Cognor z prognozą zysku i P/E = 6,5


Cognor pokazał dziś prognozę na 2011. Zysk netto ma wynieść 106,9 mln PLN, przy przychodach 1,45 mld PLN. Zysk EBITDA w 2011 ma sięgnąć 147 mln PLN, dług netto na koniec roku ma być w granicach 490-530 mln PLN. To wszystko przy założeniu utrzymania się na rynku obecnej koniunktury i przy kursach walutowych zbliżonych do dzisiejszych. 

Cognor zaczyna nowe życie i do tej pory mało kto wiedział jak będzie wyglądać nowy biznes spółki. Okazuje się, że będzie wyglądać całkiem przyzwoicie. Widać wyraźnie, że najcenniejszą częścią będzie Huta Stali Jakościowych Stalowa Wola, która ma wypracować 54% całej rocznej EBITDY w grupie. W pierwszym kwartale marża EBITDA w Stalowej Woli to 13,8%, W Ferrostalu Łabędy to 6,9%, w Złomrex Metal 3,6%. Dla całej grupy daje to rentowność EBITDA 10,3%. Czyli przyzwoicie, chociaż bez szału. Oczywiście Cognor w tym roku zanotuje całą masę różnych dodatkowych zysków wynikających z przekształceń w grupie Złomrexu, ale te bym pominął, bo to klasyczne jednorazówki. Ważne, że operacyjna podstawa biznesowa Cognoru jest zdrowa i rentowna. Jeśli koniunktura się utrzyma głównym problemem Cognoru będzie dług. Na koniec roku ma sięgać około 0,5 mld PLN. To daje wskaźnik dług netto / EBITDA na koniec 2011 na poziomie 3,6. Przy dobrej koniunkturze to umiarkowany problem. Gdyby się coś popsuło na rynku, to wtedy zrobi się zdecydowanie trudniej. Dlatego Cognor powinien jak najszybciej dążyć do ograniczenia długu z 500 mln do jakichś mniej więcej 300 mln PLN. Poniżej 300 byłoby już komfortowo. Bieżąca wycena spółki w świetle prognoz wygląda nieźle. Zakładając, że po spodziewanej emisji nowych akcji w Cognorze będzie ich 132,4 mln, zysk na akcje wyniesie 0,81 PLN. To daje P/E na ten rok na poziomie 6,5. Wskaźnik EV/EBITDA dla prognozy i dzisiejszej ceny jest na poziomie 8,2.

Technicznie papier też wygląda nienajgorzej. W marcu spółka wyszła z dwuletniego trendu bocznego i zaczęła trend wzrostowy, który jednak na razie wygląda bardzo marnie. No ale żeby z tego trendu bocznego wyjść, spółka od lutego do maja podrożała aż o 154%. Jeśli rynek z kontynuacją wzrostów czeka na preteksty fundamentalne, to możliwe, że właśnie je dostał. Chociaż trzeba pamiętać, że ze względu na zadłużenie kurs spółki może nerwowo reagować na wszelkie spadki cen wyrobów stalowych i spadki popytu na stal. A z koniunkturą gospodarczą w Europie w 2012 może być różnie.

7 komentarzy:

Grzegorz pisze...

Licząc na utrzymanie trendu kupujemy po wybiciu ponad drugą linię oporu (pewnie okolice 5,50 - 5,60) i czekamy cierpliwie aż zbliży się górnego ograniczenia trendu wzrostowego?

Rafał Hirsch pisze...

brzmi jak sensowna strategia :)

Przemysław Gaweł pisze...

Dla mnie sygnałem będzie pokonanie szczytu w zamknięciu i potwierdzeniu go na sesji następnej czyli zamknięciu również ponad nim.

Anonimowy pisze...

http://stooq.pl/q/h/?s=cog

Anonimowy pisze...

dziś artykuł w Parkiecie ( 29.12.2011 str 5 ) :
COGNOR LICZY NA POWTÓRKĘ UDANEGO ROKU.

85 mln zysku netto z działalności operacyjnej i ponad 70 mln zysku ze sprzedaży aktywów, czyli w tym roku spółka zarobi ok.150 mln.

a perspektywy dobre,
myslę, że branża stalowa jest niedowartościowana z prostej przyczyny - niewielu analityków zajmuje się spółkami metalowymi;
żadna spółka z tej branży obecnie nie jest pokrywana przez biura maklerskie;

Anonimowy pisze...

http://www.trigon.pl/o-firmie/aktualnosci/1024-cognor-nie-takie-euro-straszne

Anonimowy pisze...

http://hutnictwo.wnp.pl/p-sztuczkowski-prezes-zlomreksu-ceny-surowcow-oszalaly,160990_1_0_0.html

od kilku dni widoczny skok obrotów na spółkach metalowych:
Stalprofil - (wywiad TVNCNBC)
Izostal
Stalprodukt
Drop

Alchemia ---- \
-- skup akcji włas.
Ferrum ------ /

MITTAL(MT.US), MECHEL(MTL.US), THYSSENKRUPP-mocne wzrosty od grudnia