów. Po ostatnim wygasaniu, 20 grudnia LOP wynosił 109,83 tys. Bardzo rzadko się zdarza, żeby w trakcie handlu w kolejnych trzech miesiącach LOP spadał poniżej poziomu z dnia po wygasaniu. Teraz tak się właśnie dzieje.

Liczba otwartych pozycji na opcjach na WIG20 wzrosła dziś do 102,16 tys. 20 grudnia było to 33,567 tys. 17 grudnia, w dniu wygasania poprzedniej serii liczba otwartych pozycji na opcjach wynosiła 91,07 tys., przy wygasaniu serii wrześniowej było to 76,6 tys. W przeciwieństwie do rynku kontraktów terminowych, na rynku opcji na WIG20 dzieje się z miesiąca na miesiąc coraz więcej.

W najbliższych dniach, możliwe że już w poniedziałek LOP na opcjach będzie pierwszy raz w historii GPW większy niż na kontraktach terminowych.

Warto obserwować opcje. Z moich obserwacji wynika, że ewidentnie w okresach wzrostów i lepszej koniunktury większy ruch jest na opcjach put ( zarabianie na spadkach ) niż na opcjach call ( zarabianie na wzrostach ). Widać to i na wolumenach obrotu i na LOP na poszczególne rodzaje opcji. Moim zdaniem wynika to z tego, że spora część ruchu na opcjach to ruchy zabezpieczające grę na kontraktach. Jeśli uważamy, że rynek pójdzie w dół, to sprzedajemy kontrakt, ale na opcjach zabezpieczamy się kupując jakieś tanie opcje call na wzrost. Jak się uda, to strata na opcjach jest ograniczona, a zysk na kontrakcie nieograniczony. Jak się nie uda, to przy szybkiej ucieczce z kontraktu jest szanse na odrobienie strat przy pomocy opcji.

Dzisiaj stosunek 20sesyjnych średnich z wolumenu na put i na call jest najniższy od 4 stycznia. Wtedy rynek właśnie wpadał w 5,5% korektę. Teraz też chyba przymierza się do korekty.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

A przypuszczenia indeksów na nowy tydzień?

Rafał Hirsch pisze...

wygląda na to, że w dół. ale już wiele razy tak wyglądało.