KGHM jak rok temu

KGHM przebił dziś dość wyraźnie linię trendu wzrostowego obowiązującą od początku lipca 2010. Jednocześnie kurs przebił średnią 45sesyjną, chociaż w tym przypadku na koniec sesji udało mu się powrócić powyżej średniej. Bardzo podobną sytuację mieliśmy dokładnie rok temu. Wtedy po ustanowieniu szczytu na poziomie 117,80 PLN kurs zaliczył korektę aż do 88,20 PLN, czyli o blisko 25%. Co ciekawe rok temu szczyt ustanowiono 13 kwietnia, w tym roku 21 kwietnia, czyli tylko 8 dni później. Rok temu kurs wybił się dołem z konsolidacji i przebił poniżej średniej 4 maja. Tym razem zrobił to samo 5 maja. Rok temu kurd dość dynamicznie spadał do 21 maja, a potem konsolidował się przy lokalnych dołkach do 1 lipca. Gdyby sytuacja tym razem dalej miała przypominać tę sprzed roku to kurs KGHM powinien spaść do 149,97 PLN. Czyli jeszcze o 18,7%. Zniesienia Fibonnaciego : 38,2% przy 157,70 PLN, 50% przy 144,50 PLN.


W przypadku KGHM wiele zależy od notowań miedzi, ale tu też mamy sytuację bardzo podobną do ubiegłorocznej. W 2010 kurs miedzi zszedł poniżej średniej 45sesyjnej 27 kwietnia. KGHM zrobił taki sam ruch 7 dni później. W tym roku miedź spadła pod średnią 25 kwietnia. KGHM zrobił to samo 10 dni później. Rok temu miedź miała dołek 7 czerwca, a od szczytu z 6 kwietnia spadła o 25,2% - prawie dokładnie tyle samo co KGHM. W tym roku miedź potaniała od szczytu z 15 lutego już o 13,5%. Aby wszystko było tak jak rok temu, musi spaść jeszcze drugie tyle. 

Oczywiście nigdzie nie jest napisane, że sytuacja na KGHM musi nadal przypominać tę sprzed roku. Ale zostawiając zabawe w porównania na boku i wracając do wykresu - wygląda on dziś bardzo interesująco.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Podobno Arka BZWBK zwiększyło udział Optimusa w portfelu, a jak Pan pamięta ich rekomendacja na ten rok to "sprzedawaj". Czy ta sprawa nie powinna być sprawdzone przez KNF?

Rafał Hirsch pisze...

TFI i Dom Maklerski to teoretycznie dwie osobne spółki. Gdyby im ktoś coś zarzucił będą uzasadniać, że działają wzorowo, bo TFI działa niezależnie od analityków z DM :)