Optimus zarobi 50 mln PLN ?

Rozmawiałem dziś z prezesem Optimusa. Powiedziałem mu, że aby przy obecnej wycenie spółka miała wskaźnik P/E=21 ( taki ma City Interactive ) to musi zarobić w tym roku 24 mln PLN. Czy to możliwe ? Odpowiedział, że na pewno tak.

Potem podał kilka istotnych szczegółów dotyczących oczekiwanych zysków na grze Wiedźmin 2, która jest głównym produktem spółki i która wchodzi do sprzedaży w maju. Po pierwsze sprzedaż Wiedźmina można podzielić na cztery kanały, które różnią się od siebie rentownością : kanał wirtualny, kanał wirtualny poprzez swoją spółkę GOG, kanał tradycyjny i kanał tradycyjny w Rosji. Po drugie średnia cena gry to 50 USD. Po trzecie Optimus chce w tym roku sprzedać milion egzemplarzy Wiedźmina II. I teraz najważniejsze, czyli rentowności : w GOG cały przychód jest zyskiem spółki. W kanale wirtualnym, ale poza GOG w spółce zostaje jakieś 70% ceny. W kanale tradycyjnym około 40%, a w Rosji mniej niż 10%. Zasugerowana przez prezesa struktura sprzedaży gry wygląda tak:

- GOG – mniej niż 10%

- kanał wirtualny – łącznie 20%-25%, czyli odliczając GOG zostaje ok. 12% – 18%

- Rosja – 200-300 tys. egzemplarzy czyli 20%-30%

- kanał tradycyjny – reszta czyli około 50%.

Policzmy zyski zakładając, że Optimus faktycznie sprzeda 1 mln kopii Wiedźmina II

- mniej niż 10% - załóżmy 8% czyli 80 tysięcy gier przez GOG. Czyli po 50 USD. To 4 mln USD

- 12% czyli 120 tysięcy gier wirtualnie. Czyli po 35 USD od gry. To 4,2 mln USD

- 300 tysięcy w mało rentownej Rosji – po 4 USD od gry. To 1,2 mln USD

- 500 tysięcy w kanale tradycyjnym na Zachodzie – po 20 USD od gry. To 10 mln USD.

Razem 19,4 mln USD. Czyli 55,3 mln PLN. Czyli 0,58 PLN na akcję.

Gdyby więc Optimus składał się wyłącznie z Wiedźmina II, to zakładając, że wierzymy w sprzedaż 1 mln kopii tej gry, powinniśmy oczekiwać zysku, który przy obecnej cenie rynkowej daje wskaźnik P/E = 9,3. Z tego by wynikało, że Optimus jest obecnie dwa razy tańszy na rynku od City Interactive.

Wyliczenia są ostrożne, udział w sprzedaży kanałów niskomarżowych jest relatywnie duży ( w stosunku do tego co mówił prezes ), a tych z największą marżą jest relatywnie mały. Ponadto Optimus ma przychody z dystrybucji gier innych producentów, oraz z dystrybucji DVD i BluRay. W 2010 działalność ta przynosiła straty, ale w tym roku ma być zyskowna. Wynik ze sprzedaży Wiedźmina należałoby więc powiększyć o jakąś, trudną do wyliczenia kwotę. Do tego z drugiej strony są koszty budowy nowych gier, koszty finansowe, ale wszystkie te pozycje z pewnością będą wielokrotnie mniejsze niż przychód z Wiedźmina, nie sądze żeby przekraczały kilka milionów PLN. Z grubsza myślę, że można zakładać, że Optimus może zarobić w tym roku około 50 mln PLN. Jeśli oczywiście Wiedźmin się sprzeda tak, jak ma się sprzedać.

Kurs Optimusa tymczasem ciągle toczy bój o przełamanie długoterminowej, prawie 10letniej linii trendu spadkowego. To bardzo ważny moment dla tej spółki.

8 komentarzy:

P.B. pisze...

