Zarabianie na zmianach w indeksach MSCI

Najważniejszy indeks na giełdzie warszawskiej to nie WIG, ani WIG20 tylko MSCI Poland. W ubiegłym tygodniu kolejny raz okazało się, że to zmiany we właśnie tym indeksie mają największy wpływ na ruchy cen akcji. Po zakończeniu sesji piątkowej z indeksu MSCI Poland wypadały akcje Asseco Poland, a wchodziły do niego akcje Alior Banku. Zmiany te zostały ogłoszone 15 maja. Od ogłoszenia do piątku Asseco spadło o blisko 5% (uwzględniając odcięcie prawa do dywidendy, które nastąpiło po drodze), a Alior zyskał 11,7%. Dla porównania: WIG w tym czasie urósł o 3,7% - czyli Asseco wypadło znacznie poniżej rynku, a Alior znacznie powyżej. W przypadku obydwu spółek większość ruchu została wykonana w dniach tuż po 15 maja, czyli rynek dość szybko zdyskontował zmiany w MSCI Poland nie czekając na ich faktyczne przeprowadzenie.Ale Asseco i Alior nie były jedynymi polskimi spółkami, które pojawiły się w zestawie komunikatów MSCI 15 maja. MSCI ma bowiem jeszcze indeksy małych spółek i tam też ogłoszono sporo zmian. Do MSCI Poland Small Cap Index zakwalifikowano spadające z "wyższej ligi" Asseco, ale także Polski Holding Nieruchomości, Zakłady Chemiczne Police i Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin.


Tutaj, w przypadku PHN, Polic i ZE PAK reakcja rynku była znacznie ciekawsza. Najpierw PHN: od ogłoszenia 15 maja do sesji piątkowej PHN zyskał 6%. Ale do czwartku reakcji praktycznie nie było, cały ruch został wykonany na jednej, piątkowej sesji, w dniu dokonywania zmiany w indeksie. Przy okazji akcje PHN wyskoczyły do poziomu rekordowo wysokiego


 ZE PAK z kolei wygląda tak:


  Wzrost między 15 maja a piątkiem to ledwie 4,4%, tylko minimalnie lepiej od rynku. Ale sama sesja piątkowa to skok o 5,3% w górę, przy obrotach najwyższych od stycznia. Tu, podobnie jak w przypadku PHN, reakcja rynku była w dniu zmiany w indeksie.

No i najlepsze na koniec, czyli Police:


Wzrost między 15 maja a piątkiem to 36,4% ! Ale jak widać na wykresie akurat te akcje już wcześniej były w wyraźnym trendzie wzrostowym. Możliwe więc, że to wcale nie ogłoszenie ze strony MSCI spowodowało wzrosty po 15 maja. Za to sesja piątkowa wygląda podobnie, jak w przypadku ZE PAK i PHN. Mamy wyraźny wystrzał w górę. Police w piątek podrożały o 17,6%.

Czyli po pierwsze: warto śledzić ogłoszenia o zmianach w składach indeksów MSCI, bo mają one przełożenie na kursy akcji na GPW, więc mozna na tym zarobić. Po drugie: zmiany w składzie "dużego" indeksu MSCI Poland rynek dyskontuje bardzo szybko, praktycznie w ciągu jednego dnia. Po trzecie: jeśli ktoś przegapi zmianę w MSCI Poland, to pozostaje mu szansa na zarobek na spółkach wchodzących do MSCI Poland Small Cap, bo tutaj rynek dostosowuje wycenę akcji dopiero w ostatnim momencie.

1 komentarz:

kasiandra pisze...

Bardzo przyjemny komentarz.
Może Polic w górę tak z okazji "Dni Polic- Dni Chemika" które odbyły się w ubiegły weekend, a my internauci tak uparcie chcemy ściślejszej analizy :)