Po pierwsze - nareszcie ktoś "rozpoznawalny" otwarcie pisze/mówi, że OPT to nie mega balon i (może) dać zarobić.
Po drugie - i tak myślę, że te wyliczenia są nieco za bardzo zachowawcze (wiem, że są na podstawie słów A.Kicińskiego) i traktuję je jako taki plan minimum na ten rok.

Rafał Hirsch pisze...

Autopoprawka : Zysk Optimusa za 2011 powinien porównać z zyskiem City Interactive też za 2011, a nie za 2010. City w 2011 ma zarobić 35 - 40 mln PLN. To daje P/E=10,2. To istotna różnica w porównaniu do wspomnianego w tekście bieżącego P/E=21. Co oznacza tylko, że City też wygląda ciekawie. Zresztą moim zdaniem obydwie spółki mogą swoimi wynikami wpływać na siebie nawzajem. Wyniki sprzedaży Snipera na PS3 w marcu zapewne będą miały pośrednio wpływ także na wycenę Optimusa jeszcze przed debiutem Wiedźmina 2.

Anonimowy pisze...

a jakie jest c/wk?
a jakie będą koszty firmy w tym czasie?(osiągnięcia zakładanej sprzedaży)napewno takie niskie?
optimus to firma która może się rozwinąć i wiele osiągnąć w przyszłości ale na razie to czysta spekulacja.Jeśli firma chce się trwale rozwijać to będzie musiała zainwestować w siebie-ponieść koszty i raczej wynik nie będzie tak piękny.Na razie to jest już balon. c/wk prawie 10

Rafał Hirsch pisze...

Kluczowe moim zdaniem jest to, co zrobią z pieniędzmi z Wiedźmina 2. W co je zainwestują. Ale trudno żeby rynek dyskontował to teraz, skoro nie wiadomo ile tych pieniędzy będzie. Ja tylko zapisałem to, co prezes sam mówił, bo uważam, że dla zainteresowanych Optimusem to są istotne informacje. Natomiast to nie są moje własne prognozy. Osobiście nie mam pojęcia, ile tych Wiedźminów sprzedadzą.

Anonimowy pisze...

Też uważam że kluczowe jest to czy dobrze wykorzystają pieniądze z Wiedźmina 2 ile by ich nie było.(oczywiście im więcej tym lepiej).
;-)

Anonimowy pisze...

Jak został policzony wskaźnik P/E=21 dla CityI ?

volky pisze...

Branża gier może okazać się w roku 2011 najbardziej dochodową inwestycją.(obawiam się tylko w tym wszystkim ewentualnego powrotu bessy w II połowie roku)

Odnośnie cytuję :
"Zresztą moim zdaniem obydwie spółki mogą swoimi wynikami wpływać na siebie nawzajem. Wyniki sprzedaży Snipera na PS3 w marcu zapewne będą miały pośrednio wpływ także na wycenę Optimusa jeszcze przed debiutem Wiedźmina 2"

Paradoks tych dwóch spółek polega na tym że zwykle Optimus korzysta z wzrostów na CITY ale gdy OPTIMUS rośnie City niestety nie bardzo...
;)
Tendencja wzrostowa na CIA gwałtownie zmieni się gdy pod koniec czerwca entuzjazm z Wiedźmina 2 wygaśnie a zarobieni z pełnymi portfelami rozpoczną skup CIA pod zagranie na Snipera 2...

Pozdrawiam Volky

Anonimowy pisze...

Optimus- spolka jednej gry, ktorej sukces stoi pod wielkim znakiem zapytania, dodajmy do tego ze to bedzie JEDNORAZOWY zysk, bo jakimi osiagnieciami Optyk pochwali sie w nastepnych latach.... (cykl produkcyjny gry jest dlugi,a konkurenja przeogromna)

po prostu mamy do czynienia z DOT COM BUBBLE 2 GPW EDITION, kiedys stare dziadki KUPOWALY internet w 2000, teraz KUPUJA gry i tyle